Jaki temperament ma twoje dziecko? Dowiedz się i dostosuj metody wychowywania do jego potrzeb

Iza Orlicz
28 kwietnia 2022, 13:53 • 1 minuta czytania
Temperament dziecka to nic innego, jak zbiór jego indywidualnych cech, które objawiają się reakcjami emocjonalnymi na otoczenie. Niektóre dzieci już od niemowlęctwa są spokojne i swoje potrzeby komunikują łagodnie, inne domagają się uwagi intensywnym płaczem lub nawet krzykiem. Psychologowie wyróżnili 4 typy temperamentu u dzieci. Gdy je poznasz, łatwiej dostosujesz metody wychowawcze do konkretnych potrzeb dziecka.
Wyróżniono 4 typy temperamentu u dzieci unsplash.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Na temperament składa się kilka podstawowych cech. Wrażliwość – czy twoje dziecko intensywnie reaguje na hałas, zapachy, dźwięki, dotyk? Poziom aktywności – czy lubi ruch i jak się dużo dzieje, czy raczej preferuje spokojne zabawy? Adaptacja – jak radzi sobie ze zmianami i jak się do nich przystosowuje? Czy przychodzi mu to łatwo czy trudno? Koncentracja – czy potrafi się skupić na jednej rzeczy, czy szybko się rozprasza?

4 główne typy temperamentu u dzieci

Te cechy decydują o tym, jaki temperament ma twoje dziecko i jak reaguje na różne sytuacje. Psychologowie wyróżnili 4 typy temperamentu u dzieci. Warto wiedzieć, jakim typem jest nasze dziecko, bo wtedy łatwiej będzie nam zrozumieć jego reakcje i dostosować metody wychowywania do jego potrzeb.

1. Łagodny temperament. Zauważysz go już od pierwszych chwil życia dziecka. Swoje potrzeby czy niedogodności zgłasza z lekkim rozdrażnieniem, ale nie reaguje zbyt intensywnie na jakiekolwiek bodźce.

Raczej zwykle jest w dobrym nastroju, łatwo dostosowuje się do otoczenia, nawet jeśli zachodzą w nim jakieś zmiany. Takie dziecko dobrze reaguje na rodzicielskie techniki wychowawcze, nie buntuje się i nie zgłasza większego sprzeciwu. Dzieci o łagodnym temperamencie łatwo dogadują się z rówieśnikami i bez trudu odnajdują się w grupie. To, na co warto zwrócić uwagę, to na ich poziom pewności siebie i asertywność. Zwykle nie są zbyt przebojowe, dlatego trzeba zachęcać je do działania, samodzielności i wspierać ich wiarę w siebie.

2. Wymagający temperament. Takie dziecko charakteryzuje się powolną adaptacją i intensywnymi reakcjami na bodźce, dlatego może reagować na wiele sytuacji płaczem czy krzykiem. Warto uzmysłowić sobie, że często nie wynika to z dziecięcego gniewu czy złości, po prostu potrzebuje czasu, by się dostosować do otoczenia.

Dziecko może mieć zmienne nastroje, otwarcie i bez zahamowań wyraża też swoje potrzeby. Zwykle mówi się o takim temperamencie, że jest "trudny”, ale ma też swoje pozytywne aspekty. Dzieci o wymagającym temperamencie są wytrwałe, asertywne i zdecydowane. Wiedzą czego chcą i dążą do tego, nie zważając na przeciwności.

3. Wrażliwy temperament. Szybko zauważysz, że masz wrażliwe dziecko, bo będzie bardzo reagowało na wszelkie bodźce. Usłyszy najmniejszy szmer, będzie niespokojne, gdy np. dzwoni telefon lub gdy wybierzesz się z nim na spacer wzdłuż ruchliwej ulicy. Może też być wrażliwe na silne zapachy, zwykle nie lubi tłumów ludzi, a gdy podrośnie, może je denerwować nieład i bałagan.

Dzieci o wrażliwym temperamencie odbierają świat "bardziej” i dostrzegają różne subtelności, na które ich rówieśnicy nawet nie zwracają uwagi. Szybciej się męczą i "przebodźcowują”, przez co stają się drażliwe i marudne.

Wrażliwy temperament ma jednak też mnóstwo plusów: dziecko ma w sobie naturalną empatię, bo doskonale wyczuwa nastroje innych, dlatego umie nawiązać bliskie i trwałe relacje. Kieruje się na co dzień intuicją, jest bardziej świadome siebie i otoczenia. Co prawda dziecko wolniej adaptuje do nowych sytuacji, ale jest rozsądne i odpowiedzialne, bo zwykle analizuje i rozważa wszelkie za i przeciw.

4. Intensywny temperament. Dziecko o tym typie temperamentu od najmłodszych lat rozpiera energia. Wszędzie go pełno, lubi jak się coś dzieje, a do wszelkich zmian przywyka z łatwością. Nie ma praktycznie żadnych problemów z adaptacją, bo ekscytacja nowością bierze górę nad ewentualnym strachem.

Takie dzieci reagują na wszystko bardzo intensywnie i emocjonalnie: gdy są zadowolone, to dużo się śmieją i aż podskakują z podekscytowania, ale gdy się zirytują lub zezłoszczą – potrafią głośno płakać i krzyczeć. Ich nastroje są chwiejne, łatwo przechodzą od radości do smutku.

Największa zaleta intensywnego temperamentu jest taka, że dziecko doświadcza życia – wszystkiego chce dotknąć, spróbować, nie boi się wyzwań czy ryzyka. Nigdy nie brakuje mu też energii i zapału, by robić nowe rzeczy, więc to idealny kompan dla aktywnych rodziców.

Warto jednak pracować nad regulacją emocji dziecka, by potrafiło we właściwy sposób wyrażać trudne uczucia. Naszym zadaniem jako rodziców jest wydobycie z temperamentu dziecka wszystkiego, co najlepsze, a zrównoważenie tych cech, które mogą mu przeszkadzać w przyszłości.

Czytaj także: https://mamadu.pl/148083,osobowosc-dziecka-w-jakim-wieku-ujawnia-sie-osobowosc-dziecka