Dziś święto pizzy! Próbowaliście już tureckiej? Mamy najlepszy przepis na lahmacun

Marta Lewandowska
9 lutego to święto wszystkich miłośników pizzy. A tych w Polsce nie brakuje. I choć Włosi nie raz przecierają oczy ze zdumienia, widząc w kraju nad Wisłą pizzę z oscypkiem, czy ogórkiem kiszonym, to pokochaliśmy to danie jak swoje. Jednak warto pamiętać, że pizza ma różne oblicza. W Turcji czy Armenii jada się lahmacun, nazywany turecką pizzą placek zdecydowanie przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi tej włoskiej.
Lahmacun to zupełnie inne oblicze pizzy, ale ciasto z powodzeniem wykorzystasz też do przygotowania klasycznej wersji. Fot. 123RF

Pizza niejedno ma imię


Choć pizza kojarzy nam się w sposób oczywisty z Włochami, to wymyślili ją... starożytni Grecy. Zabrakło im jednak fantazji w nazywaniu placka, który właśnie Rzymianie określili zgrabnym słowem. Włoska pizza zachwycała swoją prostotą, bo była plackiem zbożowym z ziołami. W XVII wieku, kiedy do Europy dotarły pomidory, stały się nieomal natychmiast nieodłącznym składnikiem tego dania.

Najbardziej rozpoznawalna Margherita powstała w Neapolu na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, która wraz z mężem odwiedziła to miasto w 1889 roku. Wówczas miejscowy piekarz przygotował placek w barwach narodowych biała mozzarella, zielona bazylia i czerwone pomidory.


Te trzy składniki stały się bazą, z której cały świat zapożyczał i dokładał swoje dwa grosze. Ale nie Turcy. W tamtej części świata mają swoją pizzę. Często bez pomidorów i... sera. Da się? Pewnie! A ciasto na lahmacun jest cudowne, proste, smaczne i stanowi doskonałą bazę do wszystkich dodatków.

Przepis na lahmacun


Składniki ciasta tureckiej pizzy

Jak zrobić ciasto na lahmacun


Świeże drożdże kruszymy do miski, dodajemy cukier i ciepłą wodę oraz dwie łyżki mąki, mieszamy i zostawiamy na 20 min do wyrośnięcia, następnie dodajemy resztę mąki, sól i oliwę. Jeśli używasz suchych drożdży, od razu możesz połączyć wszystkie składniki. Ciasto zagniatamy, jeśli się klei, podsypujemy odrobiną mąki. Zostawiamy pod ściereczką do wyrośnięcia na godzinę.

Po tym czasie formujemy placki, można je rozwałkować na stolnicy oprószonej mąką lub uformować ręcznie. Placek układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. W tym miejscu można zdecydować, że jednak wybierasz włoską pizzę i użyć klasycznych dodatków, bo ciasto doskonale się do tego nadaje. Warto jednak dla odmiany spróbować tureckiej wersji.

Dodatki do lahmacun


Tradycyjnie na tureckiej pizzy ląduje mielone mięso jagnięce lub wołowe z warzywami, a sos zastępuje sok wyciśnięty z limonki. Ale po kolei. Farszu może zrobić od razu więcej i gotowy zamrozić, z powodzeniem można wykorzystać go także do innych dań. A potrzebne będą:


Warzywa obieramy i kroimy w drobną kostkę. Na łyżce oleju szklimy cebulę i dodajemy mięso i podsmażamy, doprawiamy do smaku solą pieprzem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Dodajemy cukinię i smażymy razem około 3 minut. Na koniec dodajemy paprykę, drobno posiekane chili i natkę pietruszki. Wyłączamy płomień. Mięso rozprowadzamy na plackach.

Całość pieczemy ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 240 st. C. Podajemy obsypane natką pietruszki i skropione sokiem z limonki. Placki zwijamy w rulony, lub odrywamy kawałki.