Jak wysypiać się bardziej, nie śpiąc dłużej? To możliwe, jeśli wdrożysz tych 5 zasad
Każde naukowe źródło przekonuje nas, że sen minimum 8 godzin dziennie jest kluczowy dla naszego życia i zdrowia. Badacze alarmują, by dobrze się wysypiać, ale to nie takie proste, gdy ciągle borykamy się z natłokiem pracy i obowiązków. Okazuje się jednak, że można wysypiać się bardziej, wcale nie śpiąc dłużej. Oto 5 zasad, które sprawią, że będziesz spać krócej, a budzić się wyspaną.
1. Podziel sen na dwie partie
Naukowcy przekonują, że nic nie działa na organizm tak regenerująco, jak 20-minutowa drzemka w ciągu dnia. Okazuje się, że dosypianie w ciągu dnia może być naprawdę korzystne dla naszego zdrowia. Wiele źródeł podaje, że 30 minut snu w ciągu dnia odpowiada 2 godzinom snu w nocy.Spróbujcie więc modelu 30 minut drzemki i 5-6 godzin snu w nocy i sprawdźcie, czy nie czujecie się bardziej wyspani.Może cię zainteresować także: Idźcie razem do łóżka. Oto jaki wpływ na związek i zdrowie ma wspólna pora zasypiania
2. Skracaj sen o 20 minut
8 godzin zostało uznane za idealną liczbę godzin dla zdrowego dorosłego człowieka, ale to 6 godzin jest najniższą granicą snu, której nie można przekraczać. Zasada "odejmowania 20 minut" polega na tym, by w każdym kolejnym tygodniu skracać swój sen o 20 minut, właśnie po to, by spać krócej niż 8 godzin, ale nadal czuć się dobrze.Tę technikę należy stosować powoli z zachowaniem zasad higieny snu, o których piszemy niżej oraz zwiększyć liczbę godzin snu, gdy poczujemy się permanentnie zmęczeni.
3. Chodź spać o regularnej porze
Gdy wypracujemy rutynę zgodną z potrzebami naszego organizmu, to on bardzo chętnie się do niej dostosuje. Staraj się więc chodzić spać (i wstawać) na tyle, na ile to możliwe o jednej porze. Jeśli będziesz spała odpowiednią liczbę godzin, po czasie możesz nauczyć się wstawać bez budzika.4. Zamiast telefonu czytaj lub pisz
Niebieskie światło (z telefonów i laptopów) negatywnie wpływa na proces wytwarzania melatoniny. Nawet jeśli wydaje ci się, że używanie telefonu przed snem cię uspokaja, to twój mózg jest w ten sposób aktywowany. Twój sen jest płytszy i gorszej jakości.Dlatego przed snem zalecane jest czytanie lub pisanie. To aktywności, które pozwalają naprawdę zrelaksować się naszemu mózgowi i mogą łatwiej wprowadzić nas w sen przechodzący w fazę głęboką.
5. Nie dla alkoholu, papierosów, napojów energetycznych, kofeiny
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że kawa czy napój energetyczny raczej pobudzi nas do działania, niż nastroi do snu. Jednak często pijemy kawę zbyt późno, a musimy pamiętać, że kofeina utrzymuje się w naszym organizmie nawet do 6 godzin.Często za to uważamy, że kieliszek wina czy małe piwo ułatwią nam zasypianie. Może sam sen nadejdzie szybciej, ale jego jakość będzie gorsza, bo odbierzemy organizmowi szansę na prawidłową regenerację.
Może cię zainteresować także: Ten mały dodatek do kąpieli ma zbawienny wpły na zdrowie i urodę. Warto o nim pamiętać