Spójrz na świat oczami nadpobudliwego dziecka. Ta krótka animacja pozwala tak wiele zrozumieć

Reżyser filmu opowiada historię, która jego również dotyczy.
Reżyser filmu opowiada historię, która jego również dotyczy. Fot. Screen z Youtube
Łza kręci się w oku. Zobacz dzień z życia dziecka z zaburzeniami koncentracji w krótkim filmie.

Jeden dzień. Kilka codziennych sytuacji, nic nadzwyczajnego. Oto chłopiec, który zachowuje się inaczej od reszty, na swój sposób wyróżnia się w grupie rówieśniczej. Nauczyciele, koledzy – wszyscy to dostrzegają, a on inaczej nie potrafi, po prostu. I nie jest mu łatwo.

Oczami dziecka
“Spadające litery” to niezwykle poruszająca animacja, która jest dziełem szwedzkiego reżysera Erika Rosenlunda. To wizja tego, czego może doświadczać dziecko z zaburzeniami koncentracji, nadpobudliwością, czyli ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi).

W filmie młody bohater codziennie musi zmagać się z wyzwaniami w szkole. Doświadcza szeregu zakłóceń, co rodzi społeczne problemy, zaburza relacje z rówieśnikami. Historia chłopca opowiada osobiste doświadczenia twórcy animacji. Dla Wysokich Obcasów reżyser mówił: – Nie byłem fizycznie nadpobudliwy. Nie robiłem kilku rzeczy naraz, ale myślami odbiegałem we wszystkie możliwe kierunki.
Częściej chłopcy
Wśród licznych komentarzy na Huffington Post niektóre wskazują, że bohaterem jest chłopiec z ADD (deficyt koncentracji uwagi bez zachowań nadpobudliwych i impulsywnych), a nie ADHD. Jednak, w terminie ADHD wyróżnia się kilka podtypów z uwagi na różne objawy. Nie jest tak, że u każdego występuje zbiór tych samych. “Aktualna definicja ADHD zawiera w sobie szerokie ujęcie problemu” – opisuje thedrum.com.


W USA szacuje się, że u 6,4 mln dzieci w wieku od 4-17 lat zdiagnozowano ADHD. Średni wiek dziecka, w którym dowiadujemy się o tym zaburzeniu to 7 lat –trzykrotnie częściej są to chłopcy.

Dzieci z ADHD miewają kłopoty z czytaniem, pisaniem, skupieniem oraz trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Trzeba być uważnym i cierpliwym. Okazując dziecku dużo miłości i wsparcia, co ma potwierdzenie w filmie, możemy mieć niezwykle pozytywny wpływ na jego rozwój.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE