Niedługo nie będzie już dwóch dni na dziecko. Ale nie ma co płakać!
W tym roku rozstrzygną się zmiany w urlopie opiekuńczym – do sierpnia Polska musi wdrożyć do systemu prawnego nowe przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich. Zmiany zostaną wprowadzone w oparciu o unijną dyrektywę work-life balance. Zmieni się także zasada przyznawania urlopu opiekuńczego na dziecko.
- Urlop opiekuńczy 2022 zmieni się w myśl unijnej dyrektywy work-life balance. Polska ma czas do sierpnia, by ustosunkować się do jej założeń w prawie pracy.
- Jedną ze zmian dyrektywy jest wprowadzenie urlopu opiekuńczego, który miałby trwać 5 dni. W myśl nowych przepisów, przysługiwałby wszystkim krewnym z gospodarstwa domowego dziecka.
- Dyrektywa work-life balance ma na celu wprowadzenie zrównoważonego podziału opieki nad dzieckiem między obojgiem rodziców. Przez to może zmienić się m.in. zasada przyznawania urlopów rodzicielskich.
Urlop opiekuńczy 2022
Urlop opiekuńczy 2022 już niedługo może wydłużyć się z przysługujących na ten moment dwóch dni opieki nad dzieckiem do aż pięciu dni. Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy work life-balance, do której zapisów rząd musi się ustosunkować do sierpnia.Dyrektywa wprowadza urlop opiekuńczy, którego na ten moment odpowiednikiem w polskim kodeksie pracy jest tzw. opieka nad dzieckiem. Czas jej trwania wynosi 2 dni lub 16 godzin i zgodnie z art. 188 przysługuje rodzicom raz w roku.
Art. 188. § 1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko
w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy
w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Urlop opiekuńczy w dyrektywie zakłada, że czas ten zostanie wydłużony do 5 dni roboczych i będzie przysługiwał wszystkim krewnym, zamieszkałym w tym samym gospodarstwie domowym. To spora zmiana dla rodzin, w których opiekę nad dzieckiem sprawuje także np. macocha czy ojczym. Jeszcze nie wiadomo, jak do nowych regulacji ustosunkuje się nasz rząd.
Dyrektywa work-life balance
Unijna dyrektywa powstała, by zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów dzieci. Zakres wprowadzanych zmian i nowe regulacje mają także ułatwić rodzicom zrównoważony podział w opiece nad najmłodszymi. A to ma m.in. bezpośrednio przełożyć się na wsparcie kobiet w powrocie do pracy po urlopie rodzicielskim.Urlopy dla rodziców 2022
Dyrektywa zakłada także zmiany w urlopach rodzicielskich. Tak jak do tej pory, rodzicom będą przysługiwały cztery rodzaje urlopów:- urlop macierzyński
- urlop rodzicielski
- urlop wychowawczy
- urlop ojcowski
Zmienią się jednak regulacje dotyczące tych urlopów. Największa zmiana dotkniekwestii urlopu rodzicielskiego. Unijna dyrektywa zakłada, że urlop ten w równej mierze przysługuje ojcu i matce, więc nie będzie można go przenieść na drugiego rodzica, co do tej pory praktykowało wiele par. W praktyce oznacza to, że urlop rodzicielski niewykorzystany przez ojca do 8 roku życia dziecka, po prostu przepadnie – bez możliwości przeniesienia go na matkę.
Warto pamiętać, że urlop rodzicielski można łączyć z urlopem macierzyńskim i urlopem ojcowskim. Po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy, rodzicom przysługuje z kolei urlop wychowawczy.
Może cię zainteresować: Znowu nauczanie hybrydowe, a co z zasiłkiem? Oto sytuacja, z którą nie umie poradzić sobie ZUS