7 oznak, że twój partner chce cię kontrolować, a może nawet już to robi

Iza Orlicz
04 maja 2022, 14:06 • 1 minuta czytania
W dobrej, zdrowej relacji partnerzy potrafią się ze sobą komunikować, wspierają i akceptują się nawzajem, są wobec siebie lojalni, ale też dają sobie przestrzeń, by każde z nich mogło czuć się w związku swobodnie i komfortowo. Niestety zdarza się, że twój partner próbuje cię kontrolować lub co więcej – już to robi, a ty nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy.
Jak poznać, że nasz partner chce nas kontrolować? pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wolność bycia sobą i stanowienia o sobie jest jednym z najważniejszych aspektów naszej tożsamości i poczucia własnej wartości. Niestety w różnych obszarach naszego życia możemy spotkać osoby, które chcą sprawować kontrolę – takim człowiekiem może być twój szef, współpracownik, rodzic, a nawet przyjaciel.

7 oznak, że twój partner chce cię kontrolować

Jednak najbardziej toksyczna jest sytuacja, gdy próby kontroli podejmuje twój partner. W miłosnym związku najtrudniej zauważyć, że jesteśmy poddawani kontroli, bo osoba kontrolująca tłumaczy i usprawiedliwia się uczuciem, a my bierzemy to za dobry znak.

Najpowszechniejszy przykład to ten związany z nadmierną zazdrością, ale to niejedyny sygnał. Zadaj sobie pytanie, czy twój partner pozwala ci na wolność i niezależność? A może przez cały czas czujesz się zdominowana, przestraszona, niepewna swego? Jak więc rozpoznać, że mamy do czynienia z partnerem, który chce nas kontrolować? Oto 7 najważniejszych oznak.

1. Myślisz, że wszystko jest twoją winą. Osoba kontrolująca jest zazwyczaj dobrym manipulatorem. Jesteś obwiniana za drobne rzeczy, z którymi często nawet nie masz nic wspólnego, ale zaczynasz się z tego powodu czuć źle.

Zastanawiasz się, czy rzeczywiście gdzieś nie popełniasz błędów, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie twojego partnera. Zwłaszcza że potrafi on doskonale przybrać rolę ofiary, a ty coraz bardziej czujesz się winna.

2. Jesteś ciągle krytykowana. Osoba kontrolująca będzie próbowała podważyć twoją pewność siebie. To mogą być drobne przycinki, przytyki i złośliwości, ale ponieważ słyszysz je non stop, zaczynasz w nie wierzyć. Twój partner może np. mówić, że nigdy nie robisz czegoś dobrze, w niewybredny sposób żartuje sobie z ciebie w obecności innych, krytykuje np. twój styl ubierania się.

3. Twój partner izoluje cię od innych. Podstawową metodą kontroli jest ciągłe domaganie się uwagi i stopniowe izolowanie cię od przyjaciół i rodziny. To może przybrać formę, która z pozoru będzie wydawała się niegroźna – będzie chciał spędzać z tobą jak najwięcej czasu i trzymać cię zawsze przy sobie, narzekając, że poświęcasz czas innym, a nie jemu.

4. Twój partner ma zmienne nastroje. W jednej chwili jest najcudowniejszym mężczyzną na świecie – przytula cię, kupuje ci prezenty i obsypuje komplementami, a w następnej zachowujesię z dystansem, jakby był o coś obrażony.

Gdy nastrój twojego partnera ulega drastycznym wahaniom w ciągu jednego dnia, zaczynasz być bardziej ostrożna, by go czymś nie zdenerwować, nie wyprowadzić z równowagi, nie zranić lub nie zasmucić. Zaczynasz czuć się, jakbyś ciągle stąpała po niepewnym gruncie.

5. Brakuje zdrowych granic w waszym związku. Kontrolujący partner często nie akceptuje zdrowych granic i będzie próbował za wszelką cenę przekonać cię lub nakłonić do zmiany zdania. Nie akceptuje słowa "nie”, wszystko ma być tak, jak mówi lub sobie zaplanował. A ciągłe przekraczanie twoich osobistych granic z czasem skutkuje tym, że czujesz się onieśmielona lub upokorzona.

6. Twój partner jest bezpodstawnie zazdrosny. Osoba kontrolująca zawsze chce niepodzielnej uwagi i denerwuje się, gdy planujesz coś z innymi. Może np. mówić źle o twoich znajomych, dopytywać cię w natarczywy sposób dokąd idziesz i z kim się spotykasz, aż masz wrażenie, że jesteś przesłuchiwana, obraża się za każdym razem, gdy planujesz wyjść np. z nowo poznanymi lub starymi przyjaciółmi. Maniupuluje też tobą, wypominając ci, np. poprzedni związek lub starą miłość.

7. Twój partner będzie próbował cię zmienić. Osoba kontrolująca nie tylko chce sprawować władzę nad partnerem, ale też próbuje go zmienić według swoich upodobań. Jeśli więc słyszysz, że powinnaś inaczej się ubierać, zmienić coś w wyglądzie, np. przefarbować włosy (bo on lubi brunetki, a ty jesteś blondynką) lub zrezygnować z własnych zainteresowań – powinna zapalić ci się czerwona lampka. Zdrowy związek to wzajemna akceptacja siebie, a nie próba zmieniania partnera pod swoje wyobrażenia.

Czytaj także: https://mamadu.pl/161293,tego-masz-prawo-oczekiwac-od-zwiazku-7-najwazniejszych-rzeczy