Czy jesteś inteligetna... emocjonalnie? Zdradzi ci to test 5 pytań

Agnieszka Miastowska
Inteligencja emocjonalna jest rodzajem inteligencji, która stała się terminem znanym w psychologii, coachingu, a nawet popkulturze. Bystrość emocjonalna ma nauczyć nas jak rozpoznawać zarówno swoje, jak i cudze emocje, jak nimi kierować i co możemy zyskać w kontaktach towarzyskich czy biznesie, ucząc się tego. Jesteś ciekawa, czy posiadasz wysoki poziom inteligencji emocjonalnej? Odpowiedz na te 5 pytań.
Inteligencja emocjonalna. Test 5 pytań powie ci czy ją masz Pexels

Inteligencja emocjonalna

Nie ma jednego testu, który badałby ogólny poziom inteligencji każdego człowieka. Wiele teorii psychologicznych wskazuje na to, że ludzie posiadają wiele rodzajów inteligencji i każdy należałoby testować w inny sposób. O tym mówi np. teoria inteligencji wielorakich, zgodnie z którą każdy z nas posiada aż 8 typów inteligencji i to oczywiście na różnym poziomie.
Jednym z typów inteligencji, który budzi szczególne zainteresowanie, jest inteligencja emocjonalna. Ma cechować ona osoby, które najlepiej radzą sobie w społeczeństwie – w życiu rodzinnym, partnerskim, towarzyskim i zawodowym. Jak sprawdzić, czy należysz do osób o jej wysokim poziomie? Zadaj sobie te 5 pytań.

1. Czy umiesz rozpoznawać własne emocje?

Jeśli czujesz, że danego dnia jesteś sfrustrowana, zła, zaniepokojona, ale zupełnie nie wiesz, skąd te emocje, to możliwe, że nie jesteś zbyt dobra w diagnozowaniu siebie samej. Albo, jeśli nawet czujesz się po prostu "nie tak", ale nie umiesz opisać, jakie emocje ci towarzyszą.


Rozpoznawanie i kontrolowanie własnych emocji jest jedną z wrodzonych umiejętności osób o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej. Jeśli radzisz sobie ze swoimi uczuciami to znak, że możesz mieć wysoki poziom inteligencji.

2. Czy dobrze radzisz sobie ze stresem?

Stres jest w końcu jednym z najtrudniejszych, ale i najpowszechniejszych negatywnych stanów emocjonalnych, z jakim musimy sobie radzić. A najlepiej idzie to nam wtedy, gdy rozumiemy, skąd dokładnie biorą się nasze niepokoje, lęki i obawy. I gdy potrafimy je opanowywać.

3. Jak (dobrze) myślisz o sobie?

Osoby o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej umieją wypracować z sobą samym dobrą relację. Dzięki temu, że wiedzą, co czują, wiedzą, czego chcą, jak ze sobą pracować i co robić, żeby poczuć się dobrze. Odpowiednio wysoka samoocena jest jednym z wyznaczników zdrowej psychicznie, silnej osobowości. Oczywiście nie mylmy tego z przerostem ego czy próżnością.

4. Czy jesteś empatyczna?

To jasne, że poziom inteligencji emocjonalnej możemy poznać głównie po tym, jak dobrze jesteśmy w stanie nie tylko rozpoznawać, ale wczuć się w emocje drugiego człowieka. Umiejętność współodczuwania i solidaryzowania się w uczuciach z innymi osobami świadczą o tym, że świat emocji nie jest nam obcy. Umiemy przyjąć perspektywę zupełnie innej osoby, bo mimo obcego dla nas położenia, jesteśmy w stanie przełożyć na siebie znane nam emocje, które jej akurat teraz towarzyszą.

5. Czy jesteś asertywna?

Połączenie empatii z asertywnością na pierwszy rzut oka może wydawać się lekko sprzeczne. Ta pierwsza polega w końcu na współczuciu (rozumianym jako współodczuwaniu) ta druga na tym, by umieć zachować swoje zdanie i działanie, nawet jeśli nie są zgodne z celami innej osoby.

To umiejętność oddzielenia tego, jak inni czują się z powodu naszych decyzji, od tego, jak my się czujemy z naszą decyzją. Dlaczego asertywność świadczy o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej? Otwarte mówienie o własnych potrzebach wymaga głębokiej samoświadomości, tak samo jak potraktowanie uczuć innych osób z szacunkiem, ale ze świadomością, że nie jesteśmy za nie odpowiedzialni – jeśli oczywiście nie skrzywdziliśmy nikogo umyślnie.