By lśniło jak diament. 6 małych sposobów, aby każde dziecko poczuło się wyjątkowo

Martyna Pstrąg-Jaworska
26 sierpnia 2022, 15:17 • 1 minuta czytania
Każdy rodzic, wychowując dziecko, pragnie, by czuło się kochane, było pewne siebie i wiedziało, jaka jest jego wartość. Codzienne małe gesty i przyzwyczajenia mają ogromną moc i pomogą ci to zbudować u dziecka. Oto 6 rzeczy, które warto robić z dzieckiem każdego dnia, by wzmocnić w nim poczucie, że jest wyjątkowe i kochane.
Dziecko, które czuje się kochane, ma wysokie poczucie własnej wartości. Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Poczucie własnej wartości u dziecka budują rodzice

Bycie rodzicem to często błądzenie we mgle – niby są rady bardziej doświadczonych rodziców, psychologów, morze poradników oraz wiele pomocy w internecie. Ale koniec końców to każdy z nas sam musi dojść do własnego stylu rodzicielstwa i tego, jak chcemy wychować dzieci. Każdy z nas chce im poświęcić jak najwięcej wartościowego czasu, dać im narzędzia, by były w życiu szczęśliwe i spełnione.

A także chcemy, by codziennie czuły się dobrze ze sobą, z otoczeniem i by wiedziały, że zasługują na wszystko, co najlepsze. Wspieranie dziecka i pomaganie mu codziennie poczuć się kochanym i wyjątkowym sprawia, że budujemy w dziecku jego poczucie tożsamości i własnej wartości. Ta wiedza i umiejętność o swojej wartości jest niezwykle ważna u dziecka, ale również u późniejszego dorosłego.

Wiadomo, należy we wszystkim zachować umiar i pamiętać, że dziecku do prawidłowego rozwoju niezbędne są też granice, które rodzic wyznacza. Ale najważniejsze to zachować równowagę i starać się poświęcić dziecku jak najwięcej uwagi. Dzięki poniższym trikom sprawisz, że twój maluch zawsze będzie się czuł jak najważniejsza osoba w pomieszczeniu (w dobrym tego wyrażenia znaczeniu), będzie pewny siebie i wiedzący, że jest kochany.

1. Nawiązuj kontakt wzrokowy

Podczas rozmów z maluchem, dbaj o to, by wasze spojrzenia były na tym samym poziomie. Dzięki temu dziecko instynktownie czuje, że jest traktowane na równi i z szacunkiem, że jego rodzic słucha tego, o czym ono mówi. To nawiązywanie kontaktu wzrokowego wiąże się również z tym, by podczas wartościowego czasu i rozmowy z dzieckiem, zrezygnować z rozpraszaczy – nie zerkaj co chwila w telefon, nie puszczaj w tle telewizora i odpuść sobie odpisywanie na służbowe maile, gdy nie jest to niezbędne.

Gdy dziecko przyjdzie do ciebie porozmawiać, odłóż wszystkie te rozpraszacze, popatrz na nie i po prostu słuchaj. Jeśli wybrało kiepski moment, poproś go o przełożenie tego, ale na konkretny czas: "Teraz muszę zrobić w pracy ważną rzecz, ale jak tylko skończę, wrócę do ciebie i posłucham tego, co chcesz mi opowiedzieć".

2. Codziennie spędzajcie wspólny czas

Wystarczy codziennie poświęcić dziecku 10 minut rano, po południu i wieczorem – już taka krótka praktyka przebywania tylko ze sobą bez rozpraszaczy wpływa pozytywnie na poczucie wartości dziecka i daje mu sygnał, że mama lub tata go kochają.

3. Zadawaj troskliwe pytania

Staraj się pytać o coś więcej niż: "Jak było w szkole?" podczas rozmowy przy obiedzie lub kolacji. Konkretniejsze pytania pokazują dziecku, że jesteś zainteresowana tym, co się dzieje w jego życiu, z jakimi koleżankami lubi się bawić i co teraz w wolnym czasie porabiają dzieciaki. Zapytaj, jak im poszła klasówka z matematyki, czy Hania była dzisiaj w przedszkolu albo, czy widziało coś ciekawego na szkolnym korytarz podczas przerwy.

4. Stwarzajcie ważne tradycje

Nie ma potrzeby, żeby było to coś rozbudowanego i skomplikowanego. Chodzi o spędzanie wspólnego czasu i tworzenie pięknych wspomnień. Gdy zacznie się jesień, oglądajcie co roku tę samą bajkę, np. odcinek o jesieni Świnki Peppy, Żółwika Franklina, a dla starszych dzieci – "Coco", gdy zbliżać się będzie święto zmarłych.

Tradycją może być też wspólne pieczenie cynamonek, niedzielne śniadanie w formie naleśników czy cotygodniowe wyjście na plac zabaw w sobotnie popołudnie. Takie proste tradycje mogą bardzo przyczynić się do zbudowania tej szczególnej relacji rodzic-dziecko.

5. Bądź czuła

Proste gesty, którymi wyrażamy uczucia do kogoś: buziak w policzek, przytulanie, codzienny ustalony gest podczas pożegnania przed przedszkolem. Takie proste czynności dają dziecku od rodzica jasną informację: "Kocham cię". Takim zapewnieniem o czułości jest też cowieczorne wspólne kładzenie się spać, podczas którego rozmawiacie o czymś, co się danego dnia wydarzyło.

6. Kochaj to, co ono i szanuj jego zainteresowania

Jasne, raczej nie będziesz się tak samo jak one ekscytowało nową grą komputerową, kinową wersją bajki, którą maluch uwielbia lub nowym zestawem Lego, który dopiero co miał premierę. Ale postaraj się zainteresować konkretnymi rzeczami, które absorbują twoje dziecko. Pokaż mu, ze to dla ciebie ważne, że ciekawi cię to, czym ono się interesuje.

Słuchaj z entuzjazmem, gdy wyjaśniają zasady działania ich zamku z klocków i zawoź na dodatkowe zajęcia, gdy zamarzy o pływaniu czy malarstwie. Według wielu ekspertów także dzielenie się wspólnymi pasjami (sport, sztuka, koncerty) pomagają także dzieciom poczuć się kochanymi i wspieranymi przez rodziców.

Czytaj także: https://mamadu.pl/165118,szczesliwe-dziecko-rob-tych-8-rzeczy-i-wychowaj-szczesliwego-malucha