Nastolatek dojrzewa na twoich oczach. Oto 5 momentów, kiedy dowodzi swojej dorosłości
- Dzieci rosną, kiedy nie patrzymy, z dnia na dzień zaczynają nas przerastać, nie tylko fizycznie.
- O dojrzałości emocjonalnej dziecka świadczą sygnały, które wysyła ci swoją postawą.
- Przyznanie się do błędu, powrót do domu na czas czy delikatne podejście do rodzeństwa - to znaki, że twoje dziecko dojrzewa.
Czasem możemy odnieść wrażenie, że dziecko emocjonalnie dojrzewa skokowo. Kiedy z jego ust po raz pierwszy pada jakieś zdanie, które zaskakuje nas dojrzałością, zupełnie inaczej patrzymy na nastolatka. Kiedy nasze dziecko zrobiło się takie mądre i dojrzałe? Nikt tego nie wie, tak jak nikt nie wie, kiedy jego maleńka stópka nagle przybrała rozmiar 41. Oto pięć dowodów dojrzałości twojego nastolatka.
1. Przyznaje się do winy bez ciągnięcia za język
Często powtarzamy naszym dzieciom, żeby nie kłamały, mówiły wprost, jeśli coś im się nie uda lub czemuś zawinią. Uczymy je odwagi cywilnej, tego, że jeśli coś się stało, wolimy wiedzieć. Przyznanie się do winy nie świadczy o słabości, ale właśnie o odwadze. Kiedy dziecko po raz pierwszy przyznaje się do winy, doceń to i pochwal. A sobie przybij piątkę, to się dzieje - dziecko dorasta.
2. Przedkłada odpowiedzialność ponad dobrą zabawę
Choć koledzy zachęcają do wyjścia, najpierw kończy referat z historii, choć wie, że część zabawy go ominie. Wraca na czas do domu, choć oznacza to wyjście z imprezy przed wszystkimi. Odbiera telefon od ciebie, bo wie, że nie dzwonisz bez powodu. Twój nastolatek każdym podobnym zachowaniem dowodzi, że zyskał już pewną życiową mądrość i staje się odpowiedzialnym człowiekiem.
3. Uprzejmość zamiast dominacji
Oczywiście, że nie chodzi o to, żeby w życiu być uległym i stawiać cudze potrzeby ponad własnymi, ale czasem racja nie jest warta ranienia innych. Wszyscy używamy białych kłamstw, żeby nie zranić bliskich. Na koślawego kotka dziecka mówimy, że to najpiękniejszy rysunek, jaki w życiu widzieliśmy. Kiedy przedszkolak sam się ubiera, nie krytykujemy go, że źle zapiął guziki.
Nastolatek, który ponad własną rację stawia dobre samopoczucie bliskich, w końcu to pojął. Już nie kłóci się o wszystko z młodszą siostrą, nie krytykuje jej na każdym kroku, częściej patrzy na nią z lekkim pobłażaniem, ale i miłością. Trzymanie języka za zębami, kiedy moglibyśmy kogoś zranić, to też dowód dojrzałości, którą twój nastolatek osiąga.
4. Kiedy świadomie szanuje twoje wartości
W moim rodzinnym domu się nie przeklinało. My też nie przeklinamy w domu. Samo tak wyszło. Czasem słysząc rozmowy rówieśników moich dzieci, mam ochotę odciąć sobie uszy. Rozmawialiśmy o tym wielokrotnie w domu i zaskakuje mnie niezmiennie, że chłopcy świadomie rezygnują z używania słów powszechnie uznawanych za obraźliwe. Twierdzą, że również poza domem.
Tego oczywiście nikt z nas nie wie, choć ufam im. Ale ważne jest to, że będąc z nami, szanują nasze zdanie na ten temat i nie zdarza się, żeby wymknęło im się coś brzydkiego. Nawet w zabawie, nawet kiedy wydaje im się, że drzwi są dźwiękoszczelne.
5. Podejmuje decyzję, co chce robić w życiu
Do tego etapu mamy jeszcze mnóstwo czasu, ale w pewnym momencie każdy nastolatek zdecyduje co dalej. Która szkoła średnia, co po maturze. To są decyzje, do których podjęcia potrzeba już wcale niemałej dojrzałości. Nastolatek, który jest w stanie powiedzieć, do czego w swojej edukacji dąży, ma już świadomość, że uczy się nie dla rodziców i nie dla stopni, ale po to, żeby robić w życiu coś, co pozwoli mu godnie żyć, a jednocześnie uczyni go szczęśliwym.
Czytaj także: https://mamadu.pl/160708,gdy-twoj-nastolatek-sie-stresuje-powiedz-mu-te-trzy-rzeczy