Twoje dziecko źle sypia albo ma koszmary i złe sny? Te sposoby pomogą mu spać spokojnie
- Koszmary śnią się każdemu, jednak można zadbać o to, by zdarzały się jak najrzadziej.
- Odpowiednie przygotowanie do snu jest kluczowe, by potem dziecku śniły się tylko kolorowe sny.
Aby dziecku dobrze się spało, możesz zrobić naprawdę dużo. Poniżej znajdziesz aż 8 rzeczy, które możesz zrobić każdego wieczoru, by dziecko miało lepsze sny:
1. Odpowiednie miejsce do snu
Każde dziecko powinno mieć swoje miejsce. Nawet jeśli nie ma oddzielnego pokoju, warto zadbać o kącik, który będzie kojarzył się z bezpiecznym snem. Olbrzymie znaczenie mają kolory, faktury i przytulność w łóżeczku. Również dobrym pomysłem jest lampka nocna o delikatnym świetle. Wbrew pozorom, także chaos może mieć znaczenie. Przed snem koniecznie uporządkujcie zabawki.
2. Wieczorne rytuały
Rytuały są bardzo ważne dla niemowlaka, ale i starsze dzieci warto wyciszyć przed snem. Poza kąpielą i higienicznymi czynnościami warto mieć wspólne kojące zwyczaje. Sprawdzą się: przytulanie, masowanie, relaksacja, czytanie książek, słuchanie kojącej muzyki lub kołysanek. Ważna jest także stała pora snu.
3. Książka ma znaczenie
Pamiętaj, że nie tylko chodzi o samo czytanie, ale i o to, co czytasz dziecku przed snem. Są bajki czy ilustracje, które mogą wzmagać niepotrzebnie lęk. Dobrym pomysłem są bajki terapeutyczne, które wyciszą dziecko i wprowadzą w dobry nastrój.
4. Rozmawiaj o wydarzeniach i emocjach
Ponieważ zaburzenia snu mogą wynikać ze stresu wywołanego przez to, co dziecko przeżywa, warto rozmawiać przed snem. Dziecko, które się przestraszyło, nie zawsze powie ci wprost o swoich obawach czy lękach. Bądź czujna i obserwuj swoją pociechę. Zastanów się, czy nie dzieje się w waszej rodzinie coś, co dziecko przeżywa, np. nowe przedszkole, przeprowadzka, rozwód lub śmierć. A może dziecko coś usłyszało lub zobaczyło w wiadomościach albo od kolegów na tematy dotyczące sytuacji na świecie. Znając przyczynę niepokoju, łatwiej będzie ci je uspokoić.
5. Mniej bajek
Koniecznie przeanalizuj, ile telewizji ogląda twoje dziecko i co dokładnie widzi na ekranie. Pamiętaj, nie każda kreskówka jest odpowiednia dla dziecka w każdym wieku. Kilkulatek może przestraszyć się potworów czy przemocy. Ważne także, by dziecko nie oglądało nic 2 godziny przed snem. Zbyt pobudzony mózg może mieć problem z uśnięciem, a potem spokojnym snem.
6. Bez podjadania przed snem
Bardzo ważne jest, by na wszystko była odpowiednia pora. Posiłek tuż przed snem, szczególnie zbyt obfity, to zły pomysł. Mózg będzie zbyt pobudzony, a to może wpływać na jakość snu.
7. Za duży wysiłek lub zmęczenie
Zbyt duże zmęczenie psychiczne i fizyczne może wzmagać koszmary. Upewnij się, że dziecko zbytnio się nie forsuje w ciągu dnia. Czy wybrane przez was zajęcia dodatkowe są zbyt wymagające? Czasem ciepła kąpiel i masaż pomagają rozluźnić napięte i zmęczone ciało przed snem.
8. Przyjaciel do przytulania
Jeśli dziecku przyśni się koszmar, zazwyczaj budzi się przestraszone. Mama czy tata pojawiają się dopiero po chwili. Ważne, by zawsze pod ręką był najlepszy przyjaciel, do którego można się przytulić. Upewnij się, czy wieczorem pluszak wylądował z maluchem w łóżeczku. Jeśli dziecko przeżywa trudniejszy czas, a nie ma ukochanej przytulanki, warto zaproponować dziecku takie towarzystwo. Ciekawym rozwiązaniem są przytulanki-projektorki, z melodyjkami, które uruchamiają się na płacz dziecka.
Jeśli epizod lęków nocnych zdarzają się częściej niż 1-2 razy w tygodniu, warto skontaktować się z lekarzem.
Czytaj także: https://mamadu.pl/121221,ach-spij-kochanie-jak-radzic-sobie-z-lekami-nocnymi-i-koszmarami-naszego-dziecka