7 zdań, które powinieneś powiedzieć wrażliwemu dziecku. "To nie jest słabość"

Czego potrzebuje nadwrażliwe dziecko?
Czego potrzebuje nadwrażliwe dziecko? Prawo autorskie: maximkabb / 123RF Zdjęcie Seryjne
Sprawiają wrażenie wycofanych, smutnych, zamkniętych w sobie. Wrażliwi na zmiany, na bodźce i na krytykę. Świat wydaje się im bardzo złożony i często kłopotliwy. Mowa o dzieciach nadmiernie wrażliwych. Jak im pomóc i dać wsparcie, aby czuły się akceptowane? Funkcjonowanie w świecie będzie dla nich prostsze, gdy usłyszą 7 cennych zdań.

Hyper-sensitive, czyli dziecko o szczególnej wrażliwości wymaga więcej uwagi rodzica. Melissa Renzi, pracownik socjalny i nauczycielka jogi, zajmuje się również osobami w traumie, w wolnej chwili prowadzi specjalne rekolekcje, rodzaj seminariów dla osób o dużej wrażliwości i introwertyków. Kiedyś sama czuła się samotna i niezrozumiana, tylko dlatego, że wyróżniała ją wrażliwość na cierpienie, świat i ludzi. – Kiedyś myślałam, że coś jest ze mną nie tak. Teraz wiem, że jest to związane z darem wysokiej wrażliwości, nawet jeśli nie zawsze tak to wygląda.

Odmładzająca joga, medytacja i sensowne dyskusje, mają na celu uhonorować osoby o wysokiej wrażliwości. Spędza się 7 dni i 6 nocy w Meksyku, w spokojnej wiosce Puerto Morelos. Pośród przyrody Melissa pokazuje jak pielęgnować trwałą miłość do siebie samego. Dzieli się zdaniami, które dadzą zrozumienie i pogłębią kontakt dziecka wrażliwego z otaczającym go światem. – Uważam, że możemy zachęcić nasze dzieci, aby kochały swoją wrażliwość w znacznie młodszym wieku. Niektóre z tych uczuć, którymi się dzielę, były słowami, które słyszałam. Inne są słowami, które chciałabym usłyszeć.

“Wszystkie twoje emocje są akceptowane”
W pewnym momencie naszego życia powiedziano nam, że większość z nas nie płacze, a emocje takie jak: gniew, lęk, złość nadal oceniane są jako “niezdrowe”. Podczas gdy łzy mogą zyskać na znaczeniu społecznym.

Kiedy dajemy dzieciom przestrzeń do doświadczania całego wachlarza emocji, bez informowania ich, że są złe, czerpią z tego potężne korzyści. Jako rodzice możemy dać dzieciom narzędzie do przekształcania emocji (takich jak choćby gniew) w "paliwo", by mogli wykorzystać je do robienia czegoś kreatywnego.


“To zdrowe doświadczać emocji, gdy widzisz niesprawiedliwość”
Dzieci o szczególnej wrażliwości bardzo emocjonalnie reagują na tematy prześladowania, walk, nietolerancji, ubóstwa, cierpienia. Kiedy są już trochę starsze, rozmowy o niesprawiedliwości szybko kończą się smutkiem i łzami.

Na wczesnym etapie rozwoju potrzebują usłyszeć, że normalne jest uczucie poruszenia, gdy widzi się ból i cierpienie. Kiedy nadejdzie odpowiedni czas, zaproponuj dziecku sensowne działanie, np.: rozpoczęcie zbiórki lub przekazanie darowizny. Form pomocy jest wiele.

“Daj znać innym, kiedy potrzebujesz pobyć sam ze sobą”
Dorośli nie są jedynymi, którzy potrzebują czasami pobyć w samotności. Zobaczcie film, przedstawiający małą dziewczynkę, która twierdzi, że chce po prostu odpocząć z dala od ludzi. Chce pobyć sama. To czas na uporządkowanie uczuć, emocji, bo jeśli tego nie zrobią, odczuwają wewnętrzny chaos.
“Wsłuchaj się w swoje ciało”
Niestety, często odcinamy się od tego, co intuicyjnie mówi nam nasze ciało. Możemy uczyć (wrażliwe) dzieci, aby zwracały uwagę, jak czuje się ich ciało, np. kiedy jedzą lub spędzają czas z daną osobą. Jest to umiejętność, która im się przyda, gdy poczują się przytłoczone.

“Dobrze jest czasem powiedzieć nie”
Dzieci są przyzwyczajone do słuchania słowa "nie", ale zazwyczaj nie otrzymują pozwolenia na samodzielne jego użycie. Oczywiście, od rodziców zależy ustalenie granic, kiedy "nie" jest dopuszczalne. Z pewnością mówienie: "nie" może być ważnym krokiem w nauce zdrowych granic.

“Daj sobie czas na przetworzenie informacji”
Podobnie jak dorośli, osoby bardzo wrażliwe mogą potrzebować dodatkowego czasu na przetwarzanie informacji. Według dr Elaine Aron, jedną z czterech ich cech jest "głębia przetwarzania". Oznacza to, że gdy wrażliwe dzieci otrzymują informacje, analizują ją i łączą z większym obrazem. Głębokość przetwarzania może uczynić życie bogatym i znaczącym, ale także może spowolnić osobę. Wymaga to od otoczenia cierpliwości i zrozumienia.

“Świat potrzebuje takich ludzi jak ty”
Nie ma wątpliwości, że nasz świat potrzebuje więcej empatii, słuchania i samoświadomości. Dzieci wrażliwe mogą być również niezwykle analityczne i kreatywne. Przypomnijmy wrażliwym dzieciom, że świat jest wyzwaniem, a ich wrażliwość jest darem, który może pomóc innym.

Można wcześniej
– Dopiero w wieku 30 lat przyjęłam moją wrażliwość jako siłę i podzieliłam się tym, mówiąc o tym głośno. Dziś prowadzę rekolekcję dla wysoce wrażliwych ludzi i introwertyków. Wszystko po to, aby budować poczucie przynależności dla tych z nas, którzy czują się niezrozumiani, wyobcowani w świecie. Wielu uczestników mówi mi, że opuszczają te rekolekcje z nowym poczuciem tego, kim są – mówi Melissa Renzi.

Nadwrażliwe dziecko potrzebuje troski i wsparcia, ale wrażliwość nie jest słabością. Przeciwnie, wiąże się z dojrzałością, wyjątkową kreatywnością, ponadprzeciętną intuicją i empatią. Nazwanie pewnych uczuć może pomóc przezwyciężyć np. nieśmiałość.

Źródło: introvertdear.com
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE