Wypalenie zawodowe to plaga XXI wieku. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
Wypalenie zawodowe może objawiać się na wiele sposobów, ale do głównych symptomów należą m.in. spadek motywacji, chroniczne zmęczenie i rozdrażnienie. Sprawdź, czym dokładnie jest ta choroba i jak się przed nią chronić.
- Wypalenie zawodowe od stycznia 2022 roku będzie traktowane jako choroba. Lekarze będą mogli wystawić na nią zwolnienie L4 na 30 dni.
- Wypalenie zawodowe ma wiele przyczyn i objawów. Łączy je postępujące wycieńczenie chorej osoby – psychiczne i fizyczne. W pewnym momencie wypalenie zawodowe wpływa na każdą sferę życia osoby, która się z nim zmaga.
- Jeśli zauważymy u siebie objawy wypalenia zawodowego, powinniśmy udać się do specjalisty. Prawdopodobnie leczenie będzie zależne od indywidualnych objawów i stopnia pogłębienia wypalenia zawodowego.
Wypalenie zawodowe: definicja
Europejskie Forum Stowarzyszeń Medycznych WHO definiuje wypalenie zawodowe jako "zespół wyczerpania energii emocjonalnej, fizycznej i poznawczej, przejawiający się wyczerpaniem emocjonalnym i fizycznym, brakiemefektywności i kompetencji".
Wypalenie zawodowe przez długi czas było traktowane z pobłażaniem, ale Światowa Organizacja Zdrowia wpisała je do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. To całkowicie zmieniło stosunek do wypalenia zawodowego – od stycznia 2022 roku lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe.
Wypalenie zawodowe to zespół objawów, wśród których można wymienić szereg dolegliwości świadczących o pogorszeniu zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Wiele objawów wypalenia zawodowego przypomina oznaki depresji, dlatego nie tak łatwo je zdiagnozować.
Wypalenie zawodowe: objawy
Życie w ciągłym stresie i brak odpoczynku prowadzą do całkowitego wyczerpania psychicznego i fizycznego. Wypalenie zawodowe objawy ma różne, ale ich wspólnym mianownikiem jest chroniczne zmęczenie spowodowane przewlekłym stresem. Choć z początku objawy wypalenia zawodowego łatwo przeoczyć, z czasem choroba dotknie każdej sfery życia chorego.Osoba, która zmaga się z wypaleniem zawodowym, całkowicie traci motywację do pracy, a wykonywanie obowiązków służbowych wiążę się już głównie z frustracją. To sprawia, że stopniowo spada efektywność pracy i mogą pogorszyć się także stosunki ze współpracownikami. Typowym objawem wypalenia zawodowego jest także zupełny brak zaangażowania w sprawy zawodowe.
Poza tym obserwuje się takie objawy wypalenia zawodowego jak:
- permanentne poczucie zmęczenia
- nagła i narastająca irytacja związana z pracą
- postępujące poczucie bezsilności
- problemy z koncentracją
- wysokie ciśnienie tętnicze
- problemy żołądkowe
- bóle głowy lub brzucha
- bezsenność lub problemy z zasypianiem
- spadek odporności.
Wypalenie zawodowe: przyczyny
Przyczyny wypalenia zawodowego są związane przede wszystkim z pracą i panującą w niej atmosferą. Oto one:- nieadekwatne wynagrodzenie
- natłok obowiązków służbowych i związane z tym przemęczenie
- nadgodziny
- niska kultura pracy
- trudne warunki pracy wynikające ze zbyt dużego rygoru lub odwrotnie, całkowitego chaosu
- poczucie niesprawiedliwości związanej m.in. z wynagrodzeniem, faworyzowaniem czy ogólnymi warunkami pracy
- zaburzenie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym – z czym zmaga się dużo osób pracujących zdalnie.
Wypalenie zawodowe: leczenie
Jeśli wypalenie zawodowe postępuje od dłuższego czasu, krótki urlop nie wystarczy, by rozwiązać problem. Jeśli zauważymy u siebie objawy wypalenia zawodowego, powinniśmy udać się do lekarza.Tak jak są zawody, których wykonywanie może zwiększyć ryzyko depresji, tak są prace, które mogą w większym stopniu przyczynić się do wypalenia zawodowego. Ponoć wypalenie zawodowe częściej dotyka osób, których praca jest bezpośrednio związana z kontaktem z drugim człowiekiem. Wśród tych zawodów wyróżnia się m.in. policjantów, pielęgniarki i pedagogów. Wypalenie zawodowe nauczycieli może być dodatkowo spotęgowane przez nauczanie zdalne.