Przepyszne pesto o zdrowotnych właściwościach? Tej zieleniny nigdy byś do niego nie użyła

Martyna Pstrąg-Jaworska
Czosnek niedźwiedzi znany jest z wielu właściwości wspomagających zdrowie. Ta roślina jest obecnie jeszcze słabo znana w naszej polskiej kuchni – był stosowany już u starożytnych Germanów jako przyprawa, ale przez wieki popadł nieco w zapomnienie, co jest niezrozumiałe, bo jest on naprawdę cennym ziołem.
Pesto z czosnku niedźwiedziego to świetny dodatek do dań, ale ma też ogromną zdrowotną moc. Unsplash

Pesto z czosnku niedźwiedziego


Pesto z czosnku niedźwiedziego ma intensywniejszy smak od tradycyjnego pesto z bazylii. Jest wyśmienite do makaronów, dressingów do sałatek, a nawet jako dodatek do mięs. Liście świeżego czosnku niedźwiedziego można wykorzystać jak każdą inną "zieleninę" – można dodać je do sałatek, sosów, posypać nimi pizzę czy dodać do makaronu. My proponujemy zmiksowanie świeżych listów z dodatkami i podawanie pesto z czosnku niedźwiedziego razem z makaronem.

Pesto z czosnku niedźwiedziego – przepis


By przygotować pesto, będziesz potrzebować:
Umyj i osusz liście czosnku na jednorazowym ręczniku, a następnie umieść w kielichu blendera lub wyższym naczyniu, którego używasz do blendera ręcznego. Dodaj do liści oliwę i sól i zmiksuj na najwyższych obrotach przez około 1-2 minuty. Następnie przełóż pesto do czystych i wyparzonych słoiczków, ale nie do pełna. Wierzch ugnieć łyżką na płasko i zalej taką ilością oliwy, by przykryła całą papkę na wierzchu – to pozwoli im naturalnie się zakonserwować.


Tak przygotowane pesto należy trzymać w lodówce, możesz je tam przechowywać nawet do kilku miesięcy. Idealnie nadaje się do makaronu (polecamy makaron spaghetti lub penne oraz z dodatkiem kilku kropli słodkiej śmietanki i parmezanu), jako dodatek sosów, do kanapek, mięs czy potraw z grilla.

Czosnek niedźwiedzi


Lecznicze właściwości czosnku niedźwiedziego są bardzo szerokie, ale przede wszystkim dzięki niemu możemy naturalnie i bezpiecznie oczyszczać i wzmacniać nasz organizm. Liście czosnku niedźwiedziego przypominają czosnek ozdobny lub konwalię majową i tak jak tę ostatnią, można go spotkać dziko rosnącego w lasach całej Europy.

Nie można go jednak zrywać, bo jest objęty częściową ochroną gatunkową – znajdziesz go jednak w formie ususzonej w marketach albo w formie sadzonek w hurtowniach ogrodniczych (do pesto, na które znajdziesz przepis poniżej, potrzebna jest świeża wersja czosnku niedźwiedziego). Można zasadzić go w ogródku lub hodować na kuchennym parapecie w doniczce.

Czosnek niedźwiedzi: właściwości

Liście czosnku niedźwiedziego leczą problemy trawienne i działają przeczyszczająco. Ma również te same antybakteryjne i przeciwwirusowe działanie, co tradycyjny czosnek pospolity. Dodatkowo usuwa też toksyny z organizmu, zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego.

W dawnej medycynie ludowej stosowano go również do leczenia dolegliwości układu oddechowego (m.in. kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych), podczas przeziębień, a zewnętrznie do łagodzenia ran, bóli reumatycznych i przewlekłych chorób skóry. Ma działanie bakteriobójcze, wspiera pracę serca, obniża ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy i chorobom nowotworowym.

Czosnek niedźwiedzi ma też działanie przeciwzakrzepowe i obniżające "zły" cholesterol. Uwaga - osoby, które cierpią na wrzody żołądka, powinny jeść czosnek niedźwiedzi tylko w niewielkich ilościach albo ugotowany.