Wyjmujesz mokre plastikowe naczynia ze zmywarki? To sygnał, że jedną rzecz robisz źle

Martyna Pstrąg-Jaworska
Otwierasz drzwi zmywarki, by rozpakować ją z umytych, czystych naczyń i prawie zawsze znajdujesz w niej czyste, ale całkowicie mokre pojemniki? Najczęściej są to kropelki wody, które osadzają się na wszystkich ściankach pojemników i plastikowych naczyń. Jest ku temu ważny powód - naczynia w zmywarce nigdy nie wyschną w 100 procentach.
Plastikowe pojemniki i naczynia nie schną w zmywarce. materiały prywatne
Plastikowe pojemniki i naczynia nie powinny być myte w zmywarce. Wiele z nich może się odkształcić, a resztki jedzenia, które znajdą się w zmywarce, mogą je zafarbować.


Jeśli już włożysz do zmywarki plastikowe naczynia, możesz zaobserwować, że nie schną one w zmywarce tak jak np. szklane naczynia, kubki i talerze.

Plastikowe naczynia nie schną w zmywarce

Kiedy rozładowujesz zmywarkę, często zaskakuje cię ilość wody, która jest osadzona na plastikowych pojemnikach, plastikowych deskach do krojenia czy dziecięcych plastikowych sztućcach?

Zazwyczaj wygląda to tak, że duże krople wody osadzają się na ściankach plastikowych pojemników i tam zostają do czasu, aż nie wyjmiesz naczyń ze zmywarki i nie osuszysz ich ściereczką lub położysz do całkowitego wyschnięcia na suszarkę obok zlewozmywaka.

Zwraca to uwagę, bo w porównaniu z nimi, naczynia szklane, kubki i sztućce zawsze są idealnie suche. Odpowiedź na tę zagadkę jest złożona. Przede wszystkim zmywarka używa naprawdę gorącej temperatury wody do mycia naczyń i przez to one również się nagrzewają.

To sprawia, że sztućce i naczynia się sterylizują, pozbywamy się tak bakterii, które mogły się na nich namnożyć przed umyciem. Plastikowe naczynia stosunkowo szybko absorbują ciepło z wody, którą są myte.

A gdy są tak rozgrzane, słabiej parują, choć szybko oddają ciepło, więc woda, która się na nich osadza, nie paruje w tak szybkim tempie, jak z naczyń szklanych. Druga przyczyna jest taka, że naczynia plastikowe są wykonane z tworzywa, które jest lżejsze i cieńsze niż np. szkło, porcelana czy metal ze sztućców.

Przez to, że szybciej absorbują i oddają ciepło, nie mają możliwości dokładnie odparować, bo ciepło z nich ucieka zbyt szybko. Czasem odparowywanie wody związane jest też z gęstością i porowatością wytworzonego plastiku, gdy np. jest duża porowatość, to cząsteczki wody zostają w zagłębieniach i nie mają szansy na odparowanie.

To, że woda się na pojemnikach plastikowych osadza, jest też związane z tym, że są hydrofobowe, czyli nie absorbują wilgoci, która jest trudniejsza do odparowania i są wodoodporne. Jeśli więc woda na nich się znajduje, to nie wnika w nie, jak np. w drewno, tylko właśnie skrapla się na powierzchni.

Co zrobić, gdy plastikowe naczynia nie schną w zmywarce?

By plastikowe pojemniki, deski do krojenia czy sztućce schły, wystarczy po zakończonym cyklu mycia naczyń w zmywarce uchylić drzwiczki, by naczynia miały dostęp powietrza spoza zmywarki.

Dzięki chłodnemu powietrzu woda będzie miała szansę odparować. Czasem wystarczy nawet uchylić drzwi na 15-20 minut, co pomoże osuszyć plastikowe naczynia. Drugim sposobem jest używanie płynu nabłyszczającego do każdego cyklu mycia naczyń, bo ten sprawia, że wilgotność naczyń po umyciu jest niższa.

Dotyczy to także naczyń szklanych i z innych tworzyw sztucznych. Płyn nabłyszczający sprawia, że woda odbija się od powierzchni naczyń i słabiej się na nich osadza. Plastikowe pojemniki i naczynia nie powinny być myte w zmywarce. Wiele z nich może się odkształcić, a resztki jedzenia, które znajdą się w zmywarce, mogą je zafarbować.

Jeśli już włożysz do zmywarki plastikowe naczynia, możesz zaobserwować, że nie schną one w zmywarce tak jak np. szklane naczynia i talerze.