Introwertyczny nie znaczy nieśmiały. 3 ważne zasady, gdy wychowujesz introwertyczne dziecko

Iza Orlicz
Rodzicom czasem trudno zorientować się, czy ich dziecko jest nieśmiałe, czy introwertyczne. Z pozoru zarówno osoba nieśmiała, jak i introwertyczna, zachowują się podobnie, ale ich motywacja jest inna. Introwertyk lubi spędzać czas w samotności, bo jest wyczerpany emocjonalnie, gdy przebywa za dużo czasu z innymi. Nieśmiałe dziecko niekoniecznie chce być samo, ale boi się lub wstydzi wchodzić w interakcję z innymi.
Jak wychować introwertyczne dziecko? unsplash.com


Dlaczego to tak ważne, by rozróżnić, czy mamy do czynienia z dzieckiem nieśmiałym czy introwertycznym? Nieśmiałość można przezwyciężyć i warto nauczyć dziecko, jak nawiązywać kontakt z rówieśnikami. Natomiast zachęcanie introwertyka do przebywania w towarzystwie innych, gdy nie ma na to ochoty, może powodować stres i problemy z samooceną.


Jak wychować introwertyczne dziecko?


Zwykle introwertycy nie są nieśmiali, po prostu wiedzą, kiedy muszą się wycofać, by "podładować” swoje wewnętrzne baterie. Jak wychować introwertyczne dziecko? Na pewno nie staraj się go zmieniać na siłę.

Jeśli sama jesteś ekstrawertykiem, pewnie będzie ci trudniej "wejść w skórę” swojego introwertycznego dziecka, ale warto zrozumieć, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Oto 3 ważne zasady, gdy wychowujesz introwertyczne dziecko.

1. Zaakceptuj, że twoje dziecko jest introwertykiem. Introwersja to normalna cecha osobowości. Zaakceptuj to, że twoje dziecko nie będzie duszą towarzystwa, choć na pewno nie zabraknie w jego otoczeniu kilku bliskich przyjaciół i pewnie nie będzie też dążyło do tego, by być liderem.

Dzięki tej świadomości, nie będziesz zachęcać go, czy wręcz zmuszać, do nadmiernej aktywności, która narusza jego strefę komfortu.

2. Rozmawiaj z nim o jego potrzebach. Rodzice zwykle martwią się, gdy ich dziecko zbyt dużo czasu spędza w samotności (np. w swoim pokoju). Niepokoją się, że nie będzie miało przyjaciół lub skrywa jakieś swoje uczucia.

Czasem próbujemy nawet nakłonić introwertyczne dziecko do "otwarcia się” i za wszelką cenę zachęcać do większej ilości kontaktów towarzyskich. Tymczasem wystarczy rozmowa, by zrozumieć potrzeby dziecka.

Zwykle okazuje się, że introwertyk potrzebuje jednego czy dwóch przyjaciół, a nie musi się otaczać "wianuszkiem” znajomych. Zmuszanie dziecka do spędzania z innymi dziećmi więcej czasu nie sprawi, że stanie się bardziej towarzyskie. Będzie miało tylko mniej energii, a przez to może stać się drażliwe czy przemęczone.

3. Pozwól mu spędzać czas tak, jak lubi. Uczęszczanie do przedszkola, a potem szkoły może być wyzwaniem dla małego introwertyka, bo dzieci uczą się tam pracy w grupie.

Dlatego, gdy twoje dziecko wraca do domu, pozwól mu na "bycie sobą”. Introwertyczne dziecko nie potrzebuje np. kolejnych zajęć dodatkowych, które wymagają od niego interakcji. Raczej zapewnij mu trochę więcej czasu na odpoczynek (również w samotności), by mogło się zregenerować psychicznie.