Zamiast wyrzucać do śmietnika, użyj ponownie. Oto genialne pomysły na "recykling" obierek ziemniaka

Martyna Pstrąg-Jaworska
02 kwietnia 2022, 14:26 • 1 minuta czytania
Każdy z nas wyrzuca obierki z ziemniaków do kosza na śmieci, do pojemnika na bio odpady, nieliczni wykorzystują na kompost. Obierki mają jednak jeszcze więcej zdrowotnych właściwości niż sama bulwa ziemniaka. Wykorzystaj je ponownie - oto 5 pomysłów na "recykling" obierek z ziemniaka.
Obierki z ziemniaków nie muszą lądować w koszu na śmieci, mają wiele zastosowań. Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ziemniaki pełne zdrowia

Ziemniaki to trochę niedocenione warzywo. Można z niego zrobić naprawdę ogrom przeróżnych dań, zawierają mnóstwo witamin i minerałów, a do tego ich skórki mogą być nawet zdrowsze niż sama bulwa, bo to zaraz pod skórką kumuluje się najwięcej prozdrowotnych składników, które ziemniaki zawierają.

A znajdziesz w nich m.in. witaminę C, witaminy z grupy B, potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo i cynk. Skórki zawierają też mniej cholesterolu i tłuszczu niż sama obrana bulwa ziemniaka. Skórki mają też dużo błonnika, który działa na jelita jak miotełka, więc przyspiesza przemianę materii i zrzucanie dodatkowych kilogramów.

No i są bardzo pożywne, dostarczają dużo energii i wspomagają układ odpornościowy. Warto więc, jeśli pozwala na to ich grubość, jeść ziemniaki ze skórką – szczególnie wiosną, gdy możemy zjeść młode ziemniaczki tylko umyte w wodzie i np. z koperkiem. Jeśli jednak wolicie opcję bez skórki, obierki z ziemniaków można też wykorzystać na kilka innych sposobów.

"Recykling" obierek z ziemniaków:

Oto 5 pomysłów na to, jak wykorzystać skórki z obranych ziemniaków:

1. Zrób chipsy ze skórek ziemniaków. Wystarczy je dobrze umyć, osuszyć, obtoczyć w oliwie i ulubionych przyprawach. Piec w 220 stopniach przez 10-15 minut i gotowe. Świetnie smakują z sosem pomidorowym lub czosnkowym. Pyszna przekąska do wieczornego filmu gotowa.

2. Obierki na siwe włosy. Nasze mamy i babcie stosowały tę metodę, gdy nie było powszechnie dostępnych w drogeriach farb do włosów. Wystarczy obierki zostawić w garnku i zalać je 1,5-2 litrami wody. Gotuj całość przez ok. 30 minut, a następnie odwar przelej przez gęste sitko lub gazę do butelki ze spryskiwaczem. Używaj wody z obierek jak wcierki – pryskaj 1-2 razy w tygodniu na skórę głowy i siwe włosy u nasady, zostaw na 20 minut, a po tym czasie spłucz "ziemniaczaną wodę" z włosów.

3. Rozjaśniacz sińców pod oczami i szarej cery. Kiedyś pisaliśmy o tym, by ziemniakiem… masować skórę twarzy. Okazuje się, że obierki są równie skuteczne np. na zasinione czy przebarwione miejsca na twarzy, m.in. pod oczami. Użyj opłukanej skórki z ziemniaka na przebarwienia jak wacika kosmetycznego. Okolice oczu się rozjaśnią.

4. Odkamieniacz do czajnika. Obierki pozwalają skutecznie wypłukać osad z wody i kamień w czajniku. Wystarczy, że garść obierek z ziemniaka wrzucisz do czajnika, zagotujesz, a po wystudzeniu wylejesz całość. Następnie powtórz czynność kilkukrotnie ze świeżymi obierkami, a kamienia pozbędziesz się w tani i naturalny sposób.

5. Są naturalnym nawozem do kwiatów. Woda po ugotowaniu obierek (niesolona) świetnie nadaje się do podlewania roślin doniczkowych – zawiera wszystkie substancje, które wymienione zostały na początku artykułu – zarówno witaminy, jak i składniki mineralne wzmocnią roślinę. Wystarczy zalać obierki 2-3 litrami wody, zagotować całość a po wystudzeniu, podlewać wodą z obierek kwiaty raz na 3-4 tygodnie.

Czytaj także: https://mamadu.pl/155973,liscie-kalafiora-i-liscie-rzodkiewki-wykorzystaj-je-w-kuchni-sa-jadalne