Ziemniaki w Polsce królują, jako jedno z głównych źródeł węglowodanów w obiedzie. Niemniej, bardzo chętnie przyrządzamy z nich zapiekanki czy placki, ale również dodajemy je do sałatek. Okazuje się, że kluczem do dobrego smaku tych potraw jest odpowiedni rodzaj ziemniaka. Jak rozróżnić ziemniaki młode od wczesnych i dojrzałych i czym się one różnią?
Najlepsze walory smakowe mają oczywiście ziemniaki młode. Polskie pojawiają się na straganach i w sklepach w maju oraz czerwcu. Jeśli z nazwą "młode ziemniaki"spotykamy się już w marcu lub po sezonie, czyli w lipcu czy sierpniu, to najzwyczajniej jesteśmy wprowadzani w błąd przez sprzedawcę.
Młode ziemniaki to nazwa zarezerwowana dla warzyw od polskich producentów. Są dostępne na rynku jedynie przez kilka tygodni, najdłużej do pierwszych dni lipca. Z kolei te dostępne przed majem lub w okresie wakacyjnym to już ziemniaki dojrzałe. Mowa w tym wypadku albo o polskich kartoflach, albo o bulwach importowanych.
Takie ziemniaki powinny być określane jako "wczesne". To dlatego, że o ile w Polsce pojawiają się przed naszymi młodymi bulwami, to ich cykl wegetacyjny jest zupełnie inny. W Izraelu, Grecji na Cyprze czy we Włoszech ziemniaki szybciej wzrastają i są hodowane w innym trybie. Poza tym import sprawia, że muszą być zabezpieczane przed gniciem, do czego wykorzystywane są często m.in. substancje chemiczne.
Jak rozpoznać polskie młode ziemniaki?
Taka uprawa wpływa istotnie na smak, jakość i wygląd kartofli zza granicy. Dzięki temu łatwo odróżnić ziemniaki wczesne od polskich młodych ziemniaków. Przede wszystkim rodzima odmiana charakteryzuje się cienką, delikatnie łuszczącą się skórką, lekko oblepioną ziemią, a bulwy przybierają niewielkie rozmiary.
Kartofel wczesny importowany o ile może być mały, to już nie będzie miał wiórowanej skórki. Jego powierzchnia będzie gładka i bladożółta. Młode ziemniaki są również mniej kaloryczne, gdyż zawierają więcej wody, a dojrzałe mają więcej skrobi.
Do czego młode ziemniaki, a do czego stare?
Młode polskie ziemniaki najlepiej sprawdzą się, jako te podane z koperkiem, masełkiem, jajkiem sadzonym i maślanką. To smak dzieciństwa wielu Polaków.
Również, jeżeli zdecydujemy się na przyrządzenie łódeczek z piekarnika, grilla lub po prostu gzika, także warto wykorzystać młode ziemniaki. Kartofle dojrzałe i wczesne importowane sprawdzą się bardziej jako dodatek do zup, sałatek czy starte na placki lub pocięte na smażone frytki.