woda z ziemniaków, gotowanie ziemniaków
Woda po ziemniakach posiada cenne składniki, które uwolniły się do niej podczas gotowania warzywa Pixabay
Reklama.
Gdy gotujesz ziemniaki w wodzie, część zawartych w nich cennych składników, m.in. mikroelementów, trafia również do płynu, uwalniając się z warzyw. W wodzie, w której gotowano ziemniaki, są takie składniki jak potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń, błonnik, skrobia i witaminy A, B, E i K. To ogromne źródło cennych substancji.

Woda po ziemniakach to skuteczny odkamieniacz

Gdy ugotujesz ziemniaki na obiad, zamiast wylewać wodę do kuchennego zlewozmywaka, odlej ją do innego naczynia i poczekaj, aż nieco przestygnie. Jeszcze ciepłą wlej do muszli toaletowej i zostaw na jakieś 15 minut bez spuszczania wody. Po tym czasie umyj sedes szczotką przeznaczoną do toalet – woda z ziemniaków doskonale radzi sobie z rozpuszczeniem kamienia i wszelkich osadów w toalecie.
Po całkowitym wystudzeniu odlanej wody można ją również stosować jako odkamieniacz umywalki czy baterii łazienkowych, jako środek do usuwania osadów np. z mydła. Woda po ugotowanych ziemniaków świetnie radzi sobie też z kamiennym osadem w kuchni – warto ją wlać do zakamienionego czajnika, zagotować i wylać. Po takim zabiegu przepłukać kilkakrotnie czajnik – osad z kamienia powinien łatwiej dać się usunąć.

Inne zastosowania wody po ziemniakach

Woda czy wywar z gotowania ziemniaków jest świetnym wsparciem w leczeniu kamicy nerkowej. Jeśli masz problem z kamieniami czy piaskiem w nerkach, warto nie wylewać wody po ugotowaniu warzyw. Zamiast ją wylewać, codziennie przez 3 tygodnie pij po 3 szklanki wywaru z ziemniaków. Zawarte w niej mikroelementy niwelują kamienie, napój działa przeciwzapalnie, a dodatkowo pobudza krążenie.
Woda po ugotowanych ziemniakach to również świetny płyn do czyszczenia srebra przez zawarty w niej wypłukany z ziemniaków kwas askorbinowy (witamina C). Dzięki przetarciu srebrnej biżuterii czy srebrnych sztućców ściereczką zmoczoną w wodzie po ugotowaniu ziemniaków rzeczy stają się czyste i lśniące – kwas bowiem rozpuszcza osady i zabrudzenia.