Czasem masz dość? Oto jedna prosta reguła, która pozwala przetrwać trudne momenty

Iza Orlicz
18 sierpnia 2022, 11:42 • 1 minuta czytania
Bycie mamą to dla większość z nas najwspanialsza życiowa rola, ale szczerze mówiąc czasem macierzyństwo przypomina "szkołę przetrwania”. Dzieci potrafią być wymagające, a ich zachowania wystawiają na próbę rodzicielską cierpliwość. Chyba każda mama przyzna, że czasem czuje się zmęczona, przytłoczona, poirytowana. Co wtedy robisz? Jaka jest twoja najważniejsza umiejętność przetrwania?
Jedna ważna umiejętność, by przy dzieciach zachować spokój i wewnętrzną równowagę 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dzieci na co dzień dostarczają nam całej palety doznań: rozczulają, wzruszają, rozśmieszają, ale też sprawiają, że czujemy się wyczerpane, niedoskonałe, bezsilne. Dlatego każda mama powinna mieć swój "zestaw ratunkowy”, czyli umiejętności, dzięki którym udaje jej się przetrwać najtrudniejsze chwile macierzyństwa.

7 sposobów, by zachować spokój przy dzieciach

Która z tych umiejetności jest najważniejsza? Psychologowie nie mają wątpliwości: możesz odpowiadać tylko za swoje emocje, nie dziecka, partnera, czy innych bliskich ci osób. Dr Laura Markham, amerykańska psycholożka kliniczna i założycielka serwisu Aha! Parenting przekonuje, że zachowanie spokoju na co dzień stanie się łatwiejsze, jeśli zrozumiesz właśnie tę jedną podstawową regułę – jesteś odpowiedzialna za swoje emocje i możesz nimi zarządzać. Jak to zrobić na co dzień? Oto kilka najważniejszych zasad.

1. Zrezygnuj z perfekcji. Zaakceptuj fakt, że życie jest pełne niedoskonałości i nie wygląda jak zdjęcia z Instagrama. Prawdziwi rodzice spotykają na swojej rodzicielskiej drodze mnóstwo wybojów i trzeba wciąż dostosowywać się do zmieniającej sytuacji. Bycie elastycznym i sztuka odpuszczania zapewnią ci większy spokój na co dzień.

2. Zredukuj listę zadań. Jeśli danego dnia czujesz się przytłoczona lub wyczerpana, zrób tylko to, co niezbędne. Naucz się mówić "nie” bez wyrzutów sumienia i zadbaj o siebie, gdy czujesz, że właśnie tego najbardziej w danej chwili potrzebujesz.

3. Skoncentruj się na zacieśnianiu więzi rodzinnych. To jest najważniejsze – twoja relacja z dzieckiem, bliskość, która was łączy, wspólny czas, na który czekacie z niecierpliwością, a nie wysprzątane mieszkanie czy codziennie dwudaniowy obiad. By wzmocnić więź z dzieckiem nie potrzebujesz jakiś dużych gestów, ale zwyczajnych nawyków, które łatwo praktykować na co dzień.

Możecie np. codziennie wieczorem opowiadać o swoim dniu. Zacznij od siebie, opowiedz o tym, co było w nim najlepszego, a potem zadaj pytania dziecku. Okazuj też mu na co dzień uczucia. Nie czekaj na specjalną okazję, by dać mu do zrozumienia, jak bardzo je kochasz.

4. Powiedz "nie” porównywaniu się z kimkolwiek innym. Gdy porównujesz swoje dzieci lub waszą rodzinę do innej, możesz być ciągle niezadowolona lub przeżywać frustrację. A przecież nie jesteś w stanie zajrzeć do jej "środka”, nie wiesz, z jakimi problemami się borykają lub co czują. Pamiętaj, że jesteś wystarczająco dobrą mamą, skrojoną na miarę dla swoich dzieci.

5. Upewnij się, że twoje oczekiwania się realne. Jeśli sobie, dzieciom, waszej rodzinie stawiasz zbyt wysoko poprzeczkę, twoją codziennością stanie się irytacja, złość, zmęczenie. Skrój swoje oczekiwania na miarę waszych możliwości, np. nie możesz spodziewać się, że niemowlak będzie przesypiał całe noce (choć oczywiście może się tak zdarzyć) albo twojego dwulatka ominie etap buntu (choć może mieć on łagodniejszy przebieg niż przypuszczałaś). Nie oczekuj po prostu czegoś, co nie jest realne na danym etapie rozwoju dziecka.

6. Nie zapominaj o wdzięczności. To potężne narzędzie, by zarządzać swoimi emocjami i te trudne trzymać w "ryzach”. Codziennie pomyśl o tym, co dobrego i optymistycznego przytrafiło ci się danego dnia, a szybko odzyskasz wewnętrzną równowagę. Uzmysłowisz sobie, że może czasem przytrafiają ci się złe czy niechciane rzeczy, ale na pewno równoważą je te pozytywne.

7. Doceniaj siebie. Poklep samą siebie po plecach i pogratuluj sobie dobrze wykonanej pracy. Codziennie przecież dajesz sobie radę, zapewniasz dzieciom wszystko, co najlepsze, "ogarniasz” dom, łączysz wiele ról. Możesz być naprawdę z siebie dumna i nie szczędź sobie pochwał.

Czytaj także: https://mamadu.pl/145675,zachowaj-spokoj-to-wazna-rodzicielska-umiejetnosc