Na regulację hormonów, cerę i oczyszczenie z toksyn - to zioło jest idealne dla kobiet

Martyna Pstrąg-Jaworska
Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej było znane i cenione przez wieki w medycynie ludowej i bardzo często jest też stosowane w ziołolecznictwie do łagodzenia trądziku i regulacji hormonalnej. Kiedyś leczono nim zmiany skórne i gruczoł prostaty - jakie są jeszcze jej magiczne właściwości?
Napar z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej wspomoże pracę gospodarki hormonalnej i poprawi stan cery. Unsplash
Wierzbownica drobnokwiatowa ma właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne, świetnie leczy zmiany trądzikowe i inne problemy skórne. Dodatkowo wykazuje działanie estrogenne i antyandrogenowe – pozytywnie wpływa na regulację hormonów.

Napar na trądzik i ładną cerę

Wierzbownica zawiera wiele cennych substancji, takich jak fitosterole, taniny, flawonoidy i kwasy tłuszczowe. W medycynie ludowej wierzbownicę stosowano do leczenia przerostu prostaty. To dlatego, że posiada ona zdolności regulujące hormony: wpływa na produkcję estrogenu i niwelowanie androgenów.


Ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antybakteryjne, a do tego świetnie oczyszcza organizm z wolnych rodników, toksyn i zbędnych produktów przemiany materii poprzez swoje właściwości moczopędne. Można więc ją również stosować przy infekcjach pęcherza moczowego, które mają charakter nawracający.

Najczęściej wierzbownicę stosuje się do leczenia trądziku i wszelkich zmian skórnych związanych z przewlekłymi chorobami dermatologicznymi, bo napar z tego ziela bardzo poprawia kondycję skóry. Wpływa pozytywnie na cerę, bo reguluje pracę gospodarki hormonalnej, która najczęściej jest odpowiedzialna za trądzik, wypryski i zaskórniki.

Przez swoje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne działa pozytywnie na wygląd skóry, ogranicza produkcję sebum, pozytywnie wpływa też na naczynia krwionośne (uszczelnia je). Wierzbownica ma też zastosowanie w kosmetologii – często jest składnikiem kremów, żeli i toników do skóry skłonnej do przetłuszczania i z problemami trądzikowymi.

Wierzbownica świetna na problemy z hormonami?

Co ciekawe, napar z wierzbownicy drobnokwiatowej jest też polecany tym, który zmagają się z łysieniem łojotokowym i androgenowym (hormonalnym). Picie ziela wierzbownicy wspomaga produkowanie hormonów, które zatrzymują proces łysienia – szczególnie tego hormonalnego, bo wierzbownica stymuluje organizm do zatrzymania produkcji hormonów androgenicznych, odpowiedzialnych za rozwój męskich narządów płciowych i m.in. łysienie. Dodatkowo napar z wierzbownicy działa rozkurczowo, przeciwbólowo i przeciwalergicznie.

Wierzbownicę warto stosować przy problemach hormonalnych, bo hamuje ona wydzielanie u kobiet testosteronu. Jak już zostało wspomniane, wierzbownica zwiększa też produkcję estrogenów, które są odpowiedzialne m.in. za popęd seksualny oraz rozwój kobiecych cech płciowych.

Jak stosować wierzbownicę drobnokwiatową

W aptece można dostać suplementy diety z zawartością wierzbownicy drobnokwiatowej, ale równie dobrze można z ziela pić zdrowotną herbatkę. Ziele wierzbownicy do robienia naparu dostaniesz w aptekach i sklepach zielarskich – zarówno susz, jak i gotowe saszetki to zalania wrzątkiem.

Taką saszetkę należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15 minut, a następnie jeszcze ciepłą pić 3 razy dziennie. Takiego naparu można też używać jako płukanki do włosów oraz składnika leczniczej kąpieli (wtedy można stosować w większym stężeniu – 2 saszetki zalane szklanką wrzątku).

Parzenie suszu ziela wierzbownicy drobnokwiatowej również nie jest skomplikowane – wystarczy 1-2 łyżeczki zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Zaleca się regularne picie wierzbownicy w dawce 2 szklanek dziennie przed posiłkiem.

Wierzbownicy drobnokwiatowej nie można stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także należy skonsultować z lekarzem przyjmowanie jej, gdy ma się np. nieregularne cykle miesiączkowe (wierzbownica może je dodatkowo zaburzać).