mamDu_avatar

Chcesz, by twoje dziecko potrafiło wyrażać własne zdanie? Oto 7 zwrotów inspirowanych Montessori

Iza Orlicz

10 maja 2022, 12:44 · 3 minuty czytania
Chcemy, by nasze dzieci wyrosły na niezależne i samodzielnie myślące osoby, które potrafią wyrażać własne zdanie, nie obawiając się oceny innych. Jak jednak nauczyć tego dziecko, skoro głównie wymagamy od niego, by się słuchało i wykonywało, najlepiej bez sprzeciwu, nasze polecenia i prośby? Oto zwroty inspirowane Montessori, które zachęcą twoje dziecko do wyrażania własnego zdania.


Chcesz, by twoje dziecko potrafiło wyrażać własne zdanie? Oto 7 zwrotów inspirowanych Montessori

Iza Orlicz
10 maja 2022, 12:44 • 1 minuta czytania
Chcemy, by nasze dzieci wyrosły na niezależne i samodzielnie myślące osoby, które potrafią wyrażać własne zdanie, nie obawiając się oceny innych. Jak jednak nauczyć tego dziecko, skoro głównie wymagamy od niego, by się słuchało i wykonywało, najlepiej bez sprzeciwu, nasze polecenia i prośby? Oto zwroty inspirowane Montessori, które zachęcą twoje dziecko do wyrażania własnego zdania.
Jak nauczyć dziecko wyrażania własnego zdania? pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Chcemy, by nasze dzieci wyrosłych na niezależnych i samodzielnie myślących dorosłych, którzy potrafią wyrażać własne zdanie.
  • Dziecięcy sprzeciw pod postacią słowa "nie" budzi zwykle obawy rodziców, bo kojarzy się ze złością, zdenerwowaniem, płaczem.
  • Oto 7 zwrotów, inspirowanych Montessori, które pomogą dziecku w wyrażaniu własnych opinii, bez krzyków i nerwów.

Dziecięce "nie” zwykle wystawia rodzicielską cierpliwość na próbę. Dlaczego? Bo sprzeciw dziecka zwykle kojarzy nam się ze złością, zdenerwowaniem, płaczem. Dziecko wie, że czegoś nie chce, ale nie potrafi jeszcze racjonalnie uzasadnić swojej odmowy.

7 zwrotów Montessori, które pomogą dziecku w wyrażaniu własnego zdania

Tymczasem warto zdawać sobie sprawę z tego, że każde "nie” prowadzi dziecko do coraz większej samodzielności i wyrażania własnego zdania. A przecież chcemy, by nasze dzieci myślały w sposób niezależny i bez trudu formułowały własne opinie, a nie, by bez zastanowienia podążały za innymi.

Jak więc możemy pomóc dziecku, by nauczyło się wyrażać własne zdanie? Metoda Montessori kładzie ogromny nacisk na to, by dzieci myślały samodzielnie, wyciągały wnioski i potrafiły mówić to, co myślą. Oto 7 zwrotów, inspirowanych właśnie Montessori, które pomogą twojemu dziecku nauczyć się wyrażania własnego zdania.

1. "Co o tym myślisz?”. To chyba jedno z najprostszych pytań, które zachęca dziecko, by wyraziło swoje zdanie. Możesz go używać w każdej sytuacji, zarówno, gdy coś dziecko martwi, zastanawia, coś mu się podoba, albo wręcz przeciwnie - wywołuje w nim mieszanie uczucia. Ten zwrot uzmysławia dziecku i uczy je, że praktycznie w każdej kwestii może mieć swoje własne zdanie, oparte na swoich przemyśleniach.

2. "Czy masz inne zdanie?”. Gdy twoje dziecko mówi "nie”, możesz próbować je zachęcić do tego, by rozwinęło swoją myśl. Niech uzasadni swój sprzeciw – w ten sposób mobilizujesz je, by starało się formułować konkretne argumenty. Do tego pokazujesz, a przy okazji uczysz je, że zawsze jest pole do wymiany opinii i dyskusji.

3. "Słyszę, że się nie zgadzasz. Jak możesz powiedzieć to inaczej?”. Warto uczyć dziecko, by od najmłodszych lat wyrażało swój sprzeciw nie tylko słowem "nie”, albo co więcej płaczem lub krzykiem.

Poproś je, by wymyśliło bardziej uprzejmy sposób na wyrażenie tego, czego chce lub czego nie chce. Oczywiście dziecko nie od razu się tego nauczy, ale dajesz mu szansę, by przećwiczyło bardziej akceptowalne społecznie sposoby sprzeciwu.

4. "Brawo, masz na ten temat swoją własną opinię”. Staraj się jak najczęściej zauważać, gdy twoje dziecko wyrazi własną opinię. Możesz je za to pochwalić, wzmocnisz w ten sposób jego pewność siebie.

Często dzieci wiedzą, czego chcą i co myślą, ale boją się głośno wypowiadać własne zdanie z obawy przed oceną innych. Dlatego warto wyrażać na głos swoją aprobatę, gdy dziecko nie ma obaw, by powiedzieć to, co myśli.

5. "Czy chcesz porozmawiać?”. Dzieci są różne – jednym nie brakuje śmiałości, asertywności i bez trudu mówią, co myślą, inne są bardziej wycofane i potrzebują zachęty, by wyrazić swoje zdanie. Jak najczęściej pytaj je, czy chce porozmawiać lub rozpoczynaj rozmowę nawet na błahe tematy, by wiedziało, że w każdym momencie może się powiedzieć, co sądzi w tej lub innej kwestii.

6. "Podoba mi się…/Smakuje mi…”. Zwłaszcza małe dzieci są w swoich opiniach dość szczere, co nie znaczy, że mamy uczyć je, by zachowywały swoje zdania dla siebie. Jak najbardziej może je wyrazić, ale naucz dziecko wyrażania opinii za pomocą grzeczniejszych zwrotów.

Gdy np. ma przed sobą posiłek i mówi: "Niedobre”, może zastąpić to słowami: "Nie smakuje mi”. Podobnie zamiast mówić, że coś jest "brzydkie”, czy „nudne", może powiedzieć: "Nie podoba mi się to”, „Nie zaciekawiło mnie”.

7. "Chcę poznać twoje zdanie”. Dzieci, które od zawsze widzą, że ich zdanie ma znacznie, nie będą bały się go wyrażać później, w różnych, nawet mniej dla niego komfortowych sytuacjach. Dlatego tak ważne jest, by nie zamykać naszym dzieciom ust, np. mówiąc: "Jesteś za mały”, "Ma być tak, jak ja powiedziałem/am”, bo w ten sposób nigdy nie nauczą się wyrażać swoich opinii. Utwierdzajmy dziecko w przekonaniu, że jego zdanie ma znaczenie i zawsze chcemy usłyszeć jego opinię.

Czytaj także: https://mamadu.pl/160083,zwroty-ktore-musza-znac-nasze-dzieci-tak-nawiaza-relacje-z-innymi