Angina w ciąży – czy jest niebezpieczna i jakimi sposobami można ją leczyć?

Redakcja MamaDu
Kobieta w ciąży na co dzień obserwuje stan swojego zdrowia, sprawdzając, czy nic przesadnie nie budzi jej niepokoju i czy są symptomy, których pojawienie powinna skonsultować z lekarzem. Angina w ciąży to jedna z poważniejszych dolegliwości związanych ze stanem kobiety ciężarnej. Czy jest niebezpieczna dla kobiety spodziewającej się dziecka i jakimi sposobami można ją leczyć?
GARO/PHANIE/EAST NEWS
Angina to jedna z najczęściej występujących infekcji górnych dróg oddechowych. Bardzo łatwo można się nią zarazić. Na tę chorobę musi szczególnie uważać kobieta, która spodziewa się dziecka. I to nie tylko dlatego, że osoba, która już się nią zarazi, musi zmagać się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości.

Angina w ciąży jest niebezpieczna, ponieważ towarzysząca chorobie wysoka gorączka może wywołać, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, teratogenność (działanie toksyczne na zarodek lub płód) płodu, a nawet jego obumarcie.

Czym jest angina?

Angina obecnie oznacza bardzo ostre zapalenie migdałków oraz błony śluzowej gardła. Jest to choroba ogólnoustrojowa i zakaźna, która przenoszona jest drogą kropelkową przez wirusy i bakterie. Jednak, jak mówią badania, zdecydowanie więcej, bo prawie 70 proc. zachorowań, ma etiologię wirusową. Anginę przenoszą adeno- i rhinowirusy.


Czytaj także: Jak wygląda macica w ciąży? Tak zmienia się ten organ w ciągu 9. miesięcy [FILM]
Rzadziej można spotkać anginę, która wywołana jest bakteriami ropotwórczymi. Można ją zdiagnozować u zaledwie 30 proc. pacjentów.

Angina wirusowa i bakteryjna. Jakie są różnice?

W zależności od tego, czy angina jest wirusowa czy bakteryjna, różne są jej objawy oraz inny jest sposób leczenia. Angina bakteryjna to często angina ropna, jest zdecydowanie bardziej uciążliwa i trudniejsza w leczeniu. Występuje wtedy bardzo wysoka gorączka, silny ból gardła, który szczególnie nasila się w trakcie przełykania. Tutaj konieczna jest antybiotykoterapia. Co może być zdecydowanie utrudnione, kiedy dotyczy kobiety w ciąży.

Jeśli zaś kobieta cierpi na anginę wirusową ma więcej szczęścia. Tę chorobę porównuje się do przeziębienia. Występuje kaszel, stan podgorączkowy, a symptomy leczy się jedynie objawowo.

Podsumowując, angina powodowana przez wirusy to przede wszystkim ból gardła, zaczerwienienie gardła i migdałków, kaszel, poczucie rozbicia, ból głowy, stan podgorączkowy czy katar. Do tego jeszcze może dojść chrypka. W przypadku choroby wywoływanej przez bakterie może to być bardzo silny ból gardła, zaczerwienienie błony śluzowej gardła, powiększenie migdałków i biały nalot na nich, gorączka (zwykle bardzo wysoka), poczucie zmęczenia i powiększenie węzłów chłonnych na szyi.

Jak można leczyć anginę, będąc w ciąży?

Przede wszystkim, angina w czasie ciąży absolutnie wymaga leczenia pod kontrolą specjalisty. Będąc w ciąży nie należy samodzielnie decydować o tym, jakie leki chce się brać. A kuracja anginy jest przede wszystkim zależna od tego, czy choroba jest bakteryjna, czy wirusowa.

Wirusowe zapalenie migdałków oraz angina bakteryjna dają niemal takie same zmiany zapalne w jamie ustnej i gardła. Jak więc je odróżnić? To bardzo trudne w warunkach ambulatoryjnych. Najlepiej dokonać wymazu z gardła w kierunku paciorkowca z grupy A.

Jeśli badanie laboratoryjne potwierdzi, że to, z czym się zmagamy, to infekcja bakteryjna, wówczas niezbędne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Jeśli zastanawiacie się, czy to bezpieczne, należy przywołać tutaj teorię, jaką kierują się lekarze. Mianowicie – jeśli leczenie jest mniej szkodliwe niż ewentualne powikłania czy konsekwencje obecności czynnika chorobotwórczego w organizmie, wtedy należy wdrożyć leczenie. Właśnie taka sytuacja dotyczy anginy w ciąży – bakterie mogą dokonać sporego spustoszenia, a antybiotyk może uchronić płód oraz kobietę spodziewającą się dziecka.

Jakie leki można stosować?

Jakie leki są bezpieczne dla kobiety w ciąży? Te, które zawierają penicylinę, cefalosporyny, amipicylinę oraz amoksycylinę. W przypadku anginy najczęściej wybierany jest lek z penicyliną, bo na niego paciorkowce są bardzo wrażliwe.

W przypadku anginy, oprócz antybiotyków, należy działać objawowo, czyli zbijać gorączkę, zmniejszać zmiany ropne w jamie ustnej, dzięki płukankom ziołowym (pomocna będzie m.in. szałwia oraz rumianek). Należy również, konsultując się z lekarzem, działać w kierunku zmniejszenia kataru, bólu gardła, a dla wzmocnienia odporności zaleca się podawanie witaminy C. Warto też pić dużo wody, co pomaga zarówno w sytuacji, w której mierzymy się z gorączką, jak i z sytuacją, kiedy boli nas gardło – nawilżenie działa kojąco.

Czy angina jest groźna w ciąży?

Jeśli kobieta ma tendencję do wcześniejszych skurczy, powinna zgłosić wszystkie objawy lekarzowi. I to jak najprędzej. Dla niej groźny może być nawet zwykły katar. Większość objawów zwykle jednak jest niegroźna dla dziecka. Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, kiedy kobieta w ciąży walczy z wysoką temperaturą. Tak może być w przypadku anginy bakteryjnej.

Czy angina w ciąży, kiedy jest to trzeci trymestr, jest bardziej niebezpieczna? Niestety, wielu ekspertów uważa, że tak. Mówi się, że to właśnie ten etap ciąży jest momentem, kiedy jest ona najbardziej zagrożona. Z drugiej strony możliwość przeniknięcia różnych niebezpiecznych drobnoustrojów przez łożysko rośnie wraz z rozwojem płodu. Jeśli więc angina trafi się w drugim czy trzecim trymestrze, jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Słowem – wszystko zależy od danego przypadku i najlepszym głosem będzie tutaj głos specjalisty, z którym należy to skonsultować.

Jakie mogą wystąpić powikłania?

Oprócz wpływu na bezpieczeństwo płodu, należy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo matki. Istnieje bowiem szereg niebezpieczeństw, jakie mogą ją czekać. Między innymi zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie stawów, płuc, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.

Czy można zapobiec zachorowaniu na anginę w trakcie ciąży?

Choroby chodzą po ludziach, więc absolutnie nie da się całkowicie zniwelować ryzyka zarażenia anginą w trakcie ciąży. Można jednak m.in. unikać zatłoczonych miejsc w sezonie najczęstszych zachorowań, czyli w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Do tego należy dbać o higienę rąk. Obecnie stosowanie środków antybakteryjnych jest bardzo częste, z powodu strachu przed koronawirusem, więc warto to dalej praktykować.