Adwent to czas wyzwań. 15 pomysłów na postanowienia adwentowe dla całej rodziny
Adwent to czas radosnego oczekiwania i można go przeżyć w sposób wyjątkowy niezależnie od naszej wiary i poglądów. Nawet osoby niewierzące czy niezwiązane z kościołem, zwykle lubią Święta Bożego Narodzenia. To przecież czas spotkań z bliskimi, obdarowywania ich. Oczekując na ten wyjątkowy okres, zastanów się, jakie postanowienia adwentowe możecie wdrożyć w swoim domu.
- Postanowienia adwentowe wcale nie muszą wiązać się z wyrzeczeniami, wszak to czas radosnego oczekiwania.
- Zaangażowanie najmłodszych w przygotowania czy odwiedzenie świątecznego jarmarku, to doskonałe pomysły na postanowienia adwentowe dla dzieci.
- Dorośli, i cała rodzina razem, także znajdą na naszej liście coś dla siebie. Oto 15 pomysłów na postanowienia adwentowe.
Postanowienia adwentowe: od czego zacząć?
Po pierwsze adwent nie jest postem, a czasem radosnego oczekiwania. Nie warto więc w tym okresie szczególnie się umartwiać. Nawet jeśli waszym postanowieniem ma być jakieś wyrzeczenie, jak rezygnacja ze słodyczy, nie stawiajcie poprzeczki zbyt wysoko. Jeśli odniesiecie porażkę na wstępie, może się okazać, że brakuje wam motywacji, żeby podjąć kolejną próbę.Cel powinien być realny - ale mierzalny. Np. zamiast pączka na podwieczorek, jecie po pół, albo cukier zastępujecie ksylitolem, metodą małych kroczków. Tak macie większą szansę na realizację postanowień. A jeśli zastanawiacie się, co jeszcze można zaplanować na ten okres, podpowiadamy gotową listę.
Postanowienia adwentowe dla dzieci: przykłady
- Ograniczenie łakoci, zastąpcie je owocami, zdrowszymi zamiennikami. Dodatkowo wspomożecie odporność, którą cukier niszczy.
- Czytanie co wieczór świątecznych opowieści o Mikołaju, tradycjach świątecznych, ale i o narodzinach Jezusa, niezależnie od wiary lub jej braku, to naprawdę ciekawa historia.
- Wykonanie ozdób świątecznych, tak naprawdę ogranicza was tylko wyobraźnia, może to być wszystko, od wieńca adwentowego, przez stroiki na stół, po ozdoby w filcu, papieru czy styropianu.
- Przygotowanie prezentu dla dzieci w potrzebie. Zadzwońcie do pobliskiego domu dziecka, przejrzyjcie lokalne grupy, może w waszym najbliższym otoczeniu jest ktoś, kto potrzebuje wsparcia. Wspólnie z dzieckiem przygotujcie paczkę dla jego rówieśnika, któremu brak zabawek, ubrań, itp.
Postanowienia adwentowe dla dorosłych: przykłady
- Ograniczenie używek, nawet jeśli odmówisz sobie jednej kawy dziennie, to i tak wyjdzie ci na zdrowie
- Picie wody - większość z nas pie jej zbyt mało, postaraj się w adwencie zmienić to, ten nawyk po niespełna miesiącu zakorzeni się w tobie na dobre
- Wyłącz się - ustal godziny, kiedy nie oglądasz wiadomości, nie włączasz komputera i nie bierzesz telefonu do ręki. Wyznaczcie miejsce, gdzie wszyscy odkładacie telefony i tablety, niech tam się ładują i tylko tam. W wyznaczonym czasie nie bierzcie ich do ręki.
- Oczyść przestrzeń wokół siebie i nie mówimy tu o myciu okien, a raczej o przejrzeniu każdego dnia jednej teczki z dokumentami, albo półki w garderobie, zdziwisz się, jak wiele rzeczy nie jest ci już potrzebnych, a zabierają przestrzeń i obciążają cię.
- Nawiąż kontakt, każdy z nas ma takie osoby, z którymi stracił kontakt, a często naprawdę tego żałujemy. Adwent to doskonała okazja, żeby napisać mail, podnieść słuchawkę, albo pokusić się o osobisty ręcznie pisany list?
Postanowienia adwentowe dla rodziny: przykłady
- Więcej czasu razem i to nie ogólnie, ale bardzo konkretnie - spędzę godzinę albo dwie z moimi bliskimi, tak by skupić na nich całą uwagę, możecie grać w planszówki, pójść na spacer, albo zwyczajnie porozmawiać. Świetnym pomysłem jest też przynajmniej jeden wspólny posiłek dziennie.
- Razem przygotujcie smakołyki. Wiele świątecznych dań można przygotować z wyprzedzeniem i zamrozić. Naprawdę warto zaprosić dzieci do kuchni. Przygotujecie razem nie tylko pierniczki, czy piernik staropolski, ale też kapustę wigilijną czy pierogi, owszem będzie bałagan, ale wspólne gotowanie jest tego warte.
- Więcej ruchu - umówcie się, że przynajmniej dwa razy w tygodniu pójdziecie na wspólny spacer, może stworzycie mapę miejsc, w których warto zobaczyć dekoracje świąteczne, przecież te pojawiają się w niektórych miejscach już w listopadzie. Warto też wybrać się na jarmark świąteczny.
- Wyznawajcie radość - Skoro adwent jest czasem radosnego oczekiwania, skupcie się na szczęśliwych momentach - akurat to postanowienie polecamy praktykować wszystkim nie tylko w adwencie. Każdego dnia porozmawiajcie o swoich doświadczeniach i przeżyciach, znajdźcie najjaśniejszy punkt tego dnia.
- Wydajcie mniej - niezależnie od zasobności portfela postawcie jasne granice, jeśli chodzi o wydatki na świąteczne jedzenie i prezenty. To wcale nie musi bardzo dużo kosztować, żeby dawać radość. Celem jest uszczęśliwienie siebie i bliskich, a nie zobaczenie dna w portfelu.
- Skup się. Zatrzymaj, ustal, co jest dla ciebie istotą świąt, czy idealnie czyste okna są ważniejsze niż czas z bliskimi? Nie róbcie nic ponad siły, razem nauczcie się sobie i innym odpuszczać. Dzięki temu Święta spędzicie w miłej atmosferze, zamiast nerw, zmęczenia i wzajemnych pretensji.
Może cię zainteresować także: Nie chcesz, by pamiętały, że mama wszystko robiła sama? Lista świątecznych obowiązków dla dzieci