W tym jednym zawsze wspieraj dziecko, rozwiniesz dzięki temu jego inteligencję emocjonalną
Badania nad inteligencją emocjonalną wykazały, że szczerość i uczenie już małego dziecka o naganności kłamania, podwyższa inteligencję emocjonalną, którą dziecko nabywa aż do czasu osiągnięcia dorosłości.
- Bycie szczerym popłaca - okazuje się, że unikanie kłamstw od wczesnego dzieciństwa bardzo mocno wspiera rozwój inteligencji emocjonalnej.
- By dziecko nie kłamało i wybierało bycie szczerym, rodzice muszą wpoić mu pewne zasady, dzięki którym kłamanie nie będzie dla niego atrakcyjne.
- Pamiętaj, że dzieci intuicyjne naśladują swoje autorytety, czyli m.in. rodziców. Jeśli ty w stosunku do niego będziesz szczery - ono również będzie unikało kłamania.
Wciąż powtarzamy dzieciom, że kłamanie nie jest dobre, że nie powinno się tego robić, sami staramy się być szczerzy wobec maluchów i zachęcamy je do tego samego. Taka praca przyniesie wymierne efekty – okazuje się bowiem, że bycie szczerym popłaca i pozytywnie wpływa na rozwój inteligencji emocjonalnej.
Pozytywny odbiór, by nie chciało kłamać
Dzieci zazwyczaj kłamią, by uniknąć nagany, nieprzyjemnej sytuacji, gdy np. coś zepsują i mama na nie nakrzyczy. Sytuacja wzbudza w dziecku nie tylko lęk, ale i zaburza jego poczucie bezpieczeństwa, dlatego często maluchy decydują się na zatajenie prawdy, przez co powoli – wraz z wiekiem – zatracają w sobie naturalną dziecięcą szczerość.To naturalny proces, który dosięga każdego z nas, bo nikt przecież nie lubi być karconym czy ganionym za popełnione błędy. By trochę to spowolnić, a także wypracować chęć bycia szczerym, warto pracować nad szczerością dziecka, która jest dla niego naturalna, gdy jest małe. Wystarczy, że od najmłodszych lat zaczniesz wartościować szczerość, promować szczere zachowania i unikanie kłamstw.
Musisz stworzyć pozytywny odbiór zdarzeń i zachowań dziecka, które w normalnym odruchu zganiłabyś lub nakrzyczała na dziecko. By dziecko nie kłamało, trzeba sytuacje nakierować tak, by nie chciało tego robić – gdy zrobi coś nie tak, nie krzycz na nie, nie karć, zamiast tego stwórz z niemiłej sytuacji lekcję, w której dziecko się dowie, że szczerość bardziej popłaca niż zatajenie prawdy.
Niech nie myśli, że dzięki kłamstwu coś ugra, bo to je tylko za chęci do wybierania tej drogi w trudnych dla niego sytuacjach. Gdy w kuchni dziecko zbije talerz czy wazon, tłumacz mu, że wiesz, że nie zrobiło tego specjalnie, przytul, pokaż, że nic się nie stało, że to tylko rzecz, a ważniejsze jest dla ciebie, by dziecko nie czuło się winne, że ważne jest, że nie zrobiło sobie krzywdy szkłem ze zbitej rzeczy i by po prostu uważało następnym razem.
Szczerość w dzieciństwie wzmacnia inteligencję emocjonalną
Bycie szczerym sprawia, że dziecko wzmacnia poczucie własnej wartości. Trzeba również pamiętać, że dziecko od najmłodszych lat naśladuje w zachowaniach tych, którzy są mu najbliżsi, czyli rodziców.Musisz więc pamiętać, że twoje kłamstwa, które dziecko usłyszy, bardzo obniżają jego poczucie bezpieczeństwa i chęć bycia szczerym – gdy widzi, że mama skłamała, by namówić je do czegoś (gdy nie chce spać, iść się myć, czy rano wstać do przedszkola), ono również będzie kłamało, wiedząc, że brak szczerości czasami popłaca.
