mycie w zmywarce, czego nie myć w zmywarce, czego nie można myć w zmywarce, noże w zmywarce
Noży nie powinno się myć w zmywarce, można je zniszczyć i zrobić sobie krzywdę. archiwum prywatne
REKLAMA
  • Istnieje szereg oczywistych dla każdego przedmiotów, których nie można myć w zmywarce, np. drewniane szpatułki, które mogą rozmięknąć, ale są też mniej oczywiste rzeczy, których nie powinno się myć w tym urządzeniu.
  • Mycie noży w zmywarce nie tylko stępia ich ostrza, ale też może poluzować łączenie z rękojeścią i doprowadzić do naszego skaleczenia podczas gotowania.
  • Oprócz noży nie powinno się w zmywarce myć np. aluminium czy żeliwnych naczyń.
  • Kto z osób posiadających zmywarkę nie wyobraża sobie już życia bez niej? Nie znam nikogo, kto by z własnej woli zrezygnował z mycia naczyń w zmywarce, bo nie tylko oszczędza wodę i detergenty, ale przede wszystkim nasz czas, ręce i naczynia, które dzięki temu urządzeniu są idealnie czyste, błyszczące i bez zacieków.
    Istnieje jednak szereg rzeczy, których w zmywarce myć się nie powinno i wśród najczęściej wkładanych, których nie można, są noże. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie włożył do zmywarki noża z zaschniętym na nim kremem z ciasta czy sosem z mięsa, którego nie udaje się odmyć ręcznie.

    Nie myj noży w zmywarce

    Noży nie powinno się wkładać do mycia w zmywarce z dwóch powodów. Po pierwsze silne ciśnienie wody i system mycia naczyń przez zmywarkę mogą sprawić, że noże się zniszczą, a ich ostrza stępią. Mycie w zmywarce szkodzi ostrzom, stępia je, ale też źle wpływa na rękojeść noża.
    Wiele z ostrzy, które posiadamy w domu, ma uchwyty z oddzielnego tworzywa, plastiku czy drewna (a nie są przedłużeniem ostrza z tej samej stali). Jeśli rękojeść jest oddzielna, wpływ wody i wysokiej temperatury w zmywarce mogą ją zniszczyć, uszkodzić lub poluźnić.
    I jeśli tego nie zauważymy, szybko może dojść do wypadku – nóż z poruszoną rękojeścią podczas używania może się obsunąć, wyskoczyć z uchwytu i nas skaleczyć.

    Nie myj w zmywarce porcelany

    Prawdziwa porcelana, ale też ręcznie zdobione filiżanki czy kubki nawet ze zwykłego sklepu z gospodarstwem domowym. Podobnie jest z naczyniami, które mają "złote" lub "srebrne" zdobienia, otoczki itp. Duże ciśnienie i gorąca woda w zmywarce mogą pościerać część zdobień, uszkodzić je, a nawet zmyć je całkowicie.

    Aluminiowe naczynia nie nadają się do zmywarki

    Detergenty używane do zmywarki – zarówno kapsułki, proszki, płyny nabłyszczające oraz sól są w połączeniu z dużym ciśnieniem wody zbyt inwazyjne do mycia aluminiowych naczyń. Kiedy myjesz garnki, pojemniki czy miski z aluminium w zmywarce, możesz przyspieszyć ich rdzewienie.

    Srebrne sztućce zawsze myj ręcznie

    Sztućce wykonane ze srebra lub platerowane nie powinny znaleźć się w zmywarce, bo zbyt gorąca woda i ciśnienie mogą zmatowić powłokę. Dodatkowo sztućce oprócz tego, że stracą blask, to mogą po pewnym czasie całkiem wytrzeć się ze srebrnej powłoki, którą są pokryte. Wtedy staną się sczerniałe i mało estetyczne.

    Żeliwne patelnie i zmywarka to złe połączenie

    Garnki i patelnie, które są żeliwne, nie powinny być myte w zmywarce ze względu na swoją delikatną powłokę. Takie naczynia najlepiej myć ręcznie, ale nie płynem do naczyń, a np. drobną solą kuchenną i miękką gąbką.