Po co sypać do pralki kwasek cytrynowy? Możliwe, że nawet nie wiesz, na co pomaga

Redakcja MamaDu
Kwasek cytrynowy, jak pisaliśmy ostatnio, to świetny zamiennik octu – równie dobrze radzi sobie z zaciekami z wody i osadem z kamienia. A jego dodatkowym atutem jest to, że nie ma nieprzyjemnego zapachu (jak ocet), jest tani, ekologiczny i znajdziesz go w każdej kuchni.
Już kilka łyżek kwasku cytrynowego w bębnie pralki sprawi, że pozbędziesz się kamienia i rozjaśnisz swoje pranie. Pexels
Jeśli masz w domu problem z twardą wodą, wiesz, jak uciążliwe jest czyszczenie łazienkowych baterii, kuchennego zlewu czy właśnie pralki – te sprzęty, które mają na bieżąco kontakt z wodą, zazwyczaj są pełne osadu z kamienia pochodzącego z twardej wody. Tak samo, jak do wyczyszczenia zakamienionego czajnika, kwasek cytrynowy możesz użyć, by wyczyścić pralkę.

Kwasek cytrynowy do pralki

Dzięki kwaskowi cytrynowemu wyczyścisz bęben pralki, wszystkie rury i przewody, a także uszczelki w drzwiach pralki. Wystarczy 2 łyżeczki kwasku rozpuścić w połowie szklanki ciepłej wody i w takim roztworze namoczyć gazę lub czystą pieluchę tetrową. Następnie mokrą szmatką przetrzeć wnętrze uszczelki w drzwiach pralki i wszystkie elementy, które mają na sobie kamienny osad z wody.


Kwasek świetnie sprawdzi się też jako odkamieniacz bębna oraz przewodów pralki. By wyczyścić osad kamienny, wystarczy do bębna pralki wsypać 120 g (czyli ok. 6 standardowych opakowań ze sklepu spożywczego. Chyba że posiadasz kwasek w większej ilości, np. gospodarczej, pakowanej po 1 kg) i nastawić jak zwykle standardowy program prania na ok. 60 stopni. By wzmocnić czyszczące działanie kwasku, możesz też wsypać do bębna pralki 1 opakowanie sody oczyszczonej.

Kwasek cytrynowy, by rozjaśnić pranie

Warto też wsypać ok. 3 łyżki kwasku do pralki, gdy pierzemy białe ubrania. Kwasek ma właściwości rozjaśniające i odświeżające, wzmacnia działanie proszku do prania, więc idealnie sprawdzi się do firanek oraz jasnego prania, które nieco już zszarzało.