Dziecko nie słucha i nie chce się uczyć? To nie jego wina! Sprawdź, w czym może tkwić problem
Nie ulega wątpliwości, że dziecko w szkole musi się skupiać. Bez tego ani rusz! Koncentracja pozwala przyswajać materiał, który jest przerabiany na lekcjach, ale i grzecznie usiedzieć w ławce. Jednak jeśli zauważysz, że dziecko przynosi złe stopnie, coraz częściej dostaje uwagi lub skarży się na szkołę, może to być sygnał, że ma problemy z koncentracją. Koniecznie należy poznać tego przyczynę.
- Problemy koncentracją mogą przełożyć się na pogorszenie wyników nauce, czy "złe zachowanie" w szkole.
- Takie problemy nie wynikają z niechęci dziecka, a jakiegoś problemu, który trzeba zlokalizować.
- Znając przyczynę, możesz skutecznie pomóc dziecku.
Wiele dzieci ma problemy z koncentracją na różnych etapach nauki. Gdy my byliśmy mali, najczęściej mówiło się, że dziecko "jest niegrzeczne" lub "jest nieukiem". Ale to nieprawda! Przyczyną zazwyczaj jest problem z koncentracją, bez tego dziecko nie usiedzi grzecznie i nie będzie uważne na lekcji. Zamiast karcić i negować zachowanie, dziecku należy pomóc, ale jak? Przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę takiego staniu rzeczy. To pozwoli dostosować odpowiednie rozwiązanie. Oto 10 możliwych przyczyn problemów z koncentracją u dziecka w szkole:
Nowa sytuacja
Problemy z koncentracją w pierwszej klasie zdarzają się często. Dziecko, które dopiero poszło do szkoły, potrzebuje czasu, by oswoić się z nową sytuacją. Przejście z przedszkola, gdzie nauki było znacznie mniej, do miejsca, gdzie trzeba grzecznie usiedzieć w ławce przez 45 minut, zwyczajnie jest trudne. Niektóre dzieci mogą mieć podobnie po wakacjach czy feriach. Niestety sytuacja, z jaką mają do czynienia nasze dzieci przez ostanie dwa lata, też nie jest bez znaczenia. Kwarantanny i nauka zdalna, sprawiają, że dzieci "wybijają się z rytmu", a zmiana pokoju i komputera na klasę z uczniami może być wyzwaniem.
Materiał w szkole jest zbyt trudny
Jeśli dziecko ma problem z koncentracją tylko na jednym przedmiocie, problem może wynikać ze wcześniejszych braków np. po zdalnym nauczaniu czy dłuższej nieobecności. Warto sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś zaległości.
Po ich nadrobieniu bieżący materiał powinien być łatwiejszy do przyswojenia.
Przerabiany materiał nie jest wyzwaniem
Dzieci uwielbiają się uczyć rzeczy, które je interesują. Wiele tu zależy od formy, jaką przyjmie nauczyciel. Jednak jeśli dziecko już posiada wiedzę, która jest przerabiana aktualnie na zajęciach, zwyczajnie może się nudzić.
Dziecko nie odczuwa motywacji
Nawet jeśli przerabiany materiał jest ciekawy, ale dziecko nie czuje się odpowiednio zmotywowane, także może się łatwo dekoncentrować. Może to wynikać z charakteru dziecka, które musi czuć, po co coś ma robić.
Zbyt dużo bodźców
Szkolna klasa jest pełna bodźców, z którymi czasem dzieci mają problem. Gwar kolegów lub zbyt dużo akcesoriów w klasie mogą wpływać niekorzystnie na koncentrację dziecka.
Niedopasowany styl nauki
Każdy z nas uczy się nieco inaczej, np. wzrokowcy mogą mieć trudność ze skoncentrowaniem tylko na ustnym przekazie.
Zbyt mało snu i/lub zła dieta
Dziecko powinno spać ok. 8-10 godzin. Jeśli nie ma możliwości się wyspać i zregenerować, jego mózg może zwyczajnie nie mieć energii na koncentrowanie się na zajęciach. Innym częstym błędem jest pomijanie śniadania. Głodne dziecko będzie bardziej rozkojarzone w szkole, niż to, które zjadło pożywne śniadanie.
Zła organizacja pracy i chaos
Jeśli twoje dziecko ma problem z porządkiem w plecaku i organizacją miejsca pracy, może tracić cenny czas podczas lekcji, próbując się ogarnąć. W efekcie, zanim odnajdzie wszystko, co potrzebne, może przegapić część lekcji. Potem może być już ciężko zrozumieć, o czym mówi nauczyciel.
Stres i lęk
Nie można wykluczyć także sytuacji, że uczeń boi się nauczyciela, rodziców lub doszło do sytuacji, która tak go zestresowała, że sam przedmiot czy pobyt w szkole stresuje dziecko. To może wpływać na pewność siebie i chęć nauki, a także oceny.
Potrzebuje pomocy specjalisty
Jeśli dziecko niedosłyszy, lub nie widzi wyraźnie, także nie będzie umiało się skupiać podczas lekcji, a z nudów może być postrzegane jako "niegrzeczne". Koniecznie udaj się do specjalisty, by wykonać niezbędne badania.
W niektórych przypadkach przyczyną trudności w nauce może być ADD, ADHD czy dysleksja. Dziecko z nadpobudliwością ruchową, czy deficytem uwagi, będzie miało problemy z koncentracją. Niezbędna jest specjalistyczna diagnoza, ale rozpoznanie zaburzenia daje szansę na odpowiednią terapię, by pomóc dziecku.
Może cię zainteresować także: Nigdy nie mów do dziecka “Skup się!” 15 skutecznych zabaw ćwiczących koncentrację uwagi