Usuwanie kleszcza to pestka? Raczej pęseta! Chwyć ją w dłoń i do dzieła [INSTRUKCJA]
- Jak wyciągnąć kleszcza, zastanawia się każdy, kto nie miał wcześniej do czynienia z tymi pajęczakami, a teraz musi się pozbyć kleszcza z ciała dziecka, zwierzaka lub swojego.
- Jak wyciągnąć kleszcza, żeby było bezpiecznie? Najlepiej zrobić to za pomocą pęsety lub specjalnego urządzenia, które kupisz w aptece.
- Jeśli potrzebujesz wiedzieć, jak wyciągnąć kleszcza, poniżej znajdziesz dokładną instrukcję oraz film, jak usunąć kleszcza.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza, chce wiedzieć każdy, kto znalazł na swoim ciele, u dziecka lub zwierzęcia wgryzionego pajęczaka. Jest wiele metod usuwania kleszczy, które praktykowane są w starszych pokoleniach, ale które w większości są szkodliwe. Dlatego warto wiedzieć, jak wyciągnąć kleszcza dobrze, żeby nie zaszkodzić osobie ugryzionej.
Kleszcza można wyciągnąć samodzielnie – przy użyciu pęsety lub specjalnych urządzeń do usuwania kleszczy, które można kupić w każdej aptece. Jeśli już wiesz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, musisz wiedzieć również, jak go usunąć. Kleszcza trzeba się pozbyć niezwłocznie po zauważeniu go na ciele.
Najważniejsze to, żeby wyciągnąć całego pajęczaka, bo uszkodzenie jego brzucha lub zostawienie części np. głowy kleszcza może wywołać rumień po kleszczu i inne niebezpieczne choroby, które kleszcze przenoszą m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
Jak wyjąć kleszcza - bezpieczny sposób
Najprostszym sposobem na to usunięcie kleszcza, jest wyciągnięcie go za pomocą pęsety, specjalnego lassa, haczyka, próżnociągu czy długopisu, które możesz dostać w aptece. Aby wyjąć wbitego w skórę kleszcza:
- załóż jednorazowe rękawiczki
- zdezynfekuj pęsetę lub rozpakuj urządzenie do wyjmowania kleszczy
- chwyć kleszcza jak najbliżej skóry tuż przy jego głowie
- zdecydowanym silnym ruchem pociągnij kleszcza do góry.
Pamiętaj o tym, że nie można obracać urządzeniem do wyciągania pod kątami, bo takim ruchem możemy sprawić, że głowa kleszcza urwie się. Jeśli nie uda się usunąć kleszcza w całości, trzeba się jak najszybciej udać do lekarza. Jeśli uda się usunąć go w całości i w ciągu 7 dni nie wystąpią niepokojące objawy (gorączka, powiększanie się śladu po kleszczu, bóle mięśni), nie należy się obawiać chorób przenoszonych przez kleszcza.
Należy jednak pamiętać, że zakażenie np. boreliozą może dawać opóźnione objawy nawet po 30 dniach, warto więc zachować czujność. Po wyjęciu kleszcza możesz pajęczaka zawieźć do laboratorium, gdzie specjaliści sprawdzą, czy kleszcz był zarażony chorobami.
Nie wolno nigdy do usuwania kleszcza:
- używać tłuszczu (masła, oleju, wazeliny, parafiny w celu natłuszczenia skóry)
- wyrywać go gołymi rękami i paznokciami
- wyciskać kleszcza
- łapać go urządzeniami za sam brzuch
- wykręcać go ruchem obrotowym
- smarować wgryzionego kleszcza alkoholem i środkami na jego bazie.
Jak wyciągnąć nimfę kleszcza lub głowę kleszcza – instrukcja
Do wyciągania kleszcza oprócz zwykłej pęsety można użyć specjalnych urządzeń, które dostaniesz w każdej aptece. Do wyboru są urządzenia działające na zasadzie lassa, pęsety, próżnociągu lub haczyka. Większość ma kształt długopisu z zakończeniem, które łapie i wyciąga kleszcza podobnie do tradycyjnej pęsety.
Dzięki temu urządzeniu łatwiej wyciągnąć całego kleszcza, jeśli nie masz wprawy w wyjmowaniu kleszcza zwykłą pęsetą. Gdy przez przypadek zostanie w ciele głowa kleszcza, można spróbować po zdezynfekowaniu pęsety ją usunąć, ale lepiej zgłosić się z takim problemem do lekarza.
Zostawienie w ciele całej głowy kleszcza także niesie ryzyko zakażenia chorobami, które kleszcze przenoszą, bo pajęczak nadal może do organizmu osoby ugryzionej wprowadzić niebezpieczne substancje znajdujące się w jego ślinie.
W przypadku wgryzienia się w skórę nimfy kleszcza, która jest mała i przypomina na skórze pieprzyk lub ziarnko maku, sprawa może być trudniejsza. Nimfę kleszcza (która jest niedorosłym stadium kleszcza) należy wyciągnąć w całości tak samo jak dorosłego osobnika.
Jeśli nimfa kleszcza zgryzła się mocno i nie da się jej samodzielnie usunąć, trzeba zgłosić się do lekarza na usunięcie kleszcza. Po wyjęciu, ślad po ugryzieniu kleszcza trzeba obserwować tak samo jak w przypadku dorosłego kleszcza.