Czy można wyjść z dzieckiem, które ma nadzór epidemiologiczny? Wszystko, co muszą wiedzieć rodzice

Marta Lewandowska
Nadzór epidemiologiczny to obok kwarantanny i izolacji jeden z tych terminów, które spędzają sen z powiek wszystkim rodzicom. Kolejna fala pandemii stała się już faktem i w wielu domach dzwoni telefon z informacją "Dzień dobry, państwa dziecko zostało objęte nadzorem epidemiologicznym" - mówi automat, tylko co to właściwie znaczy?
Czy osoba objęta nadzorem epidemiologicznym musi wykonać test na obecność koronawirusa? Nie w każdym przypadku. Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nadzór epidemiologiczny


Nadzór (dozór) epidemiologiczny nie jest pojęciem bezpośrednio związanym z pandemią koronawirusa. To, jak podaje Wikipedia, "obserwacja osoby zakażonej lub podejrzanej o zakażenie, bez ograniczenia jej swobody przemieszczania się, wykonywanie badań sanitarno-epidemiologicznych u tej osoby w celu wykrycia biologicznych czynników chorobotwórczych lub potwierdzenia rozpoznania choroby zakaźnej oraz zebranie, analiza i interpretacja informacji o okolicznościach i skutkach zakażenia (nadzór indywidualny), jak i stałe, systematyczne gromadzenie, analiza oraz interpretacja informacji o zachorowaniach lub innych procesach zachodzących w sferze zdrowia publicznego, wykorzystywane w celu zapobiegania i zwalczania zakażeń lub chorób zakaźnych (nadzór ogólny)".


W kontekście pandemii COVID-19 nadzorem epidemiologicznym nazywamy obserwację osoby, która miała kontakt z osobą zakażoną, jednak wcześniej przyjęła co najmniej dwie dawki szczepionki.

Nadzór epidemiologiczny a kwarantanna


Osoba, która z racji szczepień jest zwolniona z kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną, zostaje objęta nadzorem epidemiologicznym. Oznacza to, że jeśli zaszczepisz dziecko dwoma dawkami szczepionki i jego klasa zostanie skierowana na kwarantannę, nie obejmie ona twojego dziecka. Szkoły niestety w znakomitej większości skierują całą klasę na zdalne nauczanie, żeby... nie dyskryminować dzieci, które nie przyjęły szczepionki.

Jednak o ile na kwarantannie nie można wyjść na spacer z psem, czy wyrzucić śmieci, o tyle nadzór epidemiologiczny nie narzuca takich ograniczeń. Można opuścić miejsce zamieszkania, jednak należy zachować szczególną ostrożność. Dziecko objęte dozorem powinno mieć codziennie monitorowaną temperaturę ciała i w przypadku pojawienia się objawów chorobowych, zaleca się wykonanie testu PCR. Skierowanie na niego można zamówić za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl.

Miejsce odbywania kwarantanny można natomiast opuścić tylko w dwóch przypadkach: udając się na test (zalecane po 7 dniach od kontaktu) lub do lekarza w przypadku wystąpienia objawów chorobowych.

Nadzór nie narzuca takich ograniczeń. Można opuścić miejsce zamieszkania, jednak należy zachować szczególną ostrożność. Dziecko objęte dozorem powinno mieć codziennie monitorowaną temperaturę ciała i w przypadku pojawienia się objawów chorobowych, zaleca się wykonanie testu PCR. Skierowanie na niego można zamówić za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl.

Nadzór epidemiologiczny a izolacja społeczna


Izolacja społeczna dotyczy osób z potwierdzonym zakażeniem COVID-19. Czyli tych z dodatnim wynikiem testu. Jeśli twoje dziecko ma dodatni wynik testu, a ty jesteś osobą zaszczepioną, obowiązuje cię nadzór epidemiologiczny. Masz jednak obowiązek wykonać test na obecność koronawirusa w 2-3 dobie od uzyskania pozytywnego wyniku testu dziecka.

Nadal możesz zrobić zakupy, wyjść z psem, zabezpieczyć podstawowe potrzeby swojej rodziny, jednak unikaj zbędnych kontaktów z innymi osobami. Nawet jeśli nie masz żadnych objawów, nadal możesz zarażać. Masz obowiązek zachować wszelkie środki ostrożności, to kwestia odpowiedzialności społecznej. Nie wybieraj się do galerii, nie odwiedzaj rodziny i przyjaciół, nie zapraszaj gości. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni.