Ludowy lek na reumatyzm? Poparzenie pokrzywą nie każdemu wyjdzie na zdrowie, oto na co warto uważać
- Poparzenie pokrzywą zdarza się wcale nierzadko, zwykle obejmuje niewielki obszar i kończy się na nieprzyjemnym pieczeniu.
- Problem powstaje, kiedy poparzony pokrzywą jest większy fragment ciała, objawy są dokuczliwe i utrzymują się dłuższy czas.
- Medycyna ludowa przypisuje pokrzywie dobroczynny wpływ na reumatyzm i przyspieszanie gojenia ran.
Poparzenie pokrzywą
Dla wielu zwykły chwast, który chętnie rośnie na brzegach cieków wodnych czy w rowach, bo pokrzywa lubi miejsca wilgotne i zacienione. Dla innych cenne ziele, z którego robi się zupy i napary. Pokrzywa na łodydze i po spodniej stronie liści ma włoski, które tak naprawdę są gruczołami. Przy kontakcie ze skórą roślina wstrzykuje "ofierze" silne związki: histaminę i kwas mrówkowy.
Skóra po kontakcie z pokrzywą może być zaczerwieniona, powstają na niej bąbelki, którym towarzyszy świąd i pieczenie. Niekiedy także ból, mrowienie i drętwienie. Ten stan może utrzymywać się od kilku godzin, nawet do kilku dni - bywa, że bez śladów wizualnych występują pozostałe objawy.
Poparzenie pokrzywą może być niebezpieczne
Większość z nas doskonale wie, jak wygląda pokrzywa i unikamy kontaktu z tą rośliną. Jeśli nawet dojdzie do poparzenia, to na niewielkim fragmencie ciała. Dla większości z nas nie jest to wtedy niebezpieczne. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy poparzeniu pokrzywą ulega większy obszar ciała, wówczas mogą pojawić się poważne objawy, których nie wolno lekceważyć:
- ogólne osłabienie
- omdlenie
- drżenie ciała
- problemy z koordynacją ruchową
- osłabienie mięśni
- duszność.
W takim przypadku konieczny jest kontakt z lekarzem. Histamina, która jest wstrzykiwana w czasie poparzenia pokrzywą to hormon, który znajduje się również w ludzkim organizmie. Odpowiada między innymi za reakcje alergiczne. Nie bez wpływu na nasz organizm pozostaje też kwas mrówkowy, który również może doprowadzić do reakcji alergicznej.
Bardzo rzadko występuje natomiast uczulenie na pyłek pokrzywy. Nawet jeśli występuje, zwykle ma bardzo łagodny przebieg. Uczulenie na pokrzywę, a raczej reakcja alergiczna na jej poparzenie jest jak najbardziej możliwa, ale niezwykle rzadka i raczej miejscowa.
Poparzenie pokrzywą: na co pomaga?
Babcia nie do końca myliła się, mówiąc, że poparzenie pokrzywą pomaga na reumatyzm. Jak mówił w radiowej Trójce dr Tomasz Rożek, dzięki zawartości kwasu mrówkowego, pokrzywa rozszerza naczynia krwionośne i może przynosić dobre skutki u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Roślinie przypisuje się też działanie przyspieszające gojenie ran.
Jak łagodzić poparzenie pokrzywą?
Kiedy już zdarzy się, ze dziecko poparzy się w czasie zabawy pokrzywą, możemy nieco zmniejszyć jego cierpienie.
- Należy obmyć poparzony obszar ciała, najlepiej chłodną wodą z mydłem. W ten sposób pozbędziesz się włosków pokrzywy, które mogły zostać w skórze i nadal ją podrażniają.
- Przygotuj chłodzący okład, jeśli nie masz żelowych, wystarczy zwykła mrożonka, ale zawiń ją w bawełnianą ściereczkę, tak, żeby opakowanie nie dotykało bezpośrednio skóry.
- Zajmij dziecko, żeby nie drapało poparzonego miejsca. Drapanie podnosi temperaturę i nasila objawy.
- Poparzoną skórę można posmarować... żelem lub kremem łagodzącym skutki ukąszenia objawów. Często mają działanie nie tylko przeciwświądowe, ale też przeciwhistaminowe i chłodzące.
Niektóre źródła polecają także zastosowanie preparatu ze sterydem, jednak lepiej nie robić tego na własną rękę. Maść, którą wydaje się z przepisu lekarza, powinna być stosowana wyłącznie, kiedy tak wskaże medyk.
Czytaj także: https://mamadu.pl/147381,barszcz-sosnowskiego-jak-go-rozpoznac-co-powoduje-barszcz-sosnowskiego