Im dziecko starsze, tym lepiej widzi różnicę między kłamstwem a szczerością i bardzo dobrze wie, kiedy rodzic nie mówił mu prawdy, tylko stosował kłamstwo jako środek do osiągnięcia jakiegoś celu. Nie dziwne więc, że jeśli rodzic tak robił, to dziecko uważa, że też może tak robić i jest to w porządku.
A sceptycyzm wobec tego, co mówią dorośli – nawet rodzice – u dziecka zaczyna się pojawiać w okolicach 5. roku życia. Wtedy może nastąpić moment, kiedy przez własne postępowanie upadnie nasz autorytet rodzicielski. Takie postępowanie ze strony rodziców daje dziecku poczucie, że kłamstwa mają potencjał, czasem moc, które mogą działać na jego korzyść.
Takiego przeświadczenia nie da się tak łatwo cofnąć u dziecka, które już wypracuje w sobie system obrony dzięki brakowi szczerości. Ważne jest, by maluch miał poczucie, że negatywnymi elementami jest akceptowany, że szczerość jest ważniejsza niż zatajenie negatywnych zachowań czy sytuacji, bo dzięki niej akceptujemy też błędy i ograniczenia.
Jak wspierać szczerość dziecięcą?
Najłatwiejszym sposobem na pokazaniu dziecku, że szczerość jest ważna i się opłaca, jest pokazywanie swoim szczerym zachowaniem, jak należy postępować. Możesz też uczyć dziecko, że ważne jest dochodzenie do prawdy, zadawanie pytań, a ciekawość to jedna z najważniejszych cech maluchów, warto więc ją pielęgnować.Dziecko w naturalny sposób podczas rozwoju uczy się też odróżniać dobro i zło, stawia czoło przeszkodom, dąży do celów, musi czasem przełknąć jakieś niepowodzenia – wszystko to sprawia, że uczy się, że rozsądek, bycie szczerym i przyjaznym w stosunku do innych to cechy pożądane.
1. Nie oceniaj – negatywne ocenianie, karcenie za zachowania, szczególnie u małych dzieci, nie przyniosą dobrych skutków. Czasem maluchy robią coś bezwiednie, nie wiedzą, że źle postępują, nigdy nie robią czegoś na złość rodzicom – ich zachowania wynikają z innych pobudek. A dziecko chce być chwalone, czuć się cenione i czasem, by to osiągnąć, będzie wolało skłamać, zamiast usłyszeć negatywną ocenę.
2. Naprawdę słuchaj tego, co dziecko mówi i co chce ci przekazać. Z natury dziecko opowiada szczerze, dopiero gdy widzi u dorosłego negatywną reakcję, zaczyna lawirować. Postaraj się więc wysłuchać tego, co dziecko chce opowiedzieć bez negatywnych reakcji, bo to ich najbardziej boi się i chce uniknąć za pomocą kłamstwa.
3. Pozytywne nastawienie w stosunku do działań dziecka jest bardzo ważne. Wspieraj je w tym, co robi, nagradzaj za szczere i pozytywne zachowania, chwal i mów mu, jakie jest mądre i dobre i że podoba ci się to, jak się zachował. To sprawi, że dziecko będzie czuło się docenione i będzie pragnęło być chwalone, więc będzie postępowało w taki sam sposób, by znowu uzyskać nagrodę czy pochwałę. To również zmniejszy prawdopodobieństwo tego, że będzie kłamało czy robiło coś negatywnego, bo za to nie zostanie pochwalone.
4. Bądź autorytetem i niech to twoje zachowania dziecko naśladuje. Maluchy mają wrodzoną skłonność do powielania zachowań i naśladowania tych, których cenią i uważają za autorytety. Jeśli więc będziesz z nim szczery – ono z tobą również będzie.
Może cię zainteresować także:Silne i pewne siebie? 4 działania, którymi szkodzisz swojemu dziecku i skazujesz je na niepowodzenia