mleko
Kiedy zastosować mleko w ogrodzie? unsplash.com
Reklama.
  • Większość z nas wykorzystuje mleko w kuchni, tymczasem można je też zastosować w ogrodzie.
  • Mleko ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, dlatego sprawdzi się jako środek ochrony roślin.
  • Mleko możesz też zastosować w walce z chwastami.
  • Wiele osób, które lubi prace ogrodnicze szuka naturalnych, a zarazem skutecznych sposobów, by zadbać o swoje rośliny. Okazuje się, że czasem wystarczy zajrzeć do lodówki, by znaleźć skuteczny preparat na wiele ogrodowych bolączek. W jakich sytuacjach warto zastosować mleko w przydomowym ogródku lub na działce?
    1. Odstrasza szkodniki. Twoje rośliny atakują mszyce, wciornastki, przędziorki, tarczniki czy stonka? Przygotuj środek do ich odstraszania. Chude krowie mleko wymieszaj z wodą w proporcjach 1:3 i spryskaj preparatem zainfekowane rośliny.
    Efekty powinny być widoczne już po 1-2 dniach, po tygodniu najlepiej powtórzyć oprysk. Rób go koniecznie wczesnym rankiem lub dopiero wieczorem – wtedy mleko nie skwaśnieje i nie będziesz czuć nieprzyjemnego zapachu.
    2. Chroni pomidory. Ich uprawa nie jest skomplikowana, ale czasem zagrażają jej choroby, w tym zaraza ziemniaczana. Gdy zauważysz pierwsze jej objawy przygotuj roztwór: mleko połączone z wodą, ale w proporcji 1:5. Spryskuj nim pomidory (całą roślinę) raz w tygodniu.
    3. Chroni przed wirusami, grzybami i bakteriami. Mleko zawiera m.in. laktoferynę, która ma właściwości bakterio- i grzybobójcze.
    4. Nawozi ziemię pod uprawy. Mleko jest doskonałym źródłem wielu składników mineralnych, takich jak: wapń, fosfor, potas, magnez, cynk, selen, oraz witamin z grupy B, A, D i E.
    Wymieszaj je z wodą, najlepiej w proporcjach 1:5, ale możesz je rozrzedzić jeszcze bardziej, bo zbyt duża ilość mleka w glebie może jej zaszkodzić. Nie nawoź też ziemi częściej niż raz w miesiącu.
    5. Likwiduje chwasty. Nie tylko nie są one ozdobą ogrodu, ale też zabierają składniki odżywcze z gleby roślinom, które chcemy uprawiać. Jeśli chcesz się pozbyć się chwastów, podlewaj je mlekiem z wodą (w proporcji 1:1) lub samym mlekiem, zwykle raz w tygodniu. Możesz też do mleka dodać cukier albo melasę, które szkodzą chwastom.