Gofry jak marzenie. Dzięki tym trikom zjesz je bezkarnie o każdej porze dnia [PRZEPIS]
Tradycyjne słodkie gofry to jedno z tych dań, które uwielbia większość dzieci. Kiedy do moich wpadają koledzy, to nieważne, czy mają 4, 8 czy 11 lat, zawsze chętnie zjadają je na podwieczorek. Czasem robię ja na śniadanie i to nie tylko w weekend, bo dzięki mojemu trikowi, wcale nie muszą być bardzo słodkie, a przygotowanie ich zabiera dosłownie chwilę.
Domowe gofry prosty przepis
Gofry przygotowane z tego przepisu zawsze są chrupiące z zewnątrz i puszyste w środku. Można je serwować na śniadanie, deser czy podwieczorek. Dzięki kilku trikom - można je swobodnie uznać za zdrową przekąskę.
Najczęściej mąkę mieszam pół na pół białą z razową i dodaję do niej sporo zmielonych nasion konopi. Czasem zamiast mąki razowej dodaję np. mielone migdały, a część mleka zastępuje purée z pieczonej dyni lub zmiksowanym bananem, wtedy można rezygnować z dodania cukru. Możliwości jest wiele, a wszystkie gwarantują pyszny smak.
Składniki na domowe gofry
- 2 szklanki mąki
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 jajka
- 2 łyżki cukru (można zastąpić ksylitolem)
- łyżeczka aromatu waniliowego lub pestki z jednej laski wanilii
- pół szklanki oleju słonecznikowego, lub klarowanego masła
- szczypta soli
- około 1,5 szklanki mleka
Jak zrobić gofry w domu
Jajka ubijamy z cukrem. Przesiewamy do nich mąkę i dodajemy inne sypkie składniki oraz olej, wyrabiamy ciasto kuchenną rózgą. Wlewamy szklankę mleka i ponownie mieszamy. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany, znacznie mniej płynną, niż to na naleśniki. Dolewamy stopniowo mleko, aż do uzyskania właściwej struktury.
Gofrownicę rozgrzewamy do maksimum i chochlą do zupy nakładamy porcje ciasta, rozprowadzając je po całej powierzchni. Zamykamy urządzenie i pieczemy zgodnie z zaleceniem producenta - zwykle wystarczają 3-4 minuty. Gofry serwujemy np. z jogurtem naturalnym i owocami lub miodem. Najlepsze w tym cieście jest jednak to, że można zrobić je wieczorem i schować do lodówki, rano wystarczy zamieszać i już można wyciągać z łóżek nawet największe śpiochy.
Może cię zainteresować także: Twoje dziecko chce jeść tylko naleśniki? Przedstawiamy 5 alternatywnych „pewniaków” dla niejadka