Taki upał może być śmiertelny dla niemowląt. 8 sposobów, by schłodzić pokój i ciałko dziecka

Aneta Zabłocka
28 czerwca 2022, 13:08 • 1 minuta czytania
Organizm niemowląt dopiero rozwija gruczoły potowe, dlatego maluszkom trudno regulować temperaturę ciała. A odwodnienie i przegrzanie bywają dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego należy dbać o to, aby temperatura panująca w ich pokoju była na stałym, niezbyt wysokim poziomie oraz ciągle monitorować stan zdrowia dziecka.
Jak schłodzić pokój i ciało dziecka? 8 niezawodnych domowych sposobów Fot. 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Lekarze są zgodni: jeśli na dworze panuje gorąc, a temperatura sięga ponad 30 st. C., nie wolno wychodzić z niemowlakiem na spacer. A już na pewno nie osłaniać daszka wózka pieluszką tetrową lub kocykiem.


Zostań z dzieckiem w domu. Poniżej znajdziesz sposoby na to, aby obniżyć temperaturę w pokoju i zapewnić sobie i niemowlakowi komfort.

Jak schłodzić pokój dziecka?

Istnieją sprawdzone sposoby na obniżenie temperatury w domu. Najlepiej stosować je przez cały dzień, by w nocy także zapewnić sobie spokojny odpoczynek.

1. Zasłaniaj okna

To najbardziej skuteczny sposób na ochronę przed światłem. Zasłony, rolety, a nawet zwykły koc powieszony w oknie przeszkodzi promieniom słonecznym docierać do mieszkania i je nagrzewać.

Białe zasłony lub prześcieradła można zawiesić także na balkonie. Dzięki temu odbijemy promienie słoneczne.

2. Otwieraj okna

Ale tylko wczesnym rankiem i w nocy, gdy temperatura jest najniższa. Koniecznie wietrz pokój dziecka tuż przed położeniem go spać.

3. Nawilżaj powietrze

Postaw miskę z lodem koło wiatraka i włącz go tak, aby nawiew skierowany był w stronę naczynia. Postaw go w odpowiedniej odległości, aby podmuch nie rozlał wody i lodu. Parujące kostki będą wydzielać małe jednostki pary, które wiatrak roześle po mieszkaniu.

4. Zamontuj w oknie folię przeciwsłoneczną

Folie przeciwsłoneczne zmniejszają oddziaływanie UV i redukują napływ ciepła. Nakleja się ją na szybę okienną, a jej ciemna faktura chłonie promienie, nie oddając ich do mieszkania. Uważa się, że najlepiej zamontować folię przeciwsłoneczną w oknach z podwójnymi szybami.

Jak obniżyć temperaturę ciała dziecka?

A jeśli słońce nadal praży i widzisz, że niemowlęciu jest gorąco, możesz zastosować któryś z poniższych sposobów na obniżenie temperatury jego ciała.

5. Nie okrywaj dziecka w czasie drzemki

To błąd, który popełnia wiele rodziców z obawy przez przewianiem dziecka. Jednak w przypadku upałów nie ma mowy o tym, by dziecko się wyziębiło. Dodatkowe nakrycie tylko podwyższy temperaturę ciała, a dziecko zacznie się nadmiernie pocić. Lepiej pozwolić niemowlęciu spać bez okrycia.

W dodatku, w przypadku wysokich temperatur panujących w domu, warto usunąć z łóżeczka wszystkie kołderki, poduszki, kocyki i pluszaki, aby usprawnić cyrkulację powietrza.

Czytaj także: https://mamadu.pl/127427,tego-nie-kupuj-6-niebezpiecznych-gadzetow-w-lozeczku-malucha

6. Zdejmij pieluchę

Pieluszki, które blokują cyrkulację powietrza we wrażliwych rejonach ciała dziecka, mogą powodować odparzenia i zaczerwienienia. Pupa niemowlęcia potrzebuje oddechu. Po każdym przebraniu maluszka dobrze jest pozwolić mu poleżeć chwilę bez pieluszki, aby skóra odetchnęła. Jeśli pojawiły się krostki, przyłóż do nich chłodną torebkę po naparze z rumianku lub nagietka.

Niemowlę może nawet chodzić po mieszkaniu zupełnie nago.

7. Wsadź do wanny

Bobasy uwielbiają wodę, nalej do wanny, miski lub brodzika niewielka ilość letniej wody i włóż do niej niemowlaka. Jeśli dziecko jest bardzo rozgrzane, temperatura wody musi być nieco wyższa, ale nie gorąca. W czasie kąpieli woda ochłodzi się, a wraz z nią odpocznie niemowlę.

8. Zmróź gryzak

To świetne rozwiązanie dla ząbkujących maluszków. Gryzak wyciągnięty z zamrażarki nie tylko łagodzi ból, ale także obniża temperaturę ciała. Chłodny gadżet można także przykładać do ciałka dziecka, jednocześnie łaskocząc je i schładzając.

Pamiętaj o tym, aby dużo pić, a niemowlę, które nie jest już na piersi, poić wodą.

Czytaj także: https://mamadu.pl/137949,domowa-klimatyzacja-za-grosze-zobacz-jak-zrobic-eco-cooler