Każdy z nas ma swoje ulubione smaki. Podobnie jest z dzieciakami – już właściwie od pierwszej łyżeczki maluchy wykazują jakieś preferencje smakowe. Jedne szaleją za marchewką, inne plują burakiem, jeszcze inne krzywią się przy twarożku, ale właściwie są gorsze rzeczy, więc go jedzą.
Co jednak zrobić, jeśli mamy w domu niejadka? Wiemy, że życie z pociechą, która mogłaby jeść naleśniki na śniadanie, obiad i kolację nie jest łatwe, dlatego proponujemy 5 bardzo smacznych zamienników.
na słodko - placki z kaszy manny
1 jajko (osobno białko i żółtko)
1/2 szklanki kaszki manny błyskawicznej
1/2 szklanki mleka (roślinnego lub krowiego)
1 banan
1 daktyl/ łyżeczka rodzynek lub suszonej żurawiny
Kaszę mannę zalej mlekiem i odstaw na kwadrans. Banana obierz i zgnieć widelcem. Daktyla czy żurawinę warto posiekać na drobniejsze kawałki. Wymieszaj powyższe składniki dodając do nich żółtko. Białko ubij na pianę i dodaj do powstałej masy.
Na rozgrzaną patelnię (bez tłuszczu) nakładaj łyżką niewielkie porcje. Smaż tylko do momentu, aż placuszek zarumieni się z obu stron. Jeżeli masz specjalne foremki do smażenia – możesz wykonać serduszka albo gwiazdki. Na pewno placki będą dzięki temu jeszcze smaczniejsze.
Przepis modyfikuj według swoich (i malucha) potrzeb i ulubionych smaków. Zamiast banana możesz użyć jabłek, syropu klonowego lub miodu. Jeśli zamiast na słodko wolisz przemycić dziecku warzywa – śmiało!
Wymieszaj wszystkie składniki i… gotowe! Smaż je tak jak tradycyjne naleśniki, lub w formie grubszych, ale mniejszych racuchów – decyzja należy do Was. Albo wymiennie – wtedy masz już w zanadrzu dwa dania.
Oczywiście płatki owsiane możesz zmieszać z pszenicznymi, lub stworzyć własną recepturę. Jeśli twój maluch przepada za cynamonem lub imbirem możesz nimi doprawić ciasto.
Spróbuj podać danie z musem z ulubionych owoców lub polane jogurtem naturalnym.
2 jajka
1 banan
1,5 – 2 szklanek ugotowanej kaszy jaglanej
Odrobina oleju kokosowego do posmarowania papieru do pieczenia
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Banana i jajko wrzuć do blendera. Miksuj kilka minut – aż powstanie delikatna piana. Dzięki temu placki będą bardziej puszyste. Dorzuć kaszę i jeszcze chwilę blenduj. Ciasto powinno być dość gęste. Kiedy będziesz nakładała łyżką placki nie powinny zlać się w całość. Jeżeli uważasz, że ciasto jest za rzadkie dodaj trochę mąki np. gryczanej lub kukurydzianej.
Placki wykładaj na blachę wcześniej wyłożoną papierem i wysmarowaną olejem. Piecz do momentu zarumienienia krawędzi placków - ok 10 minut.
Możesz podać je z malinami lub innymi świeżymi owocami. Jeśli Twój maluch woli musy owocowe lub inne dodatki zmodyfikujcie przepis tak, aby Wam smakowało.
pankejki z kaszy gryczanej
1 jajko
1/2 szklanki kaszy gryczanej niepalonej
1,5 szklanki wody
1 mały banan
Kaszę zalej wodą i zostaw. Najlepiej zrób to wieczorem dnia poprzedniego – kasza powinna się „wymoczyć”.
Po tym procesie wymocz kaszę świeżą wodą i przesyp do miski. Dodaj żółtko, pokrojonego banana i ulubione dodatki, np. żurawinę, rodzynki, suszone morele. Lekko zblenduj i dodaj do masy ubite na pianę białko. Całość wymieszaj i smaż (na suchej lub lekko zwilżonej olejem kokosowym patelni), aż placuszki zrobią się z obu stron rumiane.
Wersja dla maluchów lubiących naleśniki z serem – możesz przyrządzić serowe pankejki. Dodaj biały, pokruszony ser na tym samym etapie na jakim dodajesz białko.
Wymieszaj połowę mleka, drożdże, sól i odrobinę mąki. W drugim naczyniu wymieszaj pozostałą część mleka z jajkami i mąką. Gdy połączysz wszystkie składniki powstanie gęste ciasto (gęstsze niż naleśnikowe).
Jabłka możesz zetrzeć na grubych oczkach lub pokroić w kostkę (wówczas dodaj je do ciasta). Jeśli danie jest przeznaczone dla starszaka możesz jabłka pokroić w półksiężyce i nakładać je na surowe, wylane na patelnię ciasto. Możesz posypać racuchy odrobiną cukru pudru, lub dodać do ciasta szczyptę cynamonu dla smaku. Smacznego!