Pierzesz ręczniki plażowe tak samo jak domowe? To błąd! Tak zniszczysz ukochany ręcznik dziecka

Dominika Bielas
15 czerwca 2022, 12:24 • 1 minuta czytania
Bez względu na to, czy to weekendowe rodzinne wypady nad rzekę, miejską plażę, czy też wakacyjny wyjazd z dzieciakami nad morze, w ruch poszły ręczniki plażowe. Po całym udanym dniu opalania i kąpieli wystarczy wytrzepać ręczniki i wrzucić je do prania? Nic bardziej mylnego! W ten sposób niszczysz ręczniki, a w dodatku nie dopierzesz ich skutecznie. Więc jak prawidłowo dbać o kolorowe ręczniki dzieci i reszty członków rodziny? Jest kilka sprytnych trików.
Szkoda byłoby zniszczyć ukochany ręcznik ze Świnką Peppą czy Psim Patrolem. fot. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Już od wielu lat nie trzeba taszczyć na plażę grubych ręczników frotté, których zazwyczaj używało się po kąpieli. W sklepach jest pełno plażowych ręczników, które są nieco cieńsze, ale równie chłonne. Co więcej, mają piękne kolory i każdy znajdzie coś dla siebie. Są one uwielbiane szczególnie przez dzieci, gdyż nie brakuje propozycji z ukochanymi bohaterami z popularnych bajek. Wydawałoby się, że wystarczy je otrzepać i wyprać po powrocie do domu, ale w ten sposób tylko je zniszczysz.

Dlaczego ręczniki plażowe trzeba prać inaczej?

Ręczniki plażowe są narażone na znacznie więcej czynników niż zwykłe ręczniki. Ostre słońce, słona lub chlorowana woda i piasek, do tego resztki kremu (szczególnie tego, tłustego dziecięcego), pot, resztki dziecięcego jedzenia... to wiele. Dlatego też powinnaś wiedzieć, jak prawidłowo o nie dbać. Dzięki tym sprytnym trikom twoja pociecha będzie mogła dłużej cieszyć się ukochanym ręcznikiem.

Jak prać plażowe ręczniki?

Ręczniki koniecznie należy dokładnie wytrzepać i uprać po każdym powrocie z plaży. Jeżeli ręczniki są mocno zabrudzone, to przed wrzuceniem do pralki warto je namoczyć w zimnej wodzie. Dopiero po 2-3 godzinach moczenia należy uprać je w pralce. W przypadku ręczników nie zapełniaj maksymalnie bębna, warto zrobić to zaledwie do połowy.

Ręczniki z mikrofibry, ręczniki sportowe czy ręczniki szybkoschnące pierze się w temperaturze nie wyższej niż 30-40 stopni Celsjusza z użyciem delikatnych detergentów. Jednak nie powinno się używać płynów do płukania czy środków zmiękczających, ponieważ zmniejszają one chłonność ręczników.

Warto do prania dosypać sody oczyszczonej, która wyciągnie z materiału nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu ręczniki będą pachnące i nadal chłonne. Innym patentem jest dodanie roztworu z octu do dozownika na płyn zmiękczający. Zabieg ten utrwali kolory i skutecznie usunie osad po płynie do prania.

W przypadku ręczników plażowych nigdy nie używaj trybu EKO, w ten sposób się z pewnością nie dopiorą. Program ten używa mniej wody, a dokładne upranie ręczników wymaga jej więcej. Jeśli masz taką możliwość ustaw nawet dodatkowe płukanie. Zwróć uwagę także na prędkość wirowania. Tu powinnaś ustawić pralkę na maksymalnie 600 obrotów.

Ręczniki plażowe najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Ręcznik z frotté czy z mikrofibry nie powinien być prasowany, ponieważ będzie gorzej wchłaniać wilgoć. W szafce gdzie przechowujesz ręczniki, warto dorzucić mydło w kostce, by pięknie pachniały.

Dlaczego trzeba wyprać nowe ręczniki przed użyciem?

Przed pierwszym użyciem nowe ręczniki powinno się wyprać. Włókna ręczników są pokrywane substancjami nabłyszczającymi oraz chroniącymi przed kurzem. Dzięki nim ręcznik ładniej wygląda w sklepie, ale gorzej wchłania wodę. Do pierwszego prania dodaj połowę zalecanej dawki proszku. By utrwalić kolory, możesz uprać je tym razem w wyższej temperaturze, a do płukania dodać octu spirytusowego. Uważaj jednak, bo za pierwszym razem mogą farbować.

Czytaj także: https://mamadu.pl/163771,czy-dzieci-i-niemowleta-moga-sie-opalac-porady-ekspertow