Twoja praca cię męczy... Może wykonujesz jeden z 10 najbardziej depresyjnych zawodów

Prawo autorskie: goodluz / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: goodluz / 123RF Zdjęcie Seryjne
Znane porzekadło mówi: „Najważniejsze, by w życiu robić to, co się lubi i lubić to, co się robi”. I szczęśliwi Ci, którym praca sprawia przyjemność. Okazuje się jednak, że praca zgodna z powołaniem nie zawsze jest wyznacznikiem szczęścia. Są bowiem profesje, których wykonywanie może prowadzić do obniżonego nastroju, a nawet do depresji.

Dziennikarze portalu Health w oparciu o badania naukowe przedstawili listę najbardziej depresyjnych zawodów. Podkreślili również, że na wypalenie zawodowe bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni.

1.Opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych
Aż 11 proc. osób zajmujących się osobami starszymi i niepełnosprawnymi cierpi na depresję. Powód? Praca, którą wykonują jest nie tylko męcząca fizycznie, ale także emocjonalnie. Powtarzalność codziennych czynności, a także świadomość, że stan zdrowia podopiecznych nie ulegnie znacznej poprawie nie napawa optymizmem.

2. Kelnerzy
Zdziwieni? My trochę tak. Okazuje się, że praca kelnera może być bardzo stresująca i bardzo niewdzięczna. Aż 10 proc. pracowników zgłasza pojawienie się objawów mogących wskazywać na depresję. Ma to związek z niskimi zarobkami, ciężką fizyczną pracą i przede wszystkim trudnymi, złośliwymi klientami.

3.Pracownicy socjalni
Pracując w opiece społecznej narażeni jesteśmy na codzienne obserwowanie ludzkich tragedii, nie dziwne więc, że aż 10 proc. pracowników musi zmagać się z depresją. Jak wskazują badania, pracownicy socjalni nie są w stanie oddzielić pracy od życia prywatnego i bardzo często przenoszą ją do domu co odbija się negatywnie nie tylko na nich, ale również na ich najbliższych.


4.Pracownicy służby zdrowia
Lekarze, pielęgniarki, terapeuci i wszyscy Ci, którzy każdego dnia walczą o ludzkie życie. Niewyobrażalny stres z jakim muszą się zmierzyć u około 10 proc. wywołuje objawy prowadzące do depresji.

5.Artyści i wszyscy Ci, którzy kochają wolny zawód
Nieregularne zarobki, brak stałych zleceń, niestandardowe godziny pracy, z którymi liczyć się muszą wszyscy artyści mogą prowadzić do znacznego obniżenia nastroju. Według badań z depresją spotyka się aż 9 proc. osób wykonujących wolny zawód.

6.Nauczyciele
Niewielkie zarobki, częste pretensje rodziców, rosnące wymagania przełożonych i niegrzeczni uczniowie – wszystko to może negatywnie odbić się na zdrowiu psychicznym niejednego nauczyciela.

7.Asystenci
Szef, który stale czegoś potrzebuje, nieustannie dzwoniący telefon, wiecznie zapchana skrzynka pocztowa, praca pod presją czasu powodują, że gabinety psychiatryczne odwiedza aż 9 proc. sekretarek i asystentek.

8.Fachowcy
Nieregularne godziny pracy i ciągły stres związany ze zdobywaniem nowych zleceń może odbić się negatywnie na psychice „Złotej Rączki”.

9.Księgowe i doradcy finansowi
Aż 9 proc. osób wykonujących zawód księgowego skarży się zły stan zdrowia. Praca pod presją czasu, a także ogromna odpowiedzialność za finanse firmy mogą prowadzić do długotrwałego stresu.

10.Sprzedawcy i handlowcy
Osoby wykonujące ten zawód liczyć się muszą z częstymi podróżami, a co się z tym wiąże – z rozstaniami z rodziną. Do tego dochodzi stres związany z obawą, czy uda się osiągnąć zamierzone cele.

Źródło: Health.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE