Lekarze z Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego podali zalecenia w sprawie postępowania z dzieckiem chorym na koronawirusa. Kiedy odwiedzić poradnię, a kiedy skorzystać z teleporady? Specjaliści rozwiewają wątpliwości.
Lekarze podkreślają, że koronawirus u dzieci zazwyczaj przebiega łagodnie. Zdarzają się jednak wyjątki, na przykład, gdy pojawiają się choroby współistniejące. Najgorzej chorobę przechodzą niemowlęta i noworodki.
Specjaliści podkreślają, że szczególnie powinniśmy zatroszczyć się o dzieci poniżej 2. roku życia. Poza tym na cięższy przebieg narażone są także dzieci otyłe.
COVID-19 u dzieci – jak postępować?
Polskie Towarzystwo Pediatryczne wydało zalecenia, dzięki którym możemy dowiedzieć się, w jaki sposób postępować z dzieckiem chorym na koronawirusa.
Jak zapewniają lekarze, gdy koronawirus przechodzony jest bezobjawowo, wystarczy teleporada z lekarzem POZ. Wówczas powinniśmy zadbać o to, by dziecko było odpowiednio nawodnione, mierzyć mu temperaturę ciała i pozostać w stałym kontakcie z lekarzem, gdyby zaczęło dziać się coś niepokojącego.
Kiedy u dziecka zaczynają pojawiać się skąpe objawy, na przykład utrzymująca się gorączka, utrata węchu i smaku itd. – powinniśmy udać się fizycznie do lekarza POZ i zastosować się do podanych przez niego sugestii. Najczęściej będzie to podanie odpowiedniego leku przeciwbólowego czy przeciwgorączkowego, a także – w zależności od objawów – innych leków.
W sytuacji, gdy u dziecka zaczynają pojawiać się objawy związane z układem oddechowym (zwiększone zapotrzebowanie na tlen) lub ogólnoustrojowym (np. przedłużająca się gorączka, kaszel, odwodnienie itd.), powinniśmy natychmiast udać się do lekarza POZ i poprosić o skierowanie do szpitala II poziomu, a więc takiego, który przyjmuje dzieci z COVID-19.
Hospitalizowane dziecko będzie pod ciągłą opieką lekarzy. Powinniśmy być szczególnie czujni, jeśli nasz maluszek ma choroby współistniejące – w takim wypadku koniecznie poinformujmy o tym lekarza.
Należy skonsultować z lekarzem POZ, czy dziecko dalej powinno przyjmować stałe leki, np. hormony steroidowe. Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego uważają, że nawet podczas łagodnego przechodzenia COVID-19 powinno się z nich zrezygnować.
Pamiętajmy jednak, że są różne organizmy, a więc każda nasza decyzja powinna być podejmowana w porozumieniu z lekarzem. Zachowajmy trzeźwy umysł i stosujmy się do zaleceń.