Chcesz być szczęśliwszym i spokojniejszym rodzicem? Odpuść tych 7 rzeczy
Iza Orlicz
30 czerwca 2022, 14:14·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 czerwca 2022, 14:14
Czasem macierzyństwo wydaje nam się trudne, a nawet przytłaczające, ale częściowo same jesteśmy sobie winne. Stawiamy sobie wysoko poprzeczkę, wszystko chcemy robić perfekcyjnie, mamy wysokie oczekiwania wobec siebie, ale też wobec naszej rodziny. A gdyby tak pozwolić sobie na większy luz? Na początek spróbuj odpuścić tych kilka rzeczy.
Reklama.
Reklama.
Czasem macierzyństwo wydaje nam się przytłaczające, również dlatego, że chcemy być perfekcyjne w każdej dziedzinie.
W naszym słownictwie dominują słowa: "powinnam” i "muszę” - powtarzamy je na co dzień i tracimy z radość z macierzyństwa.
Oto 7 rzeczy, które warto odpuścić, by stać się spokojniejszym i szczęśliwszym rodzicem.
Sztuka odpuszczania to niełatwe zadanie dla mam. Cechuje nas ogromne poczucie obowiązku, czujemy się odpowiedzialne za realizację potrzeb naszych dzieci, chcemy dać im poczucie bezpieczeństwa, wparcie, ale też po prostu szczęśliwe dzieciństwo.
7 rzeczy, które warto odpuścić, gdy jesteś mamą
Niekiedy jednak tych "powinnam” i "muszę” jest tak dużo, że tracimy radość z macierzyństwa, a zastępują je tylko obowiązki i zadania do wykonania. Dlatego nawet wtedy, gdy myślisz, że odpuszczanie nie jest dla ciebie i nie leży w twoim charakterze – przynajmniej spróbuj. Na początek odpuść te 7 rzeczy.
1. Odpuść "powinnam”. To słowo dominuje w naszym macierzyńskim słowniku. Pewnie w myślach powtarzasz je nieskończoną ilość razy w ciągu dnia. "Powinnam przygotować dzieciom kanapki na jutro”, "Powinnam schudnąć po ciąży”, "Powinnam pobawić się z dzieckiem”, a nawet "Powinnam odpocząć”.
Oczywiście nikt nas nie uwolni z różnych domowych obowiązków, ale gdy czujesz się zmęczona – nie bój się odpuścić. Nic się nie stanie, jeśli czasem nie wszystko zrobisz na 100 proc. Warto też zastanowić się, co jest na liście naszych rodzicielskich priorytetów – czy codzienny 2-daniowy obiad, a może raczej czas z dzieckiem.
2. Odpuść chęć bycia doskonałym. Nie ma idealnych rodziców, a ty nie startujesz w konkursie na matkę roku. Być może inne mamy są bardziej zaangażowane w życie przedszkolne czy szkolne swojego dziecka lub organizują więcej atrakcji dla swoich dzieci. To nie zawody. Robisz wszystko, by być najlepszą mamą na świecie i to wystarczy.
3. Odpuść krzyk. To jest trudne, bo wiele osób, gdy jest zdenerwowanych lub złości się, zaczyna podnosić głos. To niełatwe zapanować w takiej sytuacji na swoimi emocjami, ale staraj się zachować spokój.
Warto zastanowić się nad tym pytaniem: "Czy krzyk wzmocni moją relację z dzieckiem?” Niestety, gdy zbyt często podnosisz głos, twoje dziecko może tracić do ciebie zaufanie i odczuwać niepokój, obawiając się twojej reakcji na swoje zachowanie.
4. Odpuść zamartwianie się. Pewnie nieraz tego doświadczyłaś, odkąd jesteś mamą – stałaś się bardziej czujna, a nawet przeczulona w kwestii zdrowia i bezpieczeństwa twojego dziecka. Nie jesteśmy jednak w stanie kontrolować wszystkiego, dlatego lepiej nie osłabiać swojej wewnętrznej siły zamartwianiem się. Poza tym niespokojny rodzic wychowuje niespokojne dziecko, dlatego dla dobra dziecka musisz zapanować nad swoim strachem.
5. Odpuść walkę o jedzenie. Oczywiście zależy nam, by nasze dzieci jadły optymalnie, dlatego przygotowuj i zachęcaj dziecko do jedzenia zdrowych posiłków. Jeśli jednak twoje dziecko ma właśnie "fazę” na parówki albo makaron z ketchupem – odpuść. Preferencje żywieniowe dziecka zmieniają się i za chwilę z niejadka może stać się prawdziwym smakoszem.
6. Odpuść bycie organizatorką życia dzieci. Zapisujesz dziecko na ciekawe zajęcia dodatkowe lub chcesz np. uatrakcyjnić wasze weekendy i co sobotę i niedzielę starasz się wymyślać wszelkiego rodzaju wycieczki, wyjazdy, spotkania. Odpuść, nie planuj każdej minuty swojego dziecka. Czas na swobodną zabawę, a nawet nudę jest dzieciom potrzebny, a ty w tym czasie możesz po prostu zająć się sobą.
7. Odpuść poczucie winy. Jako mama obdarowujesz dzieci swoją miłością, czasem i uwagą. Pamiętaj jednak, że nie jesteś tylko i wyłącznie rodzicem. Masz prawo do własnych potrzeb, o dbanie u siebie i nie musisz mieć z tego powodu poczucia winy.
A mamy są często mistrzyniami, jeśli chodzi o przytłaczające, paraliżujące poczucie winy, które nie prowadzi do niczego pozytywnego. Odpuść i ciesz się swoim macierzyństwem. Zdaj sobie sprawę z tego, że masz wszystko, czego potrzebujesz, aby być dobrym rodzicem.