SMA to choroba, która najczęściej dotyka dzieci. Na pewno znasz jej objawy?

Dominika Lange
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to ciężka choroba genetyczna, która jeszcze do niedawna była uznawana za nieuleczalną i śmiertelną. Jest związana ze stopniowym obumieraniem neuronów ruchowych w rdzeniu kręgowym, co prowadzi do całkowitego zaniku mięśni chorego. Wyróżniamy cztery główne typy tej choroby. W 70 proc. objawia się ona u małych dzieci.
Badania w kierunku SMA pozwalają na wykrycie choroby jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. fot. MAREK ZAJDLER/East News

SMA: choroba powodująca rdzeniowy zanik mięśni

SMA choroba, czyli rdzeniowy zanik mięśni, może objawić się nie tylko zaraz po urodzeniu dziecka, ale też na późniejszych etapach jego życia – nawet gdy na pierwszy rzut oka wydaje się, że maluch rozwija się prawidłowo.


SMA: objawy

Jako że rdzeniowy zanik mięśni prowadzi do obumierania neuronów ruchowych, choroba daje objawy takie jak m.in.:

Choroba wpływa na funkcje motoryczne dziecka i to właśnie ich nieprawidłowości są pierwszymi objawami choroby.

Rodzaje SMA

SMA dzieli się na cztery typy, z czego każdy objawia się w innym momencie życia i na innym etapie rozwoju. SMA może mieć zarówno dziecko, które nie może podnieść główki, jak i dziecko, które zaczyna opanowywać stawianie pierwszych kroków. Oto cztery typy rdzeniowego zaniku mięśni:



Warto podkreślić, że wszystkie typy SMA mają to samo podłoże, a podział został wyszczególniony ze względu na czas pojawienia się pierwszych objawów i zdolności motorycznych chorego. Dodatkowo wyróżnia się też SMA 0 – rzadką, ale bardzo ciężką postać choroby, która objawia się już na etapie życia płodowego. W chorobie występuje zależność, że im wcześniej wystąpią objawy, tym cięższy jej przebieg.

SMA typu 1

Najczęściej SMA występuje w typie 1, czyli objawia się u dzieci już w okresie niemowlęcym. To tylko dodatkowo obrazuje, jak mało czasu jest na wychwycenie choroby jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Jak alarmują eksperci, to wtedy jest największa szansa na zahamowanie postępu choroby.

Ale w przypadku SMA typu 1 nie chodzi tylko o złagodzenie przebiegu choroby, a często o ratowanie życia dziecka. Ten typ rdzeniowego zaniku mięśni stanowi ok. 50 proc. wszystkich wykrywanych przypadków, a jego rokowania są gorsze niż w pozostałych typach SMA. Jeszcze niedawno SMA było najczęstszą genetyczną przyczyną śmierci dzieci do drugiego roku życia.

SMA: przyczyny choroby

SMA jako choroba genetyczna jest ściśle związana z mutacją genów i przekazywaniem konkretnych wad genetycznych dziecku przez rodziców.

Szacuje się, że mutację genu odpowiedzialną za SMA ma 1 na 35 osób. Jeśli oboje rodzice są nosicielami tej mutacji, ryzyko wystąpienia choroby u ich dziecka wynosi aż 25 proc.. Dziecko może urodzić się także zupełnie zdrowe, albo być tylko nosicielem danej mutacji.

Leczenie SMA

Jednym z leków, który skutecznie hamuje rozwój choroby jest Spinraza. Lek ten uchodzi za jeden z droższych, przez co tylko 15 proc. chorych na świecie ma do niego dostęp.

Ponieważ lek musi być przyjmowany regularnie, jego koszt to 750 tys. dolarów w pierwszym roku terapii i 350 tys. dolarów w każdym kolejnym. Od 2019 roku Spinraza została objęta refundacją w Polsce, dzięki czemu każdy chory w naszym kraju może liczyć na skuteczne leczenie.

Jednak jest warunek – leczenie powinno zacząć się jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby. Dlatego tak istotne są badania przesiewowe noworodków. Te w kierunku SMA już od tego roku będą prowadzone na terenie całej Polski.

Innym lekiem, w którym duże nadzieje pokładają rodzice dzieci chorych na SMA jest Zolgensma. To terapia genowa, która zostaje przeprowadzona tylko raz. Jest to najdroższy lek na świecie, jedną dawkę wyceniono na ok. 9 mln złotych. Jej działanie wywołuje bardzo szybkie podniesienie poziomu białka SMN, czyli tego odpowiedzialnego za rozwój rdzeniowego zaniku mięśni, do wartości porównywalnych z tymi, które mają osoby zdrowe.