5 najczęstszych pozycji do snu. Pokaż mi, w jakiej zasypiasz, a powiem ci, co cię boli

Marta Lewandowska
Na brzuchu, na plecach czy na boku? To jak śpisz, nie tylko wiele mówi o twojej osobowości, ale także o zdrowiu! Więc jeśli cierpisz na niestrawność, migreny albo inne dolegliwości, sprawdź, czy nie pogarszasz swojego stanu w czasie nocnego odpoczynku.
Pozycja, w której zasypiasz, mówi wiele nie tylko o twojej osobowości, ale i o twoim zdrowiu. Fot. Pixabay

1. Na wrażliwca - na brzuchu


Najlepiej zasypia ci się na brzuchu, ręce układasz po obydwu stronach ciała, a głowę skręcasz w bok? Prawdopodobnie jesteś osobą bardzo wrażliwą, którą dość łatwo jest zranić. Niechętnie opowiadasz innym o swoich emocjach, ale często właśnie nimi kierujesz się, podejmując decyzje. Nieraz zdarza ci się ich żałować, a przy tym bardzo źle znosisz krytykę.


Ta pozycja niestety powodować może szereg dolegliwości zdrowotnych. Możesz mieć problemy z dolną częścią kręgosłupa, nie jest ci obca rwa kulszowa, ból kolan i sztywnienie karku. Jeśli nie potrafisz zasnąć w innej pozycji, wkładaj pod biodra płaską poduszkę. Pozwoli to zmniejszyć wygięcie kręgosłupa i odciążyć go, zmniejszy przy okazji przynajmniej część dolegliwości.

2. Embrionalna dla analityków


Pozycja embrionalna jest najczęściej przybieraną w czasie zasypiania. Co ciekawe, śpią tak głównie kobiety. Mówi się o nich, że mają miękkie serce, jednak twardą skórę. Pozycja sprzyja analizie doświadczeń z właśnie zakończonego dnia. Podciągnięte pod brodę kolana tworzą barierę, są swoistym odcięciem od codziennych problemów.

Ten sposób zasypiania przyczynia się do powstawania zmarszczek, dodatkowo jeśli twoja poduszka jest nieodpowiednio wyprofilowana, pozycja może obciążać szyjny odcinek kręgosłupa. Bywa, że pozycja embrionalna przyczynia się do bólu bioder. Warto włożyć między kolana niewielką poduszkę lub brzeg kołdry, co przyczyni się do właściwej pozycji miednic i zapobiegnie dolegliwościom bólowym.

3. Na plecach - dyscyplina


Osoby śpiące na plecach często mają złączone i wyprostowane nogi, a ręce ułożone wzdłuż ciała. Takie spanie na baczność świadczy o niezwykłej dyscyplinie. Często pozycję tę przybierają zawodowi sportowcy. Pozycja to pomaga pozbyć się napięć i przeciążeń w obrębie kręgosłupa. Pozwala rozluźnić mięśnie wokół niego i "wskoczyć" kręgom na właściwe miejsca.

Jest jednak małe "ale". Należy pamiętać, że to działa tylko na odpowiednim materacu - najlepiej sprawdzi się taki, który w naturalny sposób dopasowuje się do krzywizn twojego ciała. Zwróć też uwagę na swoją poduszkę. Zbyt gruba będzie powodowała pochylanie głowy do przodu, co może utrudniać swobodne oddychanie. A to może prowadzić do bezdechu. Spanie na plecach może powodować refluks.

4. Rozgwiazda - najlepszy przyjaciel


Na plecach z szeroko rozłożonymi kończynami śpią ludzie, którzy są lojalnymi przyjaciółmi. Ta najmniej popularna ze wszystkich pozycji cechuje osoby, które nie lubią być w centrum zainteresowania, a ich celem w życiu jest dbanie o dobrostan bliskich.

Pozycja rozgwiazdy, podobnie, jak ta na plecach, nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, gdyż stanowi obciążenie żyły głównej i może powodować problemy z dopływem krwi do serca. Naukowcy twierdzą, że śpiący "na rozgwiazdę" najczęściej ze wszystkich cierpią na koszmary senne. Rozciągnięta pozycja sprawia jednak, że po całym dniu spędzonym przy biurku rozciągasz mięśnie. Żeby uczynić ją bardziej bezpieczną, włóż pod kolana wałek.

5. Na boku - otwarci na świat


Pozycję tę wybierają osoby otwarte na świat i ludzi, bardzo towarzyskie. W odróżnieniu od śpiących w pozycji embrionalnej nie podciągają kolan do klatki piersiowej, żeby stworzyć barierę. Są ufni, radośni, czasem mogą stwarzać wrażenie naiwnych, jednak radość, jaką czerpią z każdego dnia, pozwala im zasypiać spokojnie.

Spanie na boku może u osób starszych powodować ból w obrębie barku. Dodatkowo znaczenie ma, na którym boku śpisz. Na lewym - dotlenisz organizm, na prawym - utrudnisz trawienie. Szczególnie ostrożne powinny być osoby z zespołem jelita drażliwego. Spanie na prawym boku może nasilać dolegliwości.