21 marca to szczególna data: nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale i Światowy Dzień Zespołu Downa

Dominika Bielas
21 marca 2022, 11:37 • 1 minuta czytania
Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzimy 21 marca. Data nie jest przypadkowa, gdyż nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Celem dnia osób z zespołem Downa jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z trisomią 21. Sprawdź, jak w tym dniu wszyscy możemy okazać naszą solidarność z osobami z zespołem Downa.
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Światowy Dzień Zespołu Downa: data

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzimy 21 marca. Dzień osób z zespołem Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ideą dnia zespołu Downa jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby. 21 marca z tej okazji organizowanych jest wiele wydarzeń, które mają na celu promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat trisomii 21.

Dzień kolorowej skarpetki

Symbolem zespołu Downa są kolorowe skarpetki nie do pary będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Skarpetki stały się symbolem ze względu na kształt zbliżony do chromosomu. Zakładając 21 marca kolorowe skarpetki nie do pary, możesz okazać solidarność z osobami z trisomią 21. To także wyraz tolerancji dla ich różnorodności i wielobarwności. W sam raz na pierwszy dzień wiosny!

Czytaj także: https://mamadu.pl/128973,czy-boimy-sie-dzieci-z-zespolem-downa-agata-komorowska-opowiada-o-tym-jak-potraktowano-jej-syna-na-placu-zabaw