Do podlewania roślin użyj tej jednej rzeczy z kuchni. Efekt: soczysta zieleń liści i piękne kwiaty

Martyna Pstrąg-Jaworska
Zamiast stosowania sztucznych nawozów do roślin doniczkowych, warto czasem udać się do kuchni. Istnieją świetne sposoby, domowe triki na wzmocnienie swoich kwiatków, wykorzystujące proste składniki z naszej kuchni czy lodówki. Do takich sposobów należy nawóz z fusów kawy czy skorupek jajek, a także podlewanie roślin... mlekiem. Oto jak wzmocnić kwiaty za pomocą mleka.
Podlewanie roślin doniczkowych wodą z dodatkiem mleka to świetny domowy nawóz, który wzmocni liście i kwiaty. Pexels
Istnieje mnóstwo domowych sposobów na wzmocnienie roślin, wiele osób np. podlewa kwiaty nawozem z fusów kawy. Wśród świetnych trików na wzmocnienie roślin doniczkowych, jest też podlewanie ich mlekiem. Oto jak zrobić mieszankę z mlekiem do podlewania kwiatów.

Mleko do podlewania kwiatków

Rośliny doniczkowe można wzmocnić domowej roboty nawozami, które często potrafią pozytywnie zaskoczyć efektami. Wśród takich metod wzmocnienia kwiatów, jest podlewanie ich mlekiem.


Mleko zawiera laktoferynę, a ta ma działanie bakteriobójcze i antygrzybiczne. Dzięki temu roślina, a szczególnie jej liście, jest chroniona przed chorobami grzybowymi i ogólnie wzmocniona.

Dodatkowo mleko ma także witaminy z grupy B, a te zwalczą mszyce i różnego rodzaju wirusy, które atakują liście roślin. Mleko też w składzie cukry, które wspierają wzrost i rozwój roślin. Po takiej dawce nawozu mlecznego, rośliny doniczkowe będą miały piękne, mięsiste liście o soczystej barwie, a kwiatostany wyraźniejsze barwy i będzie ich więcej.

Należy jednak pamiętać, żeby mleko było tylko dodatkiem do wody, bo podlewanie samym mlekiem może roślinom doniczkowym zaszkodzić. Mleko ma sporo wapnia, które dobrze wpływa na rośliny o podłożu obojętnym lub zasadowym, a wiele z doniczkowych roślin ma niestety podłoża lekko kwaśne.

Warto więc wiedzieć, do których roślin mleko szczególnie się sprawdzi. Wody z dodatkiem mleka używaj do podlewania:

Zasady podlewania roślin mlekiem


1. Trzeba też pamiętać, by do wody w proporcjach 1 litr wody i 130 ml mleka, dodawać mleko, które nie jest oznaczone skrótem UHT. To mleko zostało poddane sterylizacji, by miało dłuższą przydatność. Najlepsze będzie do nawożenia roślin doniczkowych mleko "prosto od krowy".

2. Nie należy podlewać mlekiem roślin w trakcie największych upałów - mleko może skwaśnieć i jedynym efektem będzie nieprzyjemny zapach.

3. Bezpieczne jest też podlewanie roślin nie częściej niż raz na miesiąc wodą z niewielką ilością mleka – zbyt częste dolewanie tej domowej roboty odżywki do roślin może przynieść odwrotne efekty – ususzymy roślinę.