Jak bezboleśnie odzwyczaić dziecko od telefonu? 6 skutecznych sposobów
- Korzystasz w opiece nad dzieckiem z telefonu, bo wiesz, że dziecko przed ekranem cicho i grzecznie posiedzi? To błąd!
- Ekrany nie wpływają korzystnie na prawidłowy rozwój dziecka.
- Limit dla 2-latka to 20 minut dziennie, lecz jednorazowo nie dłużej niż 10 minut. Przed 4. rokiem życia dzieci nie powinny spędzać przed ekranem dłużej niż godzinę dziennie. W wieku 6–12 lat czas, jaki dziecko spędza przed ekranem, nie powinien przekraczać 2 godzin dziennie.
Zauważyłaś, że gdzieś umknęła ci kontrola nad tym, ile czasu dziecko spędza przed ekranem? Domaga się telefonu i denerwuje, jeśli go nie dostanie lub gdy chcesz go odebrać? To bardzo niepokojące objawy! Najwyższa pora odzwyczaić dziecko od telefonu. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie i bezboleśnie dla dziecka (i dla rodziców).
1. Zacznij od siebie
Zabawki dorosłych są super, dlatego dzieci uwielbiają laptopy, piloty, kluczyki do samochodu i telefony. To są rzeczy, którymi najczęściej się "bawimy" my dorośli. Bez względu na to, czy to praca, czy nasza przyjemność, zdarza nam się korzystać z telefonu nawet podczas wspólnej zabawy. Nigdy nie powinnaś tego robić! Jeśli naprawdę nie musisz być dostępna, wycisz dzwonki i odłóż telefon tak, by nie był w zasięgu ani twojej ręki, ani wzroku.
2. Dziecko nie potrzebuje telefonu
Bardzo często, gdy rodzice odkrywają, jaką pomoc niesie telefon, dają dziecku jego własny smartfon. W wielu domach przedszkolaki dostają telefon bez limitu na cały weekend. Prawda jest taka, że dzieci absolutnie nie potrzebują telefonu. Jednak jeśli już zdecydowaliście na ten krok, konieczne jest wprowadzenie limitów i kontroli rodzicielskiej.
Są specjalne aplikacje, które blokują używanie telefonu w określonych godzinach lub po określonym czasie. Pozwalają także rodzicom ustalać, z których aplikacji dziecko może korzystać. Koniecznie rozmawiajcie o zagrożeniach i o tym dlaczego niezbędne są ograniczenia. Wprowadźcie je dla wszystkich domowników, np. nie korzystamy z telefonu przy stole i przed snem.
3. Znajdź inny sposób na zajęcie dziecka
Często traktujemy telefon jak nianię. Musimy coś zrobić szybko, skupić się, najprościej dać telefon, by mieć w zasięgu wzroku dziecko, które grzecznie siedzi i się rusza. To także wygodne rozwiązanie w sklepie, poczekalni czy samochodzie. Jednak dziecko łatwo się przyzwyczaja, a od tego już o krok do uzależnienia. Konieczne zastanów się nad innym atrakcjami.
W przypadku mniejszych dzieci warto zawsze mieć w zanadrzu książeczkę, kolorowankę, naklejki, wodne kolorowanki, które będą atrakcyjne dla dziecka. Dla starszego dziecka wypróbuj kolorowanki antystresowe, naklejki mozaiki czy książki typu połącz kropki - są dostępne w bardzo różnym stopniu trudności. Nie zajmują dużo miejsca i łatwo je zabrać ze sobą. W sklepach znajdziesz też ciekawe kompaktowe gry logiczne, np. na magnes.
4. Poszukajcie hobby
Bardzo łatwo sprawić, by telefon stał się jedynym sposobem na nudę. Tymczasem małe dzieci powinny odkrywać świat i próbować nowych rzeczy. To czas na znalezienie hobby. Poszukajcie czegoś, co zainteresuje dziecko, może przypadną mu do gustu: malowanie diamentami, modelarstwo lub układanie puzzli. A może jakaś aktywność fizyczna: balance board, nauka jazdy na deskorolce czy rolkach. Nie nastawiaj się też, że pierwsza zaproponowana rzecz zachwyci dziecko, często trzeba wypróbować kilka opcji.
5. Książki nie tylko do czytania
Świetnym sposobem na kompromis są audiobooki. Dziecko niby korzysta nadal z telefonu, ale nie z ekranu - to ważne! Nie brakuje platform, na których znajdziecie setki interesujących książek dla dzieci. Możecie zacząć od krótszych opowiadań lub słuchowisk. Aby zachęcić dziecko do słuchania, możecie także dokupić słuchawki dla dzieci lub fajny głośnik.
Tradycyjne książki są dobrym pomysłem na zapełnienie czasu bez telefonu. Jeśli dziecko jeszcze nie czyta samodzielnie, w sklepach znajdziecie ciekawe propozycje książek obserwacyjnych, książek z łamigłówkami i labiryntami, które wciągają dzieci a dłuższy czas. Dla dziecka, które zaczyna czytać, ciekawą opcją mogą być komiksy. Dla mniejszych dzieci wybierz książki z bohaterami ulubionych bajek.
6. Spędzaj więcej czasu z rodziną
Spróbuj zaplanować wspólne aktywności np. piątkowy wieczór na gry planszowe, a sobotni poranek na jakąś wycieczkę plenerową. Taki czas będzie wartościowy dla was wszystkich, a przy okazji pokażesz dziecku, jak można spędzać czas inaczej niż przed ekranem. Często my dorośli sami mamy problem z odłożeniem telefonu na bok, więc tak z góry zaplanowane aktywności pozwolą na detoks całej rodziny, a nie tylko dziecka.
Czytaj także: https://mamadu.pl/145513,fomo-czy-jomo-jest-rozwiazanie-problemu-z-telefonami