Masa solna - idealna (nie tylko) do świątecznych ozdób. Zrobicie ją w okamgnieniu, a ile frajdy!
Nie ma lepszego sposobu na zabawę z dzieckiem niż tworzenie własnych dekoracji z masy solnej. Wspólne przygotowanie, wypiekanie i malowanie masy solnej to doskonała forma spędzania czasu. Oto przepisy na masę solną i porady, jak ją wypiec.
- Masa solna jest łatwa w przygotowaniu. Potrzebujesz tylko kilku składników, by zrobić idealną masę solną.
- Masa solna przepis ma naprawdę prosty, a to doskonały materiał do przygotowania różnych ozdób: aniołków, figurek i innych dekoracji.
- Masę solną z przepisu poniżej możesz zrobić na wiele sposobów. Powodzeniem cieszy się przepis na kolorową masę solną.
Masa solna: przepis podstawowy
Masa solna przepis ma nie jeden, ale podstawową wersję zrobimy szybko i tanio. By ją przygotować, nie potrzebujemy szczególnych składników i przyrządów. Musimy jednak pamiętać o tym, by masa solna miała odpowiednie proporcje.Masa solna - przepis:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 szklanka soli
- pół szklanki mąki ziemniaczanej
- 3/4 szklanki wody
Sypkie składniki kolejno wsypujemy do miski i wlewamy do niej pół szklanki wody. Wyrabiamy masę solną, czyli "ciasto", co jakiś czas polewając je wodą, która została w szklance. Gdy masa solna nabierze jednolitej i gładkiej konsystencji, zagniatamy ją i wyjmujemy z miski.
Masa solna: przepis na kolorową masę
Choć na ozdabianie masy solnej i zastanawianie się, co można zrobić z masy solnej, przyjdzie czas później, niektórzy zaczynają ozdabianie już na etapie przygotowywania masy solnej. Możemy uzyskać dowolny kolor masy solnej, jeśli dodamy do niej farby akrylowe lub barwniki spożywcze.Masa solna: proporcje na kolorową masę
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 szklanka soli
- pół szklanki wody
- kolorowe farby lub barwniki spożywcze
Do pewnego momentu masę solną wyrabiamy tak jak w poprzednim przepisie na masę solną. Do miski wsypujemy sypkie składniki i wlewamy wodę. Gdy uformujemy masę o pożądanej konsystencji, dzielimy ją na mniejsze porcje i na nowo zagniatamy. Przekładamy je do osobnych naczyń i do pojedynczych mas dodajemy wybrany kolor farby lub barwnika.
Później musimy rozwałkować masę solną i wyciąć z niej kształty, które chcemy wypiec lub wysuszyć. Dobrym pomysłem jest przygotowanie zielonej masy solnej i wycięcie jej na kształt choinek. Jeśli do barwienia nie chcemy używać farb, możemy wykorzystać barwniki spożywcze. Niektórzy, by uzyskać żółty kolor masy solnej, dodają do niej kurkumę, zaś gdy pożądany jest czerwony kolor – sprawdzi się dodatek papryki w proszku.
Masa solna: pieczenie
Masa solna schnie stosunkowo długo – może to zająć nawet kilka dni, dlatego wiele osób zastanawia się nad pieczeniem masy solnej. Możemy ją upiec w piekarniku, jednak pamiętajmy, że masa solna nie lubi zbyt wysokich temperatur – może od nich popękać. Zaleca się, by masa solna piekła się w temperaturze nie wyższej niż 70 st. Celsjusza przez około godzinę.Co można zrobić z masy solnej
Gdy mamy już gotowy materiał, warto dowiedzieć się, co można zrobić z masy solnej. Dobrym pomysłem jest własnoręczne zrobienie ozdób świątecznych. Wśród najczęściej wybieranych figurek są serduszka, aniołki i gwiazdki.Z odrysu stópek i rąk dziecka można też zrobić z masy solnej urocze zawieszki na choinkę. Wystarczy wyciąć odrys stopy lub ręki dziecka, upiec, a następnie pomalować kształt w mikołaje, elfy i bałwanki. Takimi zawieszkami możecie obdarować bliskich, którzy powieszą ozdoby również na swoich choinkach:
Może cię zainteresować: Święta z naszego dzieciństwa. 8 ozdób na choinkę, które pamięta tylko pokolenie 30-latków