Twoje dziecko nie chce założyć czapki? Mamy na to sposoby!

Dominika Lange
Jesień daje ci się coraz bardziej we znaki, przy każdym wyjściu z domu walczysz z wiatrem i przenikającym zimnem, a tymczasem twój maluch pierwsze co robi po zatrzaśnięciu drzwi, to zdejmuje czapkę? A może już na etapie ubierania kilkulatek postanawia wyrazić swój bunt i ściąga nakrycie z głowy? Wypróbuj któregoś z naszych sposobów, by przekonać dziecko do noszenia czapki.
Jak przekonać dziecko, żeby założyło czapkę? fot. 123rf.com

Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Chcesz, by twoje dziecko nosiło czapkę, a jednocześnie sama tego nie robisz? To droga donikąd! Dzieci, zwłaszcza młodsze, czerpią z nas wzorce i naśladują nasze zachowania. Jeśli jednak ochoczo nosisz ciepłą uszatkę, a twój maluch wciąż się buntuje, warto pomyśleć, by dobrać do siebie wasze czapki kolorystycznie lub postawić na podobne fasony. Albo, co w wielu przypadkach będzie znacznie skuteczniejsze – do czapki starszego rodzeństwa malucha. W końcu wszystko, co ma starszy brat i siostra jest super!

Daj wybór

Maluchy, tak samo jak my, mają swój gust i w niektórych ubraniach czują się lepiej, a w niektórych gorzej. Jeśli odpadną takie oczywiste przyczyny techniczne jak to, że materiał czapki za bardzo gryzie naszą pociechę, warto dać dziecku wybór i pozwolić założyć czapkę, która mu się po prostu podoba. Tutaj może też pomóc czapka z ulubionym bajkowym bohaterem, albo ciekawe fasony czapek, urozmaicone dużymi pomponami. Jednak nie popadajmy w skrajność i nagle nie postawmy malucha przed zbyt wieloma możliwościami – dwie czapki do wyboru w zupełności wystarczą.

Czas na zabawę

Jeśli nasze dziecko dalej szuka okazji, by jednym ruchem przekreślić nasze starania i zamaszyście zrzucić czapkę z głowy, puśćmy wodze fantazji i wymyślmy zabawę, która je zachęci do jej noszenia. Niektórzy urządzają zawody w zakładanie czapki na czas, inni poświęcają kilka minut więcej i najpierw zakładają inną czapkę ulubionej przytulance malucha. Dzięki temu możemy nieco urozmaicić codzienną rutynę, a jednocześnie sprawić, że dziecko bardziej skupi się na samej czynności.