Jak dbać o wzrok dziecka? Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić

Fot. Hoya
Dzieci wiedzę na temat świata zdobywają za pomocą wszystkich zmysłów. Przyjmuje się, że ponad 80% informacji na temat otoczenia dociera do nas dzięki zmysłowi wzroku. Wzrok pełni jedną z najważniejszych funkcji w procesie poznawania świata, dlatego ważne jest, aby od najmłodszych lat regularnie kontrolować jego stan zdrowia i sprawdzać ostrość widzenia dziecka. Jeśli pojawi się konieczność zastosowania korekcji, należy świadomie wybierać akcesoria optyczne, stworzone z myślą o najmłodszych, które będą dla dzieci gwarancją dobrego widzenia, pełnego komfortu i bezpieczeństwa stosowania.


Jakie są sygnały ostrzegawcze?
Związek między dobrym wzrokiem a rozwojem i edukacją dzieci jest oczywisty - dobry wzrok umożliwia nabywanie umiejętności językowych i motorycznych, a także ma niebagatelny wpływ na ogólny rozwój poznawczy. Problemy z widzeniem mogą spowalniać proces nauki, a także upośledzać zdolności społeczne i emocjonalne. Do najczęstszych objawów, które powinny nas zaniepokoić u dzieci, należą bóle głowy lub karku, na które w sposób ciągły skarży się dziecko, problemy z koncentracją, a także przecieranie, łzawienie i podrażnienie oczu. Sygnałem alarmującym są też takie zachowania jak nadmierne pochylanie się nad zeszytem lub przysuwanie twarzy do ekranu komputera. W przypadku młodszych dzieci naszą uwagę powinno zwrócić mrużenie oczu podczas spoglądania w dal lub znaczne przysuwanie się do telewizora w czasie oglądania bajki. Słaby wzrok może skłaniać dziecko także do trzymania książki blisko oczu, czy wodzenia palcem po słowach podczas czytania. Objawami kłopotów ze wzrokiem mogą być nawet problemy z koordynacją ruchową. Problemy z czytaniem, niechęć do czytania, bądź problemy z nauką często wskazują na problemy z widzeniem, a niestety mylone bywają z dysleksją lub zwyczajnym lenistwem.
Kiedy należy badać wzrok dziecka?
Wzrok dziecka należy kontrolować już od pierwszych miesięcy życia, a badania przeprowadzać w regularnych odstępach czasu. Pierwszy raz wzrok niemowlęcia powinien być sprawdzany zaraz po urodzeniu. Kolejne kontrole powinny odbywać się odpowiednio w wieku 4, 9 i 30 miesięcy, następnie przy rozpoczęciu nauki szkolnej oraz w każdym kolejnym roku, najlepiej co 6-9 miesięcy. Gałka oczna rozwija się wraz z rozwojem dziecka, dlatego kondycja jego wzroku może się dynamicznie zmieniać. Regularne badania są szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy komputery czy laptopy są istotną pomocą w procesie nauki i formą rozrywki, ale stają się także zagrożeniem. Korzystanie z różnych urządzeń elektronicznych niekiedy w tym samym czasie powoduje, że oczy dziecka muszą akomodować na różne odległości i podążać za poruszającymi się obrazami. Przenosi ono więc wzrok między ilustracjami a tekstem, co może wywoływać olbrzymi wysiłek wzrokowy.

Na badanie – do okulisty i optometrysty
Jeżeli mamy podejrzenie, że dziecko ma kłopoty z widzeniem, należy jak najszybciej umówić wizytę u okulisty i optometrysty. Okulista zajmuje się leczeniem chorób narządu wzroku – diagnozuje je i planuje leczenie. Optometrysta specjalizuje się w badaniu ostrości wzroku i doborze odpowiedniej korekcji optycznej. Dobrze dobrane okulary gwarantują dobre widzenie oraz dobre samopoczucie, źle dobrane okulary mogą skutkować bólami oczu oraz zawrotami i bólami głowy. Najmłodszych pacjentów warto zaprowadzić do specjalistycznych dziecięcych salonów optycznych. Małe dzieci są często zdenerwowane nową sytuacją, dlatego, aby dobrze wykonać badanie i dobrać okulary, należy poświęcić im więcej czasu i uwagi.
Jakie powinny być dobre okulary dla dzieci?
Okulary dziecięce nie są tylko zmniejszoną wersją okularów dla dorosłych. Dzieci to szczególna grupa odbiorców - dziecięce okulary w porównaniu do okularów dorosłych są bardziej narażone na wszelkie uszkodzenia. Dzieci używają ich o wiele bardziej intensywnie niż dorośli – chwytają za soczewki, odkładają w przypadkowe miejsca, często soczewkami do podłoża. Właśnie dlatego okulary przeznaczone dla dzieci muszą być trwałe oraz wygodne w użytkowaniu. Trwałość soczewek gwarantuje też bezpieczeństwo oczu dziecka podczas codziennej aktywności. Specjalnie z myślą o dziecięcych potrzebach firma Hoya stworzyła soczewki okularowe PNX Kids, które są przeznaczone dla najmłodszych użytkowników okularów korekcyjnych. Zapewniają one najwyższą jakość i precyzję widzenia. Wykonane są z materiału Trivex®, który sprawia, że są jednocześnie wyjątkowo trwałe, wytrzymałe oraz odporne na uderzenia i pęknięcia, a także wyjątkowo cienkie i ultralekkie, dzięki czemu okulary nie zsuwają się dziecku z nosa i pozostają na swoim miejscu nawet podczas zabawy. PNX Kids zapewniają doskonałe odwzorowanie obrazu bez zniekształceń oraz znakomitą jakość i kontrast widzenia w każdej sytuacji. Chronią wrażliwe oczy dzieci przed szkodliwym promieniowaniem UV-A i UV-B. Soczewki te w połączeniu z powłokami antyrefleksyjnymi Hoya, zapewniają jeszcze wyższą przejrzystość i zwiększoną odporność na zarysowania, a w opcji dodatkowej z powłoką BlueControl, chronią oczy najmłodszych przed nadmiarem światła niebieskiego, emitowanego przez ekrany LCD i LED.

Okulary są coraz częściej ważnym akcesorium mody. Stylowe oprawy (koniecznie akceptowane przez dziecko, a nie narzucane przez rodzica) to ważne argumenty podczas zakupu pierwszej pary okularów. W salonach optycznych dostępnych jest wiele modeli i różnorodnych kolorów oprawek dziecięcych i młodzieżowych. Aby okulary służyły dziecku jak najdłużej, warto po ich zakupie nauczyć dziecko, jak o nie dbać – zakładać i zdejmować w odpowiedni sposób, używając obu rąk. Jeśli dziecko chce zdjąć swoje okulary, warto zwrócić mu uwagę, aby położyło okulary w bezpiecznym miejscu, najlepiej w przeznaczonym do tego futerale.

Artykuł powstał we współpracy z Hoya

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...