To najważniejsze 10 sekund rozmowy z twoim dzieckiem. Upewnij się, że nie popełnisz błędu

Aneta Zabłocka
11 maja 2022, 11:38 • 1 minuta czytania
"Mamo, chciałbym ci coś powiedzieć..." to bardzo ważne słowa, które wypowiada do ciebie dziecko. Masz 10 sekund, że zachęcić je do otwartości lub zniszczyć zaufanie, których chciało obdarować cię dziecko.
Jak rozmawiać z dzieckiem, aby czuło się wysłuchane? Policz do 10 Fot. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Najpierw czekasz na ten moment z niecierpliwością i ochotą, by odpowiedzieć na wszystkie nurtujące twoje dziecko pytania, a gdy wreszcie przychodzi do ciebie z sercem na dłoni, wymawiasz się brakiem czasu lub mówisz "za chwilę".


Tymczasem te "pierwsze wrażenie" to świetna okazja, by okazać cierpliwość, miłość i zrozumienie, którego potrzebuje każda pociecha.

Oto dlaczego pierwsze 10 sekund rozmowy z dzieckiem oraz twoja reakcja są tak bardzo ważne, by zbudować zaufanie i poczucie bezpieczeństwa u twojego dziecka.

Twoja reakcja jest bardzo ważna

A to dlatego, że mimika rodzica i mowa ciała powiedzą dziecku, na jakiej pozycji staje mama. Może być tak, że dziecko celowo rozpocznie rozmowę, gdy jesteś zajęta, bo nie jest pewne, czy może ci zaufać i potraktuje twoje wycofanie jako dobrą wymówkę do odsunięcia dialogu w czasie.

Z drugiej strony może to być test twojej uważności. Dostępność i "rzucenie wszystkiego", by poświęcić czas dziecku, będzie znakiem, że problemy dziecka są dla ciebie priorytetem i może ci w pełni zaufać.

To także dla niego jasny sygnał, że będziesz w tej rozmowie sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Rozważ swoje pierwsze słowa i zachęć dziecko do mówienia, a potem koniecznie pochwal za odwagę i podziękuj za obdarzenie cię zaufaniem. Nie wykazuj zniecierpliwienia, jeśli dziecko mówi o swojej sytuacji dość naokoło, prawdopodobnie nie potrafi właściwie sformułować problemu lub wiąże się z nim wiele skrajnych emocji, które przeszkadzają mu w logicznym i zwięzłym myśleniu.

Powstrzymaj się od osądów

Bardzo ważny aspektem twojej rozmowy będzie dla dziecka możliwość swobodnego wyrażenia myśli. Niech słowa płyną wartko, a ty nie przerywaj ich potoku komentarzami i uwagami, które cisną ci się na usta. Prawdopodobnie wiesz lepiej, co chce powiedzieć dziecko (albo tak ci się wydaje).

Pamiętasz ten moment, gdy próbowałaś mamie powiedzieć o gorszej ocenie z klasówki albo problemach z koleżanką w klasie, ale ona miała już swoją opinię na ten temat. Nie były to słowa, które jakkolwiek ci się podobały i pozwalały poczuć, że twoje sprawy są dla niej ważne.

Niezależnie od tego, co mówi dziecko, nie bagatelizuj jego słów. Może się zdarzyć, że zanim pojawi się temat "właściwy", dziecko kilkukrotnie będzie przychodziło do ciebie z błahostkami, by sprawdzić twoją dostępność dla niego i uważność. Nie oblej tego testu.

10 sekund na całe życie

Twoja otwartość i gotowość do rozmów na wszelkie możliwe tematy będzie rzutowała na relację z dzieckiem przez całe jego życie. Zarówno dyskusje z kilkulatkiem, jak i nastolatką, będą wskaźnikiem wartości waszej bliskości.

Wyrażając miłość i spokój w czasie podejmowania nawet trudnych tematów, zbudujesz w dziecku poczucie bezpieczeństwa. Bądź rodzicem, któremu dziecko nie będzie bało powiedzieć się ani o najdziwniejszych akcjach ze szkolnych korytarzy, ani o swoich lękach. By mogło z dumą zdeklarować: "Mówię mojej mamie o wszystkim i uważam, że to super".

Czytaj także: https://mamadu.pl/162592,dziecko-ktore-umie-wyrazac-wlasne-zdanie-zwroty-inspirowane-montessori