Depresja dociera do kręgosłupa. Ból pleców nie zawsze jest oznaką złej postawy

Ból kręgosłupa może wynikać ze złej kondycji psychicznej
Ból kręgosłupa może wynikać ze złej kondycji psychicznej Prawo autorskie: tommaso79 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nikogo już nie dziwi fakt, że nasz stan emocjonalny ma wpływ na kondycję fizyczną. Musimy uczyć się odpoczywać, radzić sobie ze stresem i tragicznymi sytuacjami. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że gdy cierpi dusza, możemy odczuwać to w... kręgosłupie.


Stres=ból
Naukowcy nie mają wątpliwości – gdy przeżywamy silne napięcie emocjonalne, odbija się to na naszym kręgosłupie. Działa to oczywiście również w drugą stronę, czyli ból pleców wpływa na nasze samopoczucie. Okazuje się jednak, że nie tylko, bo może również powodować fizyczne zmiany w mózgu.

Międzynarodowe badania z udziałem 200 tys. osób z 43 krajów przeprowadzili specjaliści z Anglia Ruskin University. Wykazały one, że ból kręgosłupa jest wyraźnie powiązany z niepokojem, depresją, stresem, bezsennością, a także psychozami. Autorzy projektu wskazują, że osoby z chronicznym bólem pleców okazały się aż trzykrotnie bardziej zagrożone epizodem depresyjnym i ponad 2,5 raza bardziej – psychozą.

– Potrzebne są kolejne badania, aby można było dowiedzieć się więcej na temat powiązań między tymi problemami, a także, aby umożliwić opracowanie skutecznych terapii. Ważne jest również, aby personel służby zdrowia miał świadomość tych zależności i w razie potrzeby kierował pacjentów do odpowiednich specjalistów – zaznacza dr Stubbs.


Niejasne relacje
Naukowcy nie wskazują zatem jeszcze jednoznacznie relacji między konkretnymi objawami a ich źródłem. Zakładają jednak, że stres i tłumienie emocji mogą prowadzić nie tylko do bólu kręgosłupa, ale również do nadużywania szkodliwych substancji, takich jak alkohol i nikotyna. Ryzyko problemów natury psychicznej i bólu mogą potęgować również czynnik niewidoczne na pierwszy rzut oka (genetyczne czy społeczno-ekonomiczne).

Oczywiście wskazane związki stanu psychicznego z bólem kręgosłupa cały czas są analizowane przez naukowców. Ich wnioski mogą być jednak wykorzystane w przypadkach, gdy ból nie następuje w wyniku pourazowych uszkodzeń – bardziej pomocna niż rehabilitacja, może okazać się psychoterapia. Lub po prostu zredukowanie stresu.

– Warto pamiętać, że walka człowieka z samym sobą, a zwłaszcza tłumienie uczuć i pragnień, powoduje powstawanie w ciele niesymetrycznych napięć mięśniowych – wyjaśnia fizjoterapeuta Adam Rakowski w książce "Kręgosłup w stresie. Jak pokonać ból i jego przyczyny".
Źródło: rp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE