Łatwiejsze niż myślisz. Aż 7 sposobów na usunięcie gumy do żucia z tkaniny
Jak usunąć gumę do żucia z ubrań? Tak samo prosto jak ją przez przypadek przyklejasz. Siadasz na ławce na przystanku, opierasz się o balustradę na balkonie i już na twoich spodniach lub kurtce widnieje ślad po gumie do żucia. Możesz usunąć go w domu za pomocą płynu antybakteryjnego, pary wodnej czy masła orzechowego. Podpowiadamy aż 7 sposobów na błyskawiczne pozbycie się gumy do żucia z ubrania.
- Jednym na najlepszych sposobów na usunięcie gumy do żucia z ubrania jest użycie żelu antybakteryjnego.
- Gumę do żucia przyklejoną do ubrań możemy usunąć, zamrażając lub rozgrzewając materiał w miejscu jej przyklejenia.
- Tłuste środki użyte do usunięcia gumy z ubrania będą wymagały ponownego uprania materiału oraz zastosowania odplamiacza.
Jak usunąć gumę do żucia z ubrań?
Żeby usunąć gumę do żucia z ubrań, usuń płynu antybakteryjnego. Ponieważ żele antybakteryjne, tak teraz powszechne, zawierają, alkohol, wodę i glicerynę w swoim składzie są jednym na najlepszych sposobów na usunięcie gumy do żucia z ubrania.Wystarczy nalać niewielką ilość płynu antybakteryjnego na przyklejoną gumę do żucia i przetrzeć ślad chusteczką higieniczną. Po kilku sekundach guma do żucia się odklei.
Usuwanie gumy do żucia: zamrażanie
Usuwanie gumy do żucia poprzez włożenie materiału z plamą do zamrażarki to dość powszechnie stosowany sposób walki ze śladami po słodyczach.Ponieważ wystawienie gumy na działanie niskiej temperatury zmienia stan cząsteczek wody zawartych w gumie do żucia, ta zmienia swój kształt i łatwiej odkleja się od materiału.
Ubranie, które zamierzamy włożyć do zamrażarki, by usunąć z niego gumę do żucia, należy opakować w torbę foliową lub worek, by nie przemokło.
Gumę do żucia z ubrań usuniesz żelazkiem
Przyklejoną do ubrania gumę do żucia możemy usunąć żelazkiem. Przygotujmy kawałek kartonu lub papier do pieczenia i rozgrzejmy żelazko. Pomiędzy ubranie, na którym przyklejona jest guma, a stopę żelazka połóżmy karton.Guma do żucia przyklei się do ciepłej tektury. Jeśli używamy papieru do pieczenia, złóżmy go kilkukrotnie, zanim przyłożymy do ubrania. Zbyt gorąca stopa żelazka i cienka bariera dzieląca ją od gumy do żucia, sprawi, że słodycz jedynie roztopi się, ale nie przywrze do papieru.
WD-40 usunie gumę do żucia z tkaniny
Dzięki wysokiej zawartości alkoholu oraz tłuszczom zawartym w składzie płynu WD-40 świetnie sobie poradzi z usunięciem przyklejonej gumy do żucia.Ze względu na tłuszcze i dość ciężki skład WD-40 lepiej używać go do odklejania gum ze starych materiałów, niż używać do delikatnych tkanin.
Jak usunąć gumę do żucia parą wodną?
By usunąć z ubrania przyklejoną gumę do żucia, możesz wykorzystać garnek z gorącą wodą. Rozciągnij fragment materiału, do którego przywarła guma do żucia nad garnkiem z wrzątkiem. Para wodna, która unosi się nad naczyniem, powinna zmiękczyć i rozpuścić gumę. Po kilku minutach powinieneś z łatwością usunąć reszty gumy do żucia z ubrania za pomocą tępego nożyka lub szczoteczki.Ocet na przyklejoną gumę do żucia
Gumę do żucia przyklejoną do kanapy, fotela czy spodni z łatwością usuniesz też octem. Rozgrzej w garnuszku kilka łyżek octu spirytusowego, winnego lub jabłkowego, a potem zamocz w nim bawełnianą szmatkę. Pocieraj miejsce, w którym widnieje ślad przyklejonej gumy.Guma do żucia na ubraniu: masło orzechowe
W walce z gumą do żucia na ubraniach poradzi sobie też masło orzechowe. Tłuszcz rozmiękczy gumę i łatwo ona odejdzie od materiału. Uważaj jednak, by nie trzymać go zbyt długo, bo zostawi plamę i zniszczy materiał. Jeśli używamy masła orzechowego, by usunąć gumę do żucia konieczne będzie upranie materiału z dodatkiem odplamiacza.Z czego składa się guma do żucia?
Podstawą zrozumienia, jak skutecznie usunąć przyklejoną do ubrania gumę do żucia jest zrozumienie jej składu. Podstawowym składnikiem gumy do żucia jest baza gumowa, czyli substancja, która nada gumie elastyczność. Zwykle do tego celu wykorzystuje się elastomery, wosk pszczeli, parafinę, stearynę, polietylen, octan poliwinylu i lateksy.Pozostałe składniki gumy to aromaty i cukry, a w przypadku gum bezcukrowych sorbitol, ksylitol i inne wielowodorotlenowe alkohole.
Dlatego przystępując do usunięcia gumy do żucia, musimy wiedzieć, jaką substancję z jej składu chcemy rozpuścić, by się odkleiła od tkaniny.
W przypadku gum słodzonych sprawdzą się sposób z parą wodną, zamrożenie, zmieniające stan skupienia cząsteczek wody zawartych w gumie. Gumy bezcukrowe, zawierające alkohol, mogą być trudne do usunięcia żelazkiem.
Gumy do żucia przyklejone do ubrania zawsze jednak usuniemy substancjami zawierającymi alkohol. Ponieważ oddziałują na bazę gumową i zmieniają jej kształt, co może ułatwić usunięcie gumy do żucia z materiału.
Może cię zainteresować: Nadruk na koszulce popękał i wygląda tragicznie? Tym prostym trikiem się go pozbędziesz