Brudna dwunastka 2022 - tych produktów lepiej unikać na swoim talerzu. Nowy ranking owoców i warzyw
- Pestycydy to środki ochrony roślin, które są potrzebne w dużych hodowlach do ochrony owoców i warzyw przed grzybami i owadami.
- Co roku publikowana jest lista najbardziej skażonych owoców i warzyw, czyli brudna dwunastka. To produkty, na których najwięcej jest niebezpiecznych substancji.
- W kontrze do brudnej 12 naukowcy publikują też czystą piętnastkę, czyli 15 owoców i warzyw, które warto jeść w każdej ilości, bo są wolne od pestycydów.
Pestycydy są niebezpieczne dla ludzi
Brudną 12, czyli ranking owoców i warzyw najbardziej skażonych pestycydami, EWG (Environmental Working Group) publikuje na podstawie danych, które gromadzi Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Pestycydy, które przyjmujemy do naszego organizmu na skażonych nimi warzywach, spożywane w nadmiarze mogą uszkodzić układ nerwowy, spowodować problemy skórne, a nawet prowadzić do zachorowania na nowotwór (wiele z nich jest substancjami rakotwórczymi).
Są niebezpieczne dla człowieka, ale często bardzo potrzebne do hodowli owoców i warzyw na przemysłową skalę. Spożywanie pestycydów w dużych ilościach jest szczególnie groźne dla małych dzieci i kobiet w ciąży, bo negatywnie wpływają na układ hormonalny i mogą prowadzić do zakłóceń w rozwoju płodu. Chemikalia z pestycydów mają też wpływ na rozwój mózgu dzieci.
EPA, czyli amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, podaje, że: "Chlorpiryfos (zakazany już przez EPA, wcześniej stosowany do uprawy kalafiora, brokułów i drzew owocowych – przyp. red.) zawiera enzym, który prowadzi do neurotoksyczności i jest powiązany z potencjalnymi problemami neurorozwojowymi u dzieci". W kontrze do brudnej 12 specjaliści publikują również co roku listę czystej piętnastki, czyli produktów najmniej skażonych pestycydami.
Brudna dwunastka 2022
W liście z tego roku są zarówno owoce, jak i warzywa. Listę na swoim Twitterze opublikowało CNN. Z naszych obserwacji wynika, że są to szczególnie warzywa, które wiele z nas włącza do codziennej diety, myśląc, że są szczególnie zdrowe i dobrze wpływają np. na odchudzanie. Wśród nich jest m.in. jarmuż i szpinak.
Oto 12 owoców i warzyw, na które w tym roku należy szczególnie uważać:
1. Truskawki 2. Szpinak 3. Jarmuż 4. Nektarynki 5. Jabłka 6. Winogrona 7. Papryka (słodka i ostra) 8. Wiśnie i czereśnie 9. Brzoskwinie 10. Gruszki 11. Seler 12. Pomidory
Naukowcy z EWG w wywiadzie dla CNN mówią o tym, że jeśli produkty, które uwielbiamy i jemy na co dzień, znajdują się na liście brudnej 12, warto je kupować w miejscach, w których wiemy, że produkty pochodzą z ekologicznych upraw.
Alexis Temkin, toksykolożka z EWG, dodała także, że podstawowym zabezpieczeniem przed pestycydami, oprócz kupowania z ekologicznych upraw, jest staranne mycie owoców i warzyw. Badaczka dodała także, że światowy rynek dąży do tego, by pestycydów było coraz mniej, a ekologicznych i bezpiecznych upraw jeszcze więcej.
Specjaliści wymieniają, co – oprócz wybierania produktów z czystej 15 – robić, by zmniejszyć ryzyko spożywania pestycydów i metali ciężkich. Nie można całkiem rezygnować z produktów z brudnej 12, bo one są wartościowe i dostarczają do organizmu wiele witamin i składników mineralnych. Oprócz kupowania owoców i warzyw w ekologicznych źródłach:
- dokładnie myj produkty przed zjedzeniem – wystarczy bieżąca woda
- kupuj u lokalnych dostawców, bezpośrednio od rolnika i drobnych hodowców
- kupuj i jedz owoce i warzywa sezonowe. Mroź je, by zimą i jesienią móc jeść jak najbardziej wartościowe produkty, które dojrzewały latem. Tak można przygotować paczki gotowych warzyw i owoców, które użyjemy do sosów, kompotów, dań pieczonych itp.
Czysta piętnastka, czyli to warto kupować i jeść
W kontrze do brudnej dwunastki specjaliści opublikowali również listę bezpiecznych produktów, w których są śladowe ilości pestycydów, które nie są dla człowieka groźne albo nie są w ogóle wykorzystywane w uprawach. Naukowcy zalecają sięganie po nie i jedynym warunkiem ich spożywania jest mycie ich przed spożyciem. Wśród nich znajdują się:
1. Awokado 2. Kukurydza 3. Ananas 4. Cebula 5. Papaja 6. Zielony groszek (szczególnie mrożony) 7. Szparagi 8. Melon miodowy 9. Kiwi 10. Kapusta 11. Grzyby 12. Kantalupa (czyli cukrowa odmiana melona) 13. Mango 14. Arbuz 15. Bataty
W raporcie EWG stwierdzono, że prawie 70 proc. owoców i warzyw na liście nie miało wykrywalnych pozostałości pestycydów (czyli te są na 15 miejscach wymienionych powyżej), podczas gdy prawie 5 proc. (czyli brudna 12) miało pozostałości co najmniej dwóch pestycydów.
Co ciekawe, awokado miało najniższy poziom pestycydów spośród 46 testowanych produktów spożywczych, choć tyle się mówi o zgubnym wpływie na środowisko hodowli awokado